Nov 192010
 

Täna läks kõik nii mõnusalt ja rahulikult – ei mingit närvitsemist, palju sai tehtud, Abikaasaga saime ka üle pika aja piisavalt koos olla.

Hommikul aknast välja vaadates ei tundunud jala ja käruga uude koju minek kuigi ahvatleva ideena. Panin siis lapsed kibekiirelt valmis, et ema saaks meid tööle minnes autoga ära visata. Kümme minutit enne ühtteist olin kohal.

Kuna eelmiste päevadega oli köök takistusrajaks muutunud, pühendasin esimese tunni selle koristamisele. Vaevalt sain kõik ebavajalikud asjad eest ära pandud, kui juba jõudiski Maris kohale. Tegin talle ringkäigu ja panin siis lastevalvesse – tema mängis Plikaga ja hoidis vajadusel Poissi süles, mina sain rahulikult sättida ja samal ajal juttu ajada. Täiesti suurepärane kooslus!

Otsisin nagu lollakas nõudekaste taga – kõik, mis vähegi oleks võinud olla, tegin lahti. Lõpuks helistasin Abikaasale, et muret kurta, ja sain teada, et ta oli osa kaste teise kööki tõstnud. Nii palju vaeva nägin ilmaasjata :P Igatahes leidsin kõik tassid-taldrikud-kausid-söögiriistad ilusasti üles ja panin kappidesse ära.

Külmkappi (sihuke suur, igivana ja veneaegne) puhastasin juba üleeile. Tegin vea ja kasutasin mingit kangemat vahendit – lootsin veega hakkama saada, aga oli liiga räpane, lasin emal kaasa tuua, mis tal töökorteri vannitoas oli, miskine Amway puhastusvahend. Puhtamaks tegi küll, aga vahendi haisu oli veel kaks päeva hiljemgi tunda – oleks pidanud ikka ootama, äädikat muretsema, mingi lahuse segama jne. Aga no mul oli ju KOHE vaja :D Täna siis hõõrusin sidruniga sisse, panin ukse kinni ja lasin tunnikese seista. Pärast oli nii puhastusvahendi kui sidruni lõhna tunda, ei osanud rohkem midagi tarka teha, lülitasin sisse, vast läheb see ajaga ikka ära.

Nihutasime Marisega raske riidekapi magamistoa teise nurka. Õnnestus nurkadele sokid alla panna, nii et eriti kahju ei tekitanud, ainult paar väiksemat kriimu. Igatahes on kapp nüüd õiges kohas – kes see jõuab neid mehi oodata, eks! Elutoa riidekappi oleks vaja ka nihutada, aga pole veel päris kindel, kuhu – ootame vist ära, kuni Abikaasa vanaonu diivani ja tugitoolid kätte saame, siis otsustab.

Pakkisin oma uue pesuresti lahti ja vaimustusin – leidsin veel ühe võrratu pisiasja, millest varem ei teadnud. Seal on need sakilised ääred, et riidepuud paremini ripuks, nüüd nägin, et kaasas oleval viiel riidepuul on riputuskonksu sees väike täke, nii et need saab klõps ja klõps selle sakilise ääre külge kinni panna, mitte kuidagi ei saa siis ära kukkuda, täiesti geniaalne! Ja see sokiriba on ka väga praktiline. Ühesõnaga ma ei jõua ära oodata, millal ükskord tavalist pesu pesen, täna oli ainult igav voodipesu, polnud midagi puudele ega selle riba külge panna :P

Pesin kolm masinatäit. Esimese praktiliselt tühipesu paari vana käterätiga maksimaalsel kuumusel – selleks, et masin igasugu tehase jääkidest ilusti puhtaks saaks. Siis kaks täismasinatäit heledat pesu, voodiriideid peamiselt, mõned rätikud ka. 20 meetrist kuivatusruumist jäi isegi väheks, aga panin suti topelt ja osa sai võrevoodi äärtele riputada, mahutasin kõik ära.

