Uuel aastal uue hooga

2020 detsembris oli Kaaslane haiglas ja minul tööl väga vaikne, mis jättis rohkelt aega ja jaksu kodumajandusega tegeleda. Nii sai menüütahvel seinale pandud ja ligi pool aastat edukalt menüüd tehtud, sealhulgas igasugu uusi retsepte proovitud. Ma arvan, et see on mu kõigi aegade rekord 😀

Töökoormuse üle pea kasvamise ja suve saabumise tõttu tuli menüü tegemisse paus ning ehkki septembris korra üritasin, siis tagasi reele ei saanudki. Eelmise aasta alguses veel ca kuu aega üritasin ja siis jäi jälle sinnapaika. Meie viimase aasta menüü on olnud peamiselt “vaatame, mida Selveris poole hinnaga pakutakse”.

Mina mäletatavasti olin see, kes jättis Eksabikaasale meie suhte alguses mulje, et ma üldse süüa ei tee ja nii kujunes välja, et tema, vaene mees, kokkas kõik need kümme aastat. Tegelikult ma olen alati osanud süüa teha, ma lihtsalt, noh… Eriti ei naudi seda. Tüütu 😀 Minu jaoks on palju loomulikum pärast sööki koristada ja nõusid pesta, see oli siis minu panus nende kümne aasta jooksul. Pärast lahutust ma muidugi kokkasin kenasti, sest valikut polnud. Aga arvestades mu üldist leigust söögitegemise suhtes pole muidugi ime, et see on esimene asi, mis tööstressi või üldise väsimuse puhul kannatab ja ma arvan, et (minu vähene) söögitegemine oli eelmisel aastal minu ja Kaaslase tüliallikas nr 1. Tema tahtis muudkui plaane teha ja sai pahaseks, kui ma keset kiiret tööpäeva ei olnud absoluutselt huvitatud mõtlemisest, mida õhtul süüa teha võiks. Lisaks me lastega olime tihti pirtsakad ja isutud ning paljud asjad ei maitsenud 😀 Me küll sügisel mingi hetk leppisime kokku, et kuni Kaaslane ei tööta täiskoormusega ja minul on töökoormus kõrge (ma ei kujuta ette, kas see kunagi jälle normaalseks muutub, ehkki nii palju on asi paranenud, et ületunde ma enam praktiliselt ei tee, lihtsalt kohutav tempo on kogu aeg peal), siis nädala sees teevad süüa nemad Plikaga ja mina nädalavahetusel, kus ma olen ka võimeline mõtlema ja plaanima. Mõnda aega see kokkulepe nagu toimis, kuni mingi hetk tuli jälle tüli 😛

Kusjuures mitte otseselt tülide pärast, pigem ikka see “uus aasta, parem mina” innustas – ehkki ühtki uusaastalubadust ma ei andnud, lihtsalt tekkis jaanuaris see tunne, et vot nüüd võiks jälle teha. Osalt andis ilmselt hoogu ka see, et hakkasin üle kahe aasta igapäevaselt kontoris käima, nii oli üks muutus järgmise ajendiks.

Jaanuari esimene nädal oli meil puhkus ja vabakava, siis sõme nii, nagu jumal juhatas. Aga tööle ja kooli tagasi minemisest saati on meil jälle menüü seina peal, juhhei.

Võrreldes kahe aasta taguse ajaga oleme nii mina kui lapsed muutunud palju pirtsakamaks ja paljud asjad, mis toona sobisid, enam ei maitse. Samuti pole mul mingit huvi ega jaksu otsida ja katsetada uusi retsepte. Sestap sedakorda pisut teist laadi eeltöö: kirjutasime paberi peale kõik toidud, mis meile endiselt maitsevad ja iga pereliige andis kõigile toitudele hinde viiepallisüsteemis. Lisaks kirjutasime juurde, kes mis toitu teeb. Põhimõtteliselt saaksime me kõik kõigi toitude tegemisega hakkama (Plika pole küll kõike ise teinud, aga retsepti järgida oskab kenasti), aga ikka on välja kujunenud nii, et igaühel on omad lemmikud. Hiina kana näiteks teen ainult mina, chili con carnet ja lasanjet praeguseks ainult Kaaslane, heeringat ja kartulit armastavad lapsed rohkem, nii et see jäi Plika nimele… Ühesõnaga, valmis allolev pingerida. Nagu listi alumise otsa “top” kolmest näete, siis mõned minu ja Kaaslase lemmikud lastele üldse ei meeldi, aga siinkohal loeb see, et kui meile maitseb, siis me ikka vahel teeme, lihtsalt ehk mitte nii tihti 😀

