Loomaarstimaraton

Kuni kass(id) käis(id) õues, käisin neid vaktsineerimas regulaarselt – Säde tuli meile novembris 2016, 2017 kevadel käisime temaga esimest korda, samamoodi 2018 kevadel, 2019 kevadel juba kolme kassiga, kellest kaks said siis nö ametlikult minu omaks tehtud – kiibitud ja lemmikloomaregistrisse kantud.

Siis aga kolisime ja tuli koroona, mil igal pool käimine oli raskendatud, nii jäi regulaarne loomaarsti visiit tol kevadel ära. Samuti jäid kassid tubaseks, raha kulus kogu aeg mujale ära ja nii jäigi vaktsineerimisse pikk paus.

Minu mäletamist mööda oli Terveksi loomakliinikus enne koroonat igal aastal aprillis sünnipäevanädal, kus kõik oli soodsam ja see kohe motiveeris regulaarselt käima. Mul on kalendris aprillis iga-aastane meelespea, et ma Terveksi lehel silma peal hoiaks, aga pärast koroonat mu arust mitu aastat seda soodustust ei tehtud. Mitte et see oleks mingi õigustus mitte vaktsineerimas käimisele, aga fakt on see, et soodusnädal tuli kasuks 😀

Kui me Siimu kastreerimas käisime ja tal igemepõletik avastati, siis mõtlesin küll, et appi, ei tohi nii pikka vahet enam sisse jätta, peab ikka regulaarselt vaktsineerimas ja kontrollis käima, muidu pärast mingi jama. Ja lubasin endale pühalikult, et kevadel kindlalt lähen kõigi kolme kassiga. Salamisi muidugi lootes, et ehk see sünnipäevanädal jälle tuleb.

Ja tuligi! Terveks sai 30! Rõõm! Ostsin alustuseks ussirohu, panin kolm aega kirja, eile käisime vanemate kassidega ja täna Siimuga.

Siimuga käisime tegelikult ühe korra juba aprilli alguses, sest see detsembris kastreerimisel tehtud antibiootikumisüst ei tundunud tema igemepõletikule kuigivõrd mõjunud olevat. Panime aja vaktsineerimiseks, aga nagu ma arvasin, vaatas arst suhu ja ütles, et sellise põletikuga vaktsineerida ei saa, tegi selle asemel hormoonsüsti ja ütles, et tulge kahe nädala pärast uuesti. Kahe nädala pärast sattus kenasti sünnipäevanädalasse. Süst tegi igemete olukorra nii palju paremaks, et saime vaktsineeritud, aga täitsa korras ei ole, seega ostsime geeli ja katsume nüüd igapäevaselt seda määrida, et hullemaks ei läheks (süsti mõju on lühiajaline). Pildike tänasest, Siim vaktsineerimise ootel 😀

Terveksil on vahva “kassiparkla”, kohe kutsub pildistama 😀 Aprilli alguses Siimu ja eile vanemaid kasse.

Igatahes, sünnipäevanädalal oli enamik kaupu ja teenuseid 30-33% soodsamad, mis mitme kassiga on päris arvestatav kokkuhoid. Vaktsiinid ja visiiditasu oli -33%, ussirohud, mis me ostsime (nii puugi-kirbu-ussivastane lahus turjale kui tavalised tabletid) -30%, igemegeel ja lemmikloomapass -5%.

Kuna ussirohtu soovitati anda nädal enne vaktsineerimist ja ma arvasin, et mul on ühele kassile kodus sahtlis olemas, ostsin vahetult enne sünnipäevanädalat kaks turjalahust 27€ eest. Kodus selgus, et olen kolmanda siiski vist aegumise tõttu ära visanud, seega kolmanda ostsime ikkagi esmaspäeval 10€ eest.

Ühe kassi vaktsineerimine soodustusega maksis 22€. Ülihea hind mu arust. Kolme kassi vaktsineerimine ja varuks ostetud viis tabletti ussirohtu maksis kokku ligi 82€.

Siimu vaktsineerimine, pass ja igemegeel – ligi 43€.

Lõppkokkuvõttes kulus vähem, kui arvasin – ikka tänu sellele soodusnädalale. Ja nüüd, kus on värskelt käidud, oskan tulevikus paremini eelarvestada kah.

