Rõõmsalt edasi

Ma kohe pean kogu seda unekooli asja mõnda aega detailselt kirja panema, eelkõige enda jaoks, aga ehk on ka kellelgi teisel abi. Ma eile jupikaupa juba kirjutasin, aga panen uuesti lühikokkuvõtte eilsest ja ööst.

9.00 äratasin Poisi ise üles ja panin tissi otsa, kümneks läksime arsti juurde
11 paiku tagasi kodus oli Poiss nii unine, et andsin jälle tissi
11.20-16.20 magas kärus, selle aja jooksul pidin kaks korda teda magama kõigutamas käima, aga lõpuks tõin ise ära
16.30 sai tissi
19.15-20.00 magas toas, enne seda nuttis mul 10-15 minutit süles
20.00 sai tissi
22 paiku sai öötissi, pärast seda panin ta selili oma voodisse. Tavaliselt hakkaks ta selle peale kohe kriiskama, seekord hängis rahulikult hämaras toas pool tundi. Siis tuli vaikne vigin ja keerasin ta kõhuli, magamisasendisse. Ehk veerand tunnikest sättis ennast seal, siis magaski. Täiesti ise, ilma vähimagi nututa. Plika kusjuures oli üleväsinud ja tegi tunduvalt kauem trianglit, isegi see ei häirinud Poissi.
2.40 Poiss ärkas ja vigises – kuna päevased söögivahed polnud eriti tihedad, panin kohe tissi otsa. Istusin voodis, et mitte ise magama jääda.
2.48 üritasin krooksu välja meelitada, ei tulnud, seega panin Poisi kõhuli oma voodisse ja magas praktiliselt kohe edasi
8.50 ärkas ja oli rõõmus.
9 sai tissi

Juba enne kella ühtteist hakkas haigutama ja oli viril. Andsin tissi, panin riidesse. Siis ta enam küll nii unine välja ei näinud, aga ju ta ikka magama jäi – täpselt ei tea, Abikaasa läks lastega välja, ju ta natuke kärutas ringi.

Ühesõnaga meeletult kiiresti kandis see asi meil vilja. Vara ehk rõõmustada, ainult kaks ööd-päeva ju möödas… Aga asjad lähevad seni järjest paremuse poole, seega ikka rõõmustan. See, et Poiss õhtul nii kaua rahulikult voodis oli ja lõpuks iseseisvalt uinus, on täiesti esmakordne nähtus. Nii rahulikku ööd pole ka ammu olnud.

Abikaasal on alates tänasest nädal puhkust, meil on sellevõrra kergem laste graafikuid klapitada. Poisi oma tundub olevat suht lihtne veidi üht- ja teistpidi muuta, Plikaga on märksa keerulisem.

Eile näiteks lasin tal poole kümneni magada, siis käisime arsti juures ära, tagasi tulles läksime pool kaksteist uuesti õue, olime seal nii kaua, kuni Plika tuppa tahtis (kuskil poole tunni ja tunni vahepeal), siis sõi, ühest voodisse… Kaks tundi oli voodis, magama ei jäänudki. Algul olin temaga pool tundi koos ja teesklesin magajat, siis läksin ära, vahel on ta niiviisi üksi magama jäänud. Seekord tuli paar korda toast välja, viisin ta kohe voodisse tagasi, kolmest enam ei näinud mõtet. Vast oli probleem eelkõige tema liiga hilises tõusmises, eks ta selle kahe tunni jooksul voodis pikutades ja mängides mingil määral ikka puhkas ka.

Mõtlesime õhtul varem magama panna, aga Abikaasa töölt tulemine ja õhtusöök jäid nii hilja peale, et Plika oli lõpuks üleväsimusest hüsteerias – no halvasti plaanisime, mis seal ikka, Järgmine kord paremini. Lihtsalt lapsest oli kahju.

Kuna Abikaasa ei pidanud täna kella peale seitsmest tõusma, magasime kõik kauem, lapsed ärkasid veidi enne üheksat. Kahtlustan, et seegi on liiga hiline ärkamine, pigem kaheksa-pool üheksa oleks optimaalne. Eks me selle nädala jooksul katsetame, kas on üldse reaalne Plika lõunauni jälle kella ühe peale nihutada, äkki polegi… Kui kella ühese lõunaune ainsaks võimaluseks oleks Plika seitsmest ärkamine, siis ma pigem lükkan lõunaune kahe peale 😛

Igatahes loodan, et saame nüüd Plika graafikust sotti, vähemalt on nüüd aega temaga tegeleda, sest Abikaasa on ka kodus ning Poisi magama panemise peale ei kulu nüüd enam nii palju aega ja energiat. Ideaalis tahaks tagasi sellist graafikut, nagu oli Londonis – Plika äratus 8-8.30, lõunauni 13, ööuni 21. Võimalik, et ta on lihtsalt vanemaks saanud ja vajab vähem und, seega ehk jääb äratus samaks, aga uned nihkuvad mõlemad tunni võrra edasi… Mulle küll väga meeldiks, kui Plika õhtuti kell üheksa magama läheks, aga parem kümme, kui 11-12, kõige olulisem on ikkagi rutiin ja see, et magamaminek toimuks rahulikult, mitte kisaga. Peab hakkama jälle rohkem õhtuse rutiini peale mõtlema, sellele pole jõudnud viimasel ajal piisavalt tähelepanu pöörata. Hämarus ja rahu ja nii edasi.

Poisi graafik tuleb siis Plika oma järgi paika sättida – nii palju on selge, et päevas on tal üks pikk uni ja üks lühike… Tuleks kuidagi nii sättida, et söögivahed enam-vähem regulaarsed oleks ja ööunne võiks nii väike ikkagi üheksast jääda. Viimaste kogemuste põhjal tundub, et see on täiesti võimalik, kui eelmised uned õigeks ajaks sättida. Pika une võiks vajadusel neljatunniseks kärpida, ehkki tema laseks vahel isegi viis tundi järjest.

Ühesõnaga põnevust jätkub. Rõõmu Poisi edusammude pärast, frustratsiooni Plika edusammude puudumise pärast… Aga see on ju teada asi, et mida vanem laps, seda kauem igasugu harjumuste