Ainult 7,5 aastat läkski

Saate aru, PÄRISELT! Päriselt on mul ESIMEST korda siin elatud aja jooksul tunne, et ma leidsin ruumipaigutuse, mis on siinseid olusid arvestades ideaalne ja millega ma olen tõesti rahul. Kas teate, KUI HEA tunne see on?

Ok, alustame algusest. Praegune ruumipaigutus on selline:

Nende 7,5 aasta jooksul on peast läbi käinud oi kui palju plaane, viimati mõtlesin sellele teemale tõsisemalt eelmise aasta mais ning siis oli parim idee selline:

Aga selle plaani juures ikka paljud asjad ei meeldinud. Lastetoad liiga väikesed ja elutoale liiga lähedal. Magamistoas mõttetult palju aknaid ja üks neist jäi garderoobiosale ette. Mõttetu koridorijupp vannitubade juures. Jne jne jne.

Praeguse plaanini aitasid jõuda kaks olulist tegurit. Esiteks see, et me kolisime magamistoa sinna, kuhu see oleks pidanud lõpuks jääma ja tuli välja, et mulle see variant ei meeldinud. Nii sai selgeks, et soovin jätta oma magamistoa siiski algse koha peale ja pidin mõtlema, kuidas seda saavutada.

Teine oluline tegur: vastuse küsimusele “kuidas?” sain tänu Manni joonistatud plaanile:

Sealt sain esimest korda idee, et vannitubade jaoks võib vabalt võtta pisut ruumi ülemiste suurte tubade arvelt. Seega saab praeguse vannitoa ja koridori osa muuta väikeseks, aga siiski korraliku aknaga kontor/külalistetoaks. Lapsed saavad endale viisaka suurusega ja kahe aknaga toad, kuhu paistab päike terve õhtu ja mida vahepeal asuvad vannitoad pisutki suminast eraldavad (potentsiaalse veesolina vastu pole midagi teha, aga see pole ka nii hull, arvan ma). Meie magamistuba jääb aknaga hommikupäikese poole, väikese vannitoa ja garderoobi mahutasin sinna kõrvale, nagu olen alati soovinud. Ja mõlemad uued vannitoad saavad samuti väikesed aknad (mida ma küll plaanile ei joonistanud)! Ja mulle jääb IKKAGI mu hiigelsuur köök-elutuba, nagu algusest peale plaanisin.

Maha tuleb võtta ainult üks sein, mis on algusest peale plaanis olnud – nojah, tegelikult teine ka, aga kuna see on juba aastaid poolenisti lõhutud olnud, siis ma isegi ei mõtle enam sellest kui seinast – nö “teine pool” on minu jaoks viimased neli aastat üks suur ruum 😀 Kandvad seinad jäävad puutumata, lihtsalt ukseavade asukohad muutuvad ning mõned seinad tuleb lisaks ehitada. Ideaalne!

Naljakas, ma olen ju aastaid mõelnud, aga kordagi sellise variandi peale ei tulnud – nüüd tundub nii hea ja loogiline! Aga ma olin kuidagi nii kinni selles, et vannitoad peavad jääma sinna keskele, sest muud varianti pole… Ja see seadis palju piire. Manni plaan oli minu jaoks otsekui ilmutus 😀

Nüüd, kus põhimõtteline ruumipaigutus on paigas, saab mängida pisemate detailidega. Vannituppa peab mahtuma 70x145cm vann, sellest kummaline nurk hetke plaanil, võib-olla aga tasuks teha kogu vannituba pisut laiemaks ja panna vann teistpidi alumisse vasakusse nurka. Paremale poole on plaanis panna pesumasin ja kuivati. Meie vannitoa ja garderoobi suurustega saab ka veel mängida, vastavalt sellele, kuidas kõige parem tundub.

Aga peamine mõttekoht on muidugi köök-elutuba. Lastetubade ja magamistoa uksed jäävad kindlalt sinna, kus on, ülejäänud uksi (vannituba, kontor, esik) annab nihutada, samuti on  akende ja terrassiukse mõõtude ja paigutuse osas mänguruumi.

Kui ma paar aastat tagasi tõsisemalt renoveerimisplaanidega mängisin, mõtlesin välja umbes sellise paigutuse. Ma ei tea, miks, aga olen alati kujutanud ette hiiglaslikku lauda, mille taga mahuks tegema kõike korraga – ja kui vaja suuremat seltskonda võõrustada, siis mahuvad kõik “pika laua” ümber ära. Mu vaimusilmas oli selline rustikaalne palklaud… Köögi osas ma kunagi täpsemalt ei mõelnudki, lihtsalt nendesse kohtadesse jäi vaba ruumi, kuhu oleks tulnud kõik vajalik ära mahutada. Õige, tegelikult esialgse plaani järgi oleks paremas seinas jäänud vanamoodi – üleval puupliit, keskel uks kontor/külalistetuppa ja köögiks oleks jäänud väiksem L – aga ma ei viitsi hakata seda siin plaanil ümber joonistama, pole nii oluline.