Tirisin kokku kõik riided, mis aasta aega Tartus kastides olid, ja sortisin värvide järgi hunnikusse. Ei kujuta ettegi, mitu masinatäit veel pesta tuleb, enne kui kõik puhas on. Tähendab, puhtad on rangelt võttes praegugi, aga vajavad värskendust, sihuke kopituse lõhn on, kütteta ruumis ju olid. Neli-viis hunnikut ootab pesemist ja tõenäoliselt võib veel juurdegi tulla.

Soneti pesugeeli lõhn tundus pudelit nuusutades normaalne, aga pesu küljes ei meeldi – täielik feil. No krt, pean ju leidma ometi ühe, mis oleks nii keskkonnasõbralik kui norm lõhnaga (Ecover oli veel jäledam) – kõige parem, kui oleks täiesti lõhnatu. Aga noh, kui ei leia, kasutan edasi Mayer Sensitive’i või Miniriski.

Pesumasin tundub muidu täitsa loogiline. Alguses ajasin küll juhendist näpuga järge ja küllap teen seda veelgi, aga põhilisele sain pihta ja on lihtne menüü tõesti. Ma muidugi pole veel teisi programme kasutanud, eks jõuab aja jooksul kõike katsetada. Seal on teki pesemiseks ka eraldi programm :D Ja teksade pesemiseks… Ja ma ei tea, mis veel.

Peame turbabriketti muretsema, sest puud põlevad liiga kiirelt – pliidil peab praktiliselt terve päeva tuli all olema, muidu läheb üsna kiirelt külmaks. Pole õrna aimugi, palju maksab või mis koguse korraga osta saab. Eks peab Pärnu Postimehe ette võtma ja sealt kuulutusi uurima. Meil on nagunii ainult kaheksa ruumi puid, memme sõnul läheb talvega 12, meie tahaks veel vannitoa ahju lisaks kütta… Nii et peab siis arvutama, kui palju seda briketti vaja oleks, kuna see põleb aeglasemalt, siis ehk puudega saame hakkama. Rahadega on muidugi ka kehvasti, ei tea, kas briketi hind ka talve jooksul tõuseb või kas seda üldse väikeste koguste kaupa müüaksegi… Täiesti tume maa.

Plika läks peale kahte emaga koju sööma ja magama, siis saime meie Marisega rahulikult süüa – hommikul läks nii kiireks, et mul polnud aega midagi kaasa pakkida, aga ema tõi meile sooja toitu ja salatit, Marise toodud kook oli ja kohvi tegin ka, täiega pidusöök. Nojah, Poiss ärkas muidugi just siis üles ja oli nõus ainult süles olema, aga saime hakkama :P Viiest viskas Maris meid ära (Abikaasa korjasime töö juurest peale) ja läks ise koju, meie võtsime ainult ema auto, viisime ta trenni ja läksime tagasi sättima. Pool seitse, kui Plika lõpuks “lõuna”unest ärkas, käis Abikaasa kiirelt ära ja tõi Plika ka meie juurde. Kolmveerand kaheksast käis emal trennis järel ja saatis Plika temaga jälle koju ning tuli siis tagasi. Kolmekesi koju jõudsime alles peale üheksat.

Kuna vee äravool oli liiga aeglane, vahetasime köögi kraanikausil haisuluku ära – see oli igivana, teibiga parandatud, lahti võtmisel ja puhastamisel oleks ilmselt katki läinud, segisti paigaldaja soovitas uue panna – ta ise ostis vajalikud jullad, Abikaasa pani paika. Pmst vahetas kogu selle toruvärginduse välja, mis seal kraanikausikapis oli, maksis kogu see värk ainult miskine 115 krooni.

Äravool on paraku sama aeglane ja nüüd veel lisaks lekib kah :D Lekib sellepärast, et kraanikauss on roostetanud ja äravooluaugu juurest kulunud. See tuleb silikooniga ära paigata, küsisime igaks juhuks üle, ega midagi ära ei käki niiviisi, saime loa. Ummistus on aga kuskil sügavamal, nii et katsetame Torusiiliga. Tean küll, et pmst võiks kõigepealt äädikaga vms proovida, aga ma täpseid juhendeid peast ei teadnud, arvutit polnud, homme hommikul vaja juba peale valada, seega sai otsemat teed pidi poodi mindud ja keskkonnavaenulik Torusiil ära ostetud :) Näis siis, kas see aitab või tuleb traadiga sorkima hakata või torud läbi puhuda… Uhh, kui palju uut informatsiooni!