toit kes teeb kokku Kaaslane mina Poiss Plika
hiina kana mina 16,5 5 5 3 3,5
kartuligratään mina, Plika 16,5 4 4,5 3 5
pad thai Plika 16,5 3,5 3 5 5
pasta trühvliõliga Plika, mina 16,5 3,5 4 5 4
ahjukartul tuunikala ja majoneesiga Plika, Kaaslane 16 4 3,5 4 4,5
ahjukartul, praekapsas, sealiha Kaaslane 16 4 4 5 3
wrapid Kaaslane 16 4 4 3,5 4,5
mulgi puder mina, Plika 15,5 3 4,5 4 4
punane pasta Kaaslane 15 4 4 3 4
pasta carbonara Plika 15 3,5 3,5 4 4
heeringas ja kartul Plika 15 3 3,5 4 4,5
lasanje Kaaslane 15 4 4 4 3
tomatisupp Kaaslane, Plika 14,5 3,5 4 3 4
kapsa-hakkliha hautis Plika, mina 14,5 3 3,5 4,5 3,5
isetehtud burger Kaaslane 13 3 3,5 2,5 4
pilaff mina 12 3,5 4 1 3,5
chili con carne Kaaslane 12 5 3,5 0 3,5
kala-kartulivorm mina 11,5 4 4 1 2,5

 

Lisaks valmis lühike nimekiri sügavkülma kogunenud lihakraamist, mida oleme viimase aasta jooksul soetanud peaaegu eranditult Selveri viimase päeva pakkumiste hulgast. Meie sügavkülmast leiab pea alati ka hakkliha, tükeldatud kanafileed, tükeldatud sealiha ja kotletisegu või burgeripihve, aga need kõik on söögitegemisel nii regulaarses kasutuses, et ei vaja meelde tuletamist – pigem just maitsestatud liha kipub aeg-ajalt ununema. Pooled allolevast listist on praeguseks juba menüüs, aitab kenasti meeles pidada ja planeerida:

soolakaramelli grill-liha
kana pankopaneeringus
aasiapärane kana
sekaelakarbonaadi lõigud
seapraad sinepimarinaadis
sinepised kaelaviilud x2
hõrk sisefilee
magushapu kanawok

 

Samuti leppisime kokku kindlad päevad, millal keegi süüa teeb. Minul on teisipäeva õhtul trenn, Plikal nii teisipäeval kui neljapäeval, seega need päevad olid meie jaoks välistatud. Jäi nii, et E mina, T Kaaslane, K Plika, N-L sama järjekord ja pühapäeval siis vaatab, kuidas kujuneb. Vabalt võib ju ka juhtuda, et üks päev nädalas jääb söögitegemine vahele, sest eelmistest päevadest on piisavalt jääke alles, teeme take awayga filmiõhtu või midagi kolmandat ja ülejäänud menüü lükkub seega päeva võrra edasi, siis ongi täpselt kõigil kaks korda. Ja eks vajadusel vahetada saab ka alati.

Eelmise nädala menüü tegin “pimesi”, koolimenüüd nägemata. Üsna hästi sai, ei sattunud väga midagi sarnast samale päevale, no reedel ainult oli kaks korda kana. Selle nädala menüüd tehes sai juba kooli omaga arvestada.

kool kodu
L 07.jaan kartuligratään
P 08.jaan soolakaramelli grill-liha
E 09.jaan pasta köögiviljaga mulgi puder
T 10.jaan hapukapsaborš tomatisupp
K 11.jaan kartul ja hakklihakaste pad thai
N 12.jaan köögiviljapada sealihaga pasta trühvliõliga
R 13.jaan kana-köögivilja nuudlisupp kana pankopaneeringus, nuudlid, värske salat
L 14.jaan kartul tuunikala, majoneesi ja rohelise sibulaga
P 15.jaan kodune burger
E 16.jaan lõhepasta juustukastmes hiina kana
T 17.jaan kõrvitsa püreesupp peekoniga seapraad, ahjukartul, praekapsas
K 18.jaan ahjukartul, kana-köögiviljapada pasta carbonara
N 19.jaan kartulipuder pilaff
R 20.jaan hernesupp suitsulihaga aasiapärane kana, nuudlid, värske salat
L 21.jaan heeringas ja kartul

 

Ma küll ennustan, et hiljemalt suvel läheb see menüü tegemine jälle lappama, aga naudin, kuniks on. Planeerida mulle tegelikult meeldib, Excelid meeldivad ja sellised nimekirjad on päriselt abiks 😀 Samuti see, kui igaüks ette teab, millal ja mida ta tegema peab.

Eelmisel nädalal juhtus küll mitu apsakat. Mitu korda ununes liha sügavkülmast õigel ajal välja võtmata ja pidi seda viimasel hetkel sulatama (tehtav, aga tüütu). Eriti naljakas oli too päev, kui Plika tegi pad thaid – kõigepealt oli kana sügavkülmas, siis tuli välja, et suhkur, mida kastme jaoks vaja, on otsas (meil keegi eriti suhkrut ei kasuta, detsembris sai piparkoogitaignasse viimane ära pandud ja kellelgi polnud olnud meeles juurde osta, sai siis meega asendatud), viimane avastus oli, et riisinuudlid on kah otsas (neid on tavaliselt alati pigem varuga, aga olid kuidagi märkamatult otsa lõppenud) 😀 Meie õnneks oli Kaaslane tol õhtul jõusaalis, nii et saime paluda tal koduteel poest läbi käia, mitte ei pidanud hakkama keset söögitegemist poodi minema (meil on lähim pood küll 500m, aga ikkagi ju ei viitsi :D).

Selleks nädalaks panin kalendrisse meeldetuletused, millal liha sügavkülmast tavalisse tõsta ja vaatasin kriitilise pilguga üle kõik puuduvad koostisosad ja võimalikud ettevalmistustööd (mulgi pudru jaoks ööseks kruubid likku jmt), et ka nende kohta meeldetuletused kalendrisse saaks. Google Calendar ja telefoni meeldetuletused on elu organiseerimisel ikka ütlemata suureks abiks!

Ühesõnaga hetkel on vahva ja põnev. Vaatame, kauaks seda jagub. Kuna lubasin endale, et katsun sel aastal regulaarsemalt blogida, saan teiega muuhulgas ka iganädalaselt menüüd jagada, ehkki see muutub ilmselt õige pea korduvaks 😀

3 thoughts on “Uuel aastal uue hooga”

  1. Mul on ka hea meel, et jälle kirjutad 🙂. Küsin kohe ka: kas olete viimase-kuupäeva-lihaga kunagi alt ka läinud? Mulle tunduks ka mõistlik seda osta, sest toit prügikastis tekitab õõva ja kokkuhoid muidugi ka tore asi, aga on hirm, et ehk (eriti kana) on pahaks läinud selleks ajaks ja siis olen ikka ilma…

    1. Arutasime Kaaslasega seda alt minemise asja. Ükskord ta ostis kalafilee (lahtisest kalaletist), mis oli juba poes kahtlase lõhnaga, tegi selle ahjus ära ja viskas lõpuks minema. Ükskord me ostsime kartuli-metsaseene pihvid, mis olid hallitanud, nende eest saime raha tagasi (täpselt samu pihve oleme enne ja pärast seda korduvalt ostnud ja on olnud ok, nii et see oli erand, vist oli soe suvi ka). Ja reaalselt rohkem ei tulegi meelde. Siin on see talupojamõistus, et kui asi lõhnab kahtlaselt või pakend on kummis, siis ei osta. Aga kui näeb ok välja ja ei haise, siis vähemalt meil ongi alati ok olnud 😀 Lahtisest kalaletist oleme 50% asju ostnud muidu palju, ei karda kala puhul otseselt ka midagi, ega ka kana puhul. Lahtise leti tooted tarbime kindlasti samal päeval või külmutame, kui on korralikult pakendatud (vaakumisse), siis ka päev pärast kuupäeva kukkumist on tavakülmast võttes ok olnud. Piimatooted säilivad täiega kaua üle aja. Singid ja suitsuvorstid samamoodi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top