Praegu ma ei ole enam mitte milleski kindel 😀 4×9 meetrit on ikka jõhkralt suur võrreldes praeguse imepisikese 2,4×4 meetrit köögiga. Hetkel on mul ühes seinas külmkapp + meeter tööpinda + kraanikauss, vastasseinas pliidid – vahele jääb ca 1,4 meetrit tühja ruumi. Jube kitsas, aga samas on kompaktsusel teatavad võlud – kõik on käe-jala juures 😛

Täiesti uus, aga väga kindel mõte on see, et ehkki L-kujuline köök all paremas nurgas oleks igati loogiline, siis ma nii kangesti tahan, et see pisike aken sinna alles jääks – et paigutada sinna hommikusööginurgake. Nii väike, kui see aken ka on, sealt paistab ikkagi sisse hommikupäike ja ma olen veetnud nii palju õnnelikke hommikuid sellest aknast paistva päikese käes kohvi juues… Nii et näiteks selline kaarja äärega nurgalauake, mille taha mahuks istuma kaks inimest?

Kuna puupliit jääb ilmselt ainsaks elava tule allikaks, siis on mul suur tahtmine panna see keset ruumi, nagu see on hetkel prooviks paigutatud viimasele plaanile. Vanasse kohta see igatahes jääda ei saa, sest sinna nurka jääb magamistoa uks, mille asukohta ma muuta ei soovi. Nii et külalistetoa alumine sein, korstnajalgade vahel – kuskile sellele joonele pliit tulema peab.

Kas hiigelsuur laud on ikka hea mõte? Pole enam kindel. Sattusin eile Krissuga jutlema ja tema ütles, et tal on kiiks – söögilaud peab olema muudest asjadest tühi ja ilusti kaetud. Ja mul on tegelikult sama kiiks. Ometigi mulle senini meeldis mõte hiigelsuurest lauast, mis on köögi ja elutoa süda, mille ümber mahub tegema kõike. Et las ollagi ühes otsas see poolik pusle või lauamäng, söömise pool on teises otsas. Aga… Äkki ikka oleks parem, kui söögilaud oleks köögi poolel eraldi? Appi! Ma ei tea!

Elutuppa tahan kindlasti suurt riiulit raamatute ja lauamängude jaoks. Järgmiseks mõnusalt suurt diivanit – kas üks nurgadiivan või mitu tavalist, ehk ka mõni tugitool? Eks näis, kõik variandid on võimalikud. Telekat kui sellist endiselt lähiajal plaanis pole, aga suur ekraan võiks sellegipoolest olla, filmiõhtute jaoks – ja kunagi ju ei tea, äkki mu telekavaenulikkus läheb mingil hetkel üle. Miskipärast olen alati ette kujutanud, et diivan(id) on akna all, sest nii on seal istujad näoga ülejäänud ruumi poole – tundub kuidagi mõnusam ja seltskondlikum. Manni joonistatud plaanil oli teistpidi, kas see variant oleks mingil põhjusel etem? Ekraanile ei peegelduks siis aknast tulev valgus, see oleks kindlasti pluss – samas filmi vaatamise ajaks saab ju lihtsalt rulood alla lasta, enamasti teeks seda nagunii pigem pimedatel õhtutel.

Ja ei saa üle ega ümber sellest, et diivanilaud on küll ideaalne popkornikausi, veiniklaasi või läpaka jaoks, aga lisaks tahaks kindlalt ka mingit suuremat normaalse kõrgusega lauda, mille taga mõnusalt puslet kokku panna või lauamänge mängida ja sünnipäevi pidada. No ja see oleks ju ka imelik, kui kaks lauda oleks praktiliselt kõrvuti? Ehh… Ma ei tea.

Kuidas kööki kõige loogilisemalt paigutada – nii, et söögitegemiseks oleks piisavalt ruumi, aga ei peaks samas pidevalt võrdlemisi suures ruumis edasi-tagasi sõeluma, kuna kuivained on ühes, pliit teises, tööpind kolmandas ja kraanikauss neljandas kohas – sellele ma pole julgenud veel mõtlema hakata 😛 Siin oleks vist tõesti kõige kindlam köögifirmadelt pakkumisi võtma hakata – nemad peaks oskama soovitada, kuidas kõige efektiivsem on. Olete muidugi teretulnud oma soovitusi jagama – mulle meeldiks siiski enne pakkumiste võtmist mingi plaan oma peas välja mõelda.

Eks see puupliit keset tuba jääb ka praeguse plaani järgi köögipoolest pigem kaugele, samas äkki pole nii väga vahet? Või peaks ikka võimalikult paremale nihutama, et oleks ülejäänud köögiosale lähemal – mis siis, et elavat tuld siis elutoa poole pealt niiväga ei näe?