Rimist Torusiili ostes otsisin metallist söögiriistade kasti ka, Pärnu omas kahjuks ei olnud. Aga sain juba uue soovituse, et Home4you-st punutud varianti vaadata, lähen kiikan siis võimalusel sinna. Seniks võivad ju sahtlis niisama ka olla – on küll sassis, aga üles leiab ikka.

Ma arvan, et kindlasti tegin ma täna veel midagi kasulikku, aga õhtu on hiline ja juhe koos, ei tule rohkem meelde. Igatahes oli ütlemata mõnus päev – tänu Marise külaskäigule ja eriti muidugi sellepärast, et Abikaasa õigel ajal töölt ära tuli ning me temaga koos nii palju tehtud saime. Lapsed said isaga koos olla ja üldse oli hea. Ei tülitsenud, ei närvitsenud – ehkki olime lõpuks mõlemad päris väsinud, kulges kõik kuidagi loomulikult, saime nii laste kui muude vajalike tegemistega ilusasti ühele poole. Ema ja tema mees olid muidugi ka suureks abiks – Plika oli ju pool ajast nende hoole all.

Oh, ja kui ma siis kell kümme õhtul lõpuks jälle süüa sain (lõuna oli mäletatavasti kolme paiku), see oli ikka puhas õndsus! Kartulipuder küüslaugu-hapukoore kastmega, kotletid, peaaegu liiter piima :D Ja värskelt küpsetatud leib, no jumalik. Pärast rasket tööd maitseb kõik ikka eriti hästi.

Nii et ma olen füüsiliselt taas kord rampväsinud, aga emotsionaalne rahulolu on piiritu. Iga päev peaks nii olema :)

Kui Abikaasa nüüd homme suurema auto saab, et siit Poisi voodi ja oma ema keldrist Londonist kaasa võetud suure ümmarguse laua ning viimased kastid ära tuua, siis võibki juba homme õhtul päriselt uude koju jääda.

Ahjaa, süüa on ka vaja osta – ja ma lubasin endale, et kõik tuleb kas mahe või lihtsalt lisaaineteta kodumaine kraam, ei ühtki mõttetut emotsiooniostu valmistoodete, poekookide, krõpsude ja muu säärase näol. No hea küll, Maris juba täna tõi poekooki, külalised vabalt võivad :D Aga ise tahan nüüd küll väga teadlikult süüa ostma hakata – pean ennast tõsiselt käsile võtma, muidu ei saa kunagi järje peale. Hetkel on köögikapis ainult õli, suhkur, kahte sorti pudruhelbeid ja Plika krõbuskid (kamapallide sarnased) – kõik mahepoest ostetud. Jahu ja kohv olid vanast ajast, üks Rimi mahekohvi pakk ootab kah.

Sain Mormelarilt igasugu häid soovitusi, peaksin nüüd piisavalt informeeritud olema, et muude asjade jahile minna. Tahaks näiteks homme turule jõuda, et Vändra leiva autost nende kraami prooviks osta (kunagi, kui kodu sisse seatud, proovin ilmselt ise küpsetama hakata, aga praegu selleks küll aega pole) – kui ei jõua, siis tulevad Selverist lahtine leib ja sai. Oo, ja maapiima tahan, sain teada, kus meie kodu lähedal müüakse, ainult et sellel autol üle nädala päevad vahetuvad, seega pean halvemal juhul kaks päeva järjest peale passima. No ja juurikad ja lihakraam… Ikka turule oleks vaja. Tegelikult läheme vast laupäeva hommikul terve perega, on mõnusam. Vändra leiva auto on küll vaid reedeti, eks ma homme hommikul mõtlen uuesti.

Kirjutasin jälle voodi tegijale, et uurida, kusmaal asjad on – viimati lubati selle nädala lõpuks, kui näiteks laupäeval ära toovad, siis me oleks ehk veel homse öö siin, ei hakkaks üheks ööks madratseid niisama põrandale sättima. Samas nii kangesti tahaks juba homme… Ja Abikaasal on ka terve nädalavahetus vaba – parim algus elule uues kodus!

  8 Responses to “Et selliseid päevi veel rohkelt tuleks!”

 1. Külmkappi või panna pooleks lõigatud sibula – tõmbab lõhna endasse. Ja täitsa öko on ka.

 2. Ohh kui äge. Mul nii hea meel teie üle :) Tahaks juba kohta näha ;)

 3. Kas Sodasani pesugeeli oled proovinud? Mulle alguses tundus lõhn õige pisut imelik, aga nüüd täiesti ära harjunud ja lausa meeldib.

 4. Ma loodan, et kui mul kunagi midagi vaja on, siis see langeb sinu vajadustega kokku, ma küll ei suuda millegi kohta nii põhjalikku uurimustööd teha.
  Põhimõtteliselt võiks sulle mõned firmad reklaami eest tasu ka maksta, sest kui mu kipakas pesurest kohe otsad annaks, ma jookseks seda sinuga ühesugust ostma.

 5. Sibula triki proovin järele.

  Sodasanilt on praegu ainult nõudepesuvahend, kui Sonett otsa saab, proovin pesugeeli ka kindlasti ära.

  Malviina, mul on väga hea meel, kui saan ka kedagi teist oma kiiksudega aidata :D

  Mallu, väga kasulik tähelepanek, loodame nüüd loosiõnne kah!

 6. Hehee… nooruses tegin mina kah niimoodi uurimustööd iga suurema või olulisema ostu eel. Nüüd aga on mu suurimaks jõulusooviks, et keegi teeks minu eest ära uurimustöö, kuskohast oleks õige ostma hakata endale ja üsna peagi ka oma praegu 3,5 kuu vanusele pojale juurikaid ja muud stuffi ostma hakata, nii et iga kuu emapalgast jätkuks rohkem kui üheks nädalaks ja edaspidi ei hakkaks kuluma kordi rohkem raha oma poja allergiate ravimiseks.

  Aga briketist võin rääkida küll. Kaks aastat Pääskülas ahju- ja pliidiküttega elades õppisin nii mõndagi. Mina, igavene ja alatine külmavares, ei kannatanud välja ahjuga kütmisest tulevat pidevat kõikumist – enne kütmist liiga külm, pärast kütmist.. ei, mitte liiga palav :) vaid noh, peaaegu ok. Seega – tuli appi pliit ja brikett. Meie köögipliidiga toimis superhästi süsteem – iga 6 tunni tagant briketilaadung sisse, täpselt 12 tk mahtus ja see hoidis püsivat temperatuuri 24 ja 26 kraadi vahel nii köögis kui magamistoas. Täpselt paras mulle. Ja sobis ka ajaliselt, sest elukaaslasel oli reeglina tööpäev kl 10-14 ja just enne äraminemist ning kohe pärast kojujõudmist sai pliiti laadida. Briketi ja soojaga kaasnes kahjuks ka kaks ebameeldivust, tahm ja spetsiifiline turbahais. Proovisime ka puidubriketti, aga kahjuks ei põlenud see nii ühtlaselt ning neljast laadimisest ei piisanud. Tuhka tuli muidugi sada korda vähem aga siiski loobusime mugavuse kasuks.

 7. http://www.roheline.ee/consumption/pesuptab.xls

  Äkki on abi pesupulbri valikul? Mina olen juba aastaid ainult Mini Riski usku :) Tabel on küll natuke vananenud selles mõttes, et seal ei ole mõningaid uusi tootjaid, aga hea teada.

  Külmkapist lõhna kätte saamiseks – pane sinna üks kortsutatud ajalehe leht seisma päevaks. Kogub kenasti halva lõhna endasse.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.