Sep 292008
 

Kuna UK-s on hambaarst rasedatele tasuta, mõtlesin enne Eestisse tulekut korra kontrollist läbi käia. Nagu alati, jätsin asja nii viimasele minutile, et nüüdseks on mul samaks nädalaks aega vaja.

Otsisin siis oma postikoodile lähimaid hambaarste. Esimesel oli vaba aeg alles järgmise nädala neljapäeval. Teisel ei saanud üldse löögile – juba kolme kutsungi järel lülitus sisse automaatvastaja, mis jagas üldist infot ja soovitas teate jätta – ma siis jätsin, aga ei looda eriti tagasi helistamisele. Kolmanda kohaga toimus umbes-täpselt selline dialoog:

Halloo?
Tere, kas see on hambaarst?
Jah, on.
Kas saab äkki veel selleks nädalaks aega?
Kas teil valutab?
Ei.
Aga mida te siis teha tahate?
Lihtsalt kontrollida oleks vaja, aga ma lähen juba järgmisel nädalal UK-st ära.
Tulge kolmapäeval kell kümme.
Kas mõnda muud aega pole? Mul on kolmapäev väga kinni.
No siis neljapäeval kell 11. Või kell 9.
Kell üheksa sobib paremini.
Olgu, neljapäeval kell üheksa.
Aitäh, head aega.
Head aega. Jumal õnnistagu sind!

NHSi kodulehe väitel on tegemist kellegi Wai C Yeapi nimelise arstiga, kes seal üksinda vastu võtab ning tavaliste teenuste kõrval on muuhulgas ka anxiety management – a range of techniques to help patients manage their anxieties about dental treatment. NHSi kodulehe väitel on praksis kolmapäeviti üldse suletud (aga ma tean omast käest, et need andmed ei pruugi alati kõige värskemad olla, minu perearstipraksises olid arstid vahepeal hoopis pensionile läinud ja uued asemele tulnud).

Aga siiski. Telefoni vastu võttes ei öelda “hambaarst kuuleb”, vaid lihtsalt “halloo”. Vabu aegu on samaks nädalaks nii mitmeid. Mult ei küsita isegi nime, öeldakse lihtsalt, et tule sel ajal. Ja siis veel see “god bless you” kõne lõpus.

Noh, ülevaatusega ei saaks ju midagi juhtuda. Aga kui midagi vaja päriselt teha on, siis ma küll ei tea, kas ma julgen. Võib-olla selline asi ongi Londoni arstide puhul tavaline, ma ei tea. Mul puuduvad kogemused. Aga minu meelest on see kahtlane.

Veider, väga veider.

  9 Responses to “Väga veider”

 1. minu teada on Eestis ka rasedatele hambaarst tasuta :)

 2. Googeldasin ja lugesin haigekassa kodulehelt, et 2007. aastal said rasedad ja kuni 1-aastase lapse emad hüvitist 450.- aastas (nö tavainimene sai 300.-) – kui vahepeal just mingeid põhjapanevaid seadusmuudatusi pole olnud (ja sel juhul peaks koduleht neid ju kajastama), siis… Njah. 450 krooni on narrimine.

 3. Inglismaal pidigi hambaravi kaheldava väärtusega olema.. konveier-meetodil võimalikult kiiresti. Niimoodi olen vähemalt kuulnud .. aga kahjuks on järjekordadega Eestis vist sama nutune olukord..

 4. minu teadmised ja kogemused on, et just raseduse ajal hambad hullupööra kannatavad kuid just raseduse ja rinnaga toitmise ajal ei ole väga mõtet sinna ronida kuna ei tohiks ju väga valuvaigisteid täis pumbata. mul paluti pärast rinnaga toitmise lõpetamist tagasi tulla tõsisemale ülevaatusele kuid ma läksin siis piisavalt kähku uuele rasedusringile nii et ongi nüüd mitu aastat möödas hambaarsti juures käigust :)

 5. õige..
  selles mõttes.. et raseduse ajal tuimastus ja ravimid head jah ei tee.. aga rinnaga toitmisel ei tohiks midagi teha.. kui 24 h peale arstil käimist nt pudelist toita..
  aga kontroll teeb ikka head.. ehk oskab arst mingeid näpunäiteid anda.. ja ennetustegevust .. :)

 6. No ma ju tean, et tuimestus pole raseduse ajal hea, aga nii palju kui ma olen aru saanud, siis NATUKE vahel võib, olenevalt asjaoludest – arst peaks oskama öelda. No ja kui augud on alles väiksed, siis peaks ilma ka saama, ehkki ma olen kole argpüks :)

  Aga pärast sellist vestlust ma ei oska tollest arstist ja tema teadmistest küll midagi arvata. Eks me näe…

 7. Raseduse ajal on just eriti tahtis hambaarsti kontrollis ja hamba puhastuses kaia kuna siis on palju suurem risk igemepoletikuks ja muudeks probleemideks. Vaiksel maaral valuvaigisti kasutamine on mitu korda ohutum kui katkine hammas tais igasuguseid bakteeriaid.

  Haid NHS hambaarste voib olla jah nii ruttu raske leida aga see kyll ei pea paika et Inglismaal hambaravi kaheldava vaartusega on. Kahjuks on enamus hambaravist siin era, tasuline, ja seega vaga kallis seejuures aga on tase kyll vaga korge.
  Kindlasti parem kui enamus eesti hambakliinikutest kuigi tean et ka Eestis leidub korgel tasemel haid hambaarsti.
  See sinu imeliku nimega hambaarst aga tundub kahtlasena jah.

 8. melodyle: mind valatakse siinmail igast suunast infoga rinnaga toitmise kohta üle, nii et palun vabandust kui targutajana kõlan, aga kui rinnaga toita, siis ei maksaks pudeliga toita! võiks alustada diskussiooni teemal, kas väike kõrvalehüpe rinnapiimast siis kohe nõrgestab lapse immuunsüsteemi või takistab suurt kaitset allergiate vastu, aga fakt on ka see, et kui 24 h last rinnaga ei toida, peab suht korralik pump käepärast olema – sest muidu kas valutad ja saad põletiku, või rinnad harjuvad kiiresti ära ja siis polegi tulevikus enam lapsele piisavalt piima pakkuda. ja on ka lapsi, kes pärast pudeli proovimist ei taha enam rinda nähagi :)
  nii et ei ole üldse lihtne kogu see teema :)

 9. No ma kolin nädala pärast Eestisse tagasi, ega mul enam eriti aega siin midagi teha pole. Mis rinnaga/pudeliga toitmisse puutub, siis ma olen ka lugenud võimalikkuse kohta, et titt pärast pudeli proovimist enam rinda ei taha.

  Ma ise arvan, et kui vahel harva on tõesti vaja pudelit kasutada, siis mis valikut titel on, kui pärast jälle rinda saab? Küll nälg jälle rinna külge harjutab ;) Kui liiga tihti pudeliga ei toida, ei tohiks ehk probleemi tekkida.

  See kõik on teoorias ilus, mis tegelikkuses saama hakkab, eks see ole juba siis näha :) Muidugi üritan võimalikult palju rinda anda ja narkootikumidest (st tuimestusest) hoiduda, aga kunagi ei tea, mida vaja minna võib.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.