Ussirohtu proovin anda järgmine kord vanematele kassidele tabletina, äkki läheb õnneks. See turjalahus on tunduvalt kallim. Aga kui nad toidu sees ei söö, siis mina neid kinni hoidma ja kurku toppima ei hakka, sel juhul kasutan ikkagi ka tulevikus lahust. Pean kalendrisse meelespead panema, et ussirohtu tulevikus regulaarselt antud saaks, sest noh, mis te arvate, et ma need vahepealsed aastad andsin või… 😛 Kui tihti teie oma kassidele ussirohtu annate? Kas tõesti 4x aastas, nagu soovitatakse?

Loomaarst ütles, et tubaseid kasse võib põhimõtteliselt ka kahe aasta tagant vaktsineerida. Vaatame seda asja. Mulle selles mõttes meeldiks küll igal aastal käia, et siis vaadatakse kassid üle ka, ise ju ei oska kõike näha. Näteks oli Mustul üks hammas ära murdunud ja juur igemes – selle peame narkoosi all laskma eemaldada, sest muidu see tekitab tal valu. Aga millal murdus? Kas see vaene kass on äkki aastaid valu kannatanud? Oeh. Paar nädalat peab pärast vaktsineerimist ootama, siis võib minna eemaldama. Siimuga peame kuu aja pärast kordusvaktsineerimisele minema, ilmselt siis katsume need kaks käiku ühildada.

Muus osas olid kõigil vanematel kassidel õnneks igemed ja hambad korras, hambakivi ei olnud – ehk on siin mingi roll sellel, et nad on suuremas osas toortoidul? Ega ma täpselt ei tea noist asjust, lihtsalt seda lugesin, et igeme- ja hambaprobleemid on kassidel kõige levinumad. No ja siis järgmisena vist neeruprobleemid. Mis, ma loodan samuti optimistlikult, meie omadel ehk ei teki.

Panen ajaloo tarbeks kasside kaalud ka kirja: Paksu 6,2kg, Säde 5,25kg, Mustu 4,05kg, Siimu 3,9kg, Teet 2,9kg (temaga pole veel loomaarstile asja olnud, seega kaalusin koos endaga kodusel kaalul :D).

Igatahes olen ääretult tänulik, et Terveksi loomakliinik on nii tore ja kodule lähedal ja et seal vahel need soodusnädalad on. Ja süda on rahul, et kõik kassid üle vaadatud. Terveksist oli just Pärnu Postimehes artikkel ka, väga põnev lugemine. Muuhulgas sain teada, et inimesed võtavad viimasel ajal rohkem kasse kui koeri, sest kassid söövad vähem ja nendega ei pea õues käima. Täiega nõus! Kass on laisa loomaomaniku unistuste loom 😀

4 thoughts on “Loomaarstimaraton”

  1. Mina annan tõesti neli korda aastas ussirohtu, kuigi on tubane kass, aga kuna meil on ka õues käiv koer, siis seepärast tulebki anda mõlemale korraga ????

  2. Mina nt vaktsineerimist ei usu, ka kasside/koerte puhul, ERITI tekkis see peale Pettsoni esimest vaktsiini kui ta mul kliinikus pm ära pidi surema – on allergiline igasuguste vaktsiinide vastu! Eluaeg on kodus loomad olnud, enamuse ajast õues elanud – kõik kõrgesse ikka elanud, täiesti tervelt kusjuures. Ja tihti kuulen ikkagi lugusi sellest kuidas vaktsineeritud kassid/koerad tuttavatel, haigestuvad- kasvajad, südameprobleemid jne. Aga eks see kipub sinna inimeste växi teemasse jälle.

    Igatahes minu kassid Kasemetsal olid/on väximata. Koer samuti. Uued kassid samuti süste ei saa. Ussirohtu andsin vastu kevadet (Findus käib õues, teised mitte) AINULT tubastele kassidele ja Findus sai 2 korda, kevadel ja sügisel (sama süsteemiga antakse ka hobustele nt) Ehk et ma jälgin ka väljaheidet ja kassi üleüldist tervist. Mulle tundub et kassid on tihti ussivabamad kui õues elavad koerad 😀

    1. Meil oli jälle jäänud üks kass minu enda apsaka tõttu vaktsineerimata ja täiesti tubase kassina õnnestus tal kuskilt ikkagi parvoviirus (teatakse ka kassikatkuna) hankida. See tähendas kaks nädalat kasside täiesti eraldatuna hoidmist, pidevat desomist, kassi sundtoitmist ja -jootmist pluss hunnikut ravimeid viis korda päevas. Puhas õnn, et ta end sellest läbi vedas… suremus on 70%. Loomaarstiarved olid kokku üle 500. Ma pigem väldiks sellist olukorda.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top