Palju küsimusi, esialgu vähe vastuseid. Aga ikkagi – RUUMID on paigas! See on nii suur edasiminek! Ma olen nii elevil! Küll on hea, et on olemas blogi!

EDIT: Alles pärast selle postituse üles panemist nägin, et Mann oli jõudnud mulle täna hommikuks veel ühe plaani joonistada – miskipärast ei tulnud selle kommentaari kohta meili. Ja see plaan kusjuures meeldib mulle ka! Ma mõtlesin sellele isegi, kas annaks kööki kuidagi üles vasakusse nurka paigutada, nii oli ka plaanil, mille saatis mulle üks blogilugeja. Aga toona ma ei osanud seda mõtet “söödavaks” arendada. Mann sai sellega hakkama 😛 Plussiks kindlasti köögi kompaktsus – aknaid jagub ka…

Kuna mul aga hetkel pea juba konkreetselt huugab otsas, siis  katsun nüüd hoopis mõneks ajaks sellest teemast ja arvutist eemalduda, et hiljem värske pilguga uuesti vaadata 😛

Kuidas teile tundub?

6 thoughts on “Ainult 7,5 aastat läkski”

 1. SINU viimase (ja eelviimase) plaani juures häiriks mind isiklikult väga see, et vannitoauks avaneb elutuppa. Seda mitmel põhjusel aga ka juba sellepärast, et kui lapsed peaksid tahtma õhtul/öösel, kui teie kas telekat vaatate või teil on külalised, WC kasutada, siis nad on sunnitud elutuppa kõndima. Ma mõõtmetesse ei suuda praegu süvenema hakata, aga mina isiklikult liigutaks lastetoa ukse vannitoa seinaga samale joonele ja teeks vannitoa ukse külje peale. Sel juhul saaks üks laps vähemalt märkamatult vetsus käia ja teine ei pea ka vetsust tulles otse elutuppa astuma.
  Muidu selle joonise järgi tundub eluruum suur ja avatud.
  Kui teil aga on endiselt plaan ka terass teha ja majja paigutada terassile minevad uksed, siis ma nurgadiivaniga neid uksi ja valguse sisse pääsemist ei blokiks.

  Köögilaua koha pealt nii palju, et meil on suur köögilaud ja me kasutame seda praegu, kui köök ja söögituba on ühes, tõesti igapäevaselt. See ongi meie köögi süda. Pika lauaga on aga tõesti see oht, et sinna on nii kerge alati kõiki asju lihtsalt kiirest käest ära panna ja sellest võib saada üks kolakoguja. Sinule, kui suurele korraarmastajale, võib see laud seega kiiresti stressiallikas saada :). Samuti tundub mulle, et see kõige parem valgus on teil majas ikkagi hetkel laste ja elutoa poolses osas, seega kui uue plaani pealt söögilaua asukohta vaadata, siis mulle tundub see köögi osa ikka väga pime, et sinna sellist ‘kodusüda’ paigutada.

  Sellest köögi hommikusöögilauast ma ei saanud hästi aru. Akna alles jätmise puhul pead mõtlema, et kas sulle on tähtsam aken või köögikapid. Võib olla on võimalik aken jätta köögi tööpinna ja ülemiste kappide vahelisse ossa.
  Samuti kui sa L kujulist kööki ei tee või proovid sinna kuidagi ‘baari’lauda sisse disainida, siis see toob taas endaga kaasa kapipinna kaotuse.

  Manni viimase plaani juures meeldib mulle köögi paigutus rohkem, sest see toob majja rohkem valgust (ja päikest) sisse. Söögilaua paigutus on samuti ideaalne (akna juures) ning ma valiks ka kindlasti suure söögilaua koos kahe pika pingiga mitte toolidega, sest pingid on palju nähtamatud ja annavad ruumi juurde.

  Samuti meeldib vannitubade asukoht (kasvõi juba sellepärast, et siis oleks kõik torutööd ühes kohas ja läheks ka teile endile vähem maksma) aga ma ei teeks utility roomi ja vannituba eraldi vaid paneks vannitoaga kokku. Hetkel tundub kahe ukse omamine juba suure seinapinna rasikamisena. Nagu ma ütlesin, siis ma vaatan neid plaane vaid silmaga ja mõõte arvesse ei võta ja ma ei tea kas see oleks võimalik, aga ma muudaks ka siis selle ühise utility roomi/vannitoa mõnevõrra lühemaks, et välisuksest sisse astudes oleks maja seest avatum ja avaram.

  Nii et mulle vist meeldib kõige rohkem Manni viimane joonis, kuigi midagi nagu jääb endiselt häirima. Võib olla see, et magamistubade alla tundub hirmus palju ruumi minevat ja et see mõnus valus just magamistubade poolelt on ära blokeeritud osalt mida kasutatakse magamisväliselt. Ma mõõtmeid ei tea, aga kas sa ei arva, et study ja külalistetuba ei võiks natuke väiksem olla? Arvutilaud ei võta palju ruumi ja kahekohaline voodi samuti mitte (või lahtikäiv sofabed). Igapäevaselt kasutaksite ju tegelikult vaid arvutilaua poolset osa, sest vaevalt teil nüüd iga nädal külalisi käima hakkab 🙂 ehk siis palju surnut pinda millest teil endil otseselt mingit kasu ei ole. Samas muidugi see taas ‘viskaks’ kogu ülejäänud plaani segamini ja kuna need korstnajalad jäävad ka ette, siis ega see vist endaga mingit suurt võitu kaasa ei tooks 🙁

  Ok, ma lähen ja puhkan nüüd natuke su majaplaani analüüsimisest 🙂 Mulle hirmsasti meeldivad igasugu majaplaanid, aga ma kahjuks mäletan veel liiga hästi kui raske on remonti läbi elada ja pidevalt igasugu otsuste langetamine ja valikute tegemine….pluss veel need lõpmatud summad mis remondi- ja ehitustööde alla lähevad…

  1. Ma olen ka nõus, et külalistetuba (kui seda üldse tahetakse) ei pea olema sama suur, kui lastetoad. Aga! Maja keskel on kandesein, nagu Tikker ütles – korstnajalgadega samal joonel. Kuna kandeseinu on üsna kallis “mujale” liigutada (eriti veel, kui naabrid teisel korrusel pea kohal elavad), siis ma üritasin visandada plaani, kus kandesein saab samasse kohta alles jääda ning Tikker saab muud asjad ka, mida ta tahab: teise vannitoa, külalistetoa, puupliidi jne. Raske on kõike seda korraga ära paigutada :P. Selle kandeseina olemasolu tõttu selline ruumipaigutus tuligi: köök ca 3,5 meetrit lai, lastetoad 3 meetrit, külalistetuba ca 2,5 m. (Vooditega tubadel peaks vähemalt 2,2 meetrit laiust olema, sest muidu ei mahu standartse suurusega voodid sinna sisse ja kui panna voodid “põiki”, siis ei jää neile eriti ruumi, et külje pealt ligi saada.)

   Viimasel joonistusel on kandeseinas kaks “auku”, mida toestada: pisike koridor magamistubade juures (seda on lihtne toestada) ja siis ca 3,5-meetrine “auk” köögilaua kohal, kuhu peaks arvatavasti laetala panema.

 2. Olen Alice’ga nõus, Manni viimasel plaanil on eluruum palju loogilisem ja valgem, samuti meeldib mulle vannitubade paigutus. Hetkel ei teki diivani/teleka jaoks piisavat ruumi, aga ehk aitab terrassiuste nihutamine välisseina poole, siis saab diivani paigutada paremale ja vasakule jääks TV koht.
  Äkki tõesti lastetubade ja study suurusi saaks kahandada ja selle võrra köögi/elutoa osa suurendada.

 3. Mulle ka meeldib Manni viimane plaan. Elutuba ja köök, kus viibitakse päevasel ajal kõige rohkem on kogu päeva päiksega kaetud. Mul oli just mõnda aega suur 3m korda meeter laud köögis. Mulle ei meeldinud. Ei olnud õdus ja asju kuhjus ja püüdsin küll lapsi suunata, et sööte siin pool otsas ja joonistate-meisterdate seal, aga kokkuvõttes toimus kogu värk läbisegi ja see mulle ei istunud. Praegus 1,3 m laiuse ümmarguse lauaga olen väga rahul.

 4. Välisseinas olevaid avasid on minu meelest üsna keeruline kui mitte võimatu nihutada. Näiteks kandvat siseseina asendada taladega on sellega võrreldes oluluselt lihtsam. Ehk et ma tegelikult ei kujuta ette kuidas selline välisuste ja akende ümberpaigutamine õnnestuks.
  Samas ma muidugi ei tea selle maja mvälisseinte konstruktsiooni…

  Manni viimane plaan on jah kõige mõnusam ja just selle lõunast tuleva valguse elutoas-köögis kasutamise mõttes.

 5. Mulle meeldib see, et kabinet/külalistetuba on lastetubade vahel. Ja mis puutub pesumasina vannituppa mahutamises siis võib selle hoopis vabalt kööki tööpinna alla panna. Su kööginurk on piisavalt pikk, et ära mahuvad nii alumised kapid, vajadusel nõudepesumasin kui ka pesumasin. Ja vanni mahutamise mõttes vaata nn tilgakujulisi vanne või nurgavanne, neid õnnestub paremini mahutada.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top