Sep 292020
 

Verd andnud olen ma regulaarselt viimased kaks aastat.

2019 lõpus tahtsin annetada munarakke, aga öeldi, et ma ei sobi vanuse pärast, olin siis 35.

Elundidoonorluse nõusoleku kohta olin mõelnud linnukese digiloosse teha juba ammu-ammu (Grey anatoomia mõjud :D), aga polnud arvuti taga olles kunagi meeles… Eile olin arvutis, ID kaart käepärast – tegin ära, võttis ca 2 minutit :) Näe, siin juhendab, kuidas.

Ajendatuna Kaaslase haigusest otsustasin hakata ka luuüdi doonoriks. Tõenäosus, et minu luuüdi talle sobiks, on väga väike (peavad sobima igasugu näitajad – koesobivuse kohta pisut infot siin), aga mõte sellest, et ma võin aidata kedagi, kes praegu minule ja Kaaslasele sarnases olukorras ootab… Suurima heameelega.

Otsisin hiljuti välja, et luuüdi doonoriks saab registreerida Pärnu veretalituses ja mõtisklesin just endamisi, kas seda saab teha samal ajal, kui nagunii verd andma lähen – mulle oli just hiljuti tulnud sõnum, kus öeldi, et 0+ grupp on väga oodatud. Nagu tellitult kirjutas Mallu eile postituse, kust sain kinnitust, et jah, saab samaaegselt nii verd anda kui luuüdi doonoriks registreerida.

Kui ma viimati verd andsin, oli mu hemoglobiin alumise piiri peal – 125, sellest vähem enam polekski saanud. Täna hoidsin pöidlaid pihus, et poleks langenud – ja tulemus oli 145. Hämmastav! Ma nimelt vahepeal rauda lisaks ei võtnud, täitsa iseenesest tõusis see tase mai keskpaigast praeguseks nii palju. Olin väga rõõmus.

Täitsin veretalituses luuüdi doonoriks hakkamise kohta ka ankeedi, verd võeti lihtsalt pisut rohkem ja tulin rõõmsalt koju ära.

Õhtul lugesin netist, et luuüdi doonoriks saab registreerida kuni 35 aasta vanuseni ja ehmatasin. Imestasin, kuidas mind tagasi ei saadetud – olen 36. Aga otsisin edasi ja leidsin siit sellise info:

Luuüdi doonorite registriga saab liituda vanuses 18- 40 eluaastat ning doonorite registri liige saab olla kuni 55. eluaastani. See vanusepiirang on kehtestatud eelkõige doonorite tervisest lähtuvalt, sest väga paljude haiguste esinemissagedus vanusega tõuseb.

Loodame, et see 40 siis ikka pädeb. Sest ma tõesti tahaks olla seal andmebaasis.

EDIT: ja sain täna sellise kirja. Nii et siis ikkagi 35. Jäin napilt hiljaks :)

Täname, et olete otsustanud liituda vereloome tüvirakkude doonorite registriga, kuid alates 25. veebruarist 2020 ei võeta meilt üle 35 aastaste doonoriks soovijate andmeid vastu. Reegleid vanuse osas muudeti eelkõige patsiendi ravitulemusi silmas pidades. Noorte doonoritega saavutatavad tulemused on märgatavalt paremad. See trend on kõigis maailma registrites, mitte ainult Soome registris.

Nii et – tervis korras, vanus kuni 35? Tahad teha midagi head? Hakka luuüdi doonoriks. See on imelihtne. Täidad lühikese ankeedi, annad pisut verd ja ongi kõik. Veri saadetakse vastavasse kohta, analüüsitakse vajalikul moel, sind pannakse andmebaasi – ja kui oled kellelegi match, võetakse sinuga ühendust.

Võid päästa kellegi elu :)

  3 Responses to “Doonorluse järgmine aste”

  1. Üks minu tuttav pääses sõjaväest kui hakkas luuüdi doonoriks, kirjeldas et jube oli aga elas üle lükati nõel seljaajju ja imeti.

    • Noh, nagu ma aru saan, siis kõige meeldivam protseduur see pole, õnneks pakub tänapäeva meditsiin rohkelt võimalusi ebameeldivuste leevendamiseks :)

      Aga jah, eks sellistele teemadele hakatakse enamasti tõsiselt mõtlema alles siis, kui endal on reaalsem kokkupuude ja arusaam.

      Tund kuni poolteist ebamugavust vs teise inimese terveks saamine :)

  2. Kuigi luuüdi kogumine ei ole kirurgiline protseduur teostatakse seda steriilsetes tingimustes operatsioonitoas. Teostatakse seda protseduuri üldanesteesias ja luuüdi kogutakse punkteerides mitmeid kordi tagumisi ülemisi niudeluuharjasid ja aspireerides sealt süstlaga väikeste koguste kaupa kokku 600-1200 ml luuüdi. See protseduur kestab 1-1,5 tundi ning doonor võib haiglast lahkuda donatsioonile järgneval päeval. Vajadusel võimaldatakse doonorile töövabastus 7-10 päevaks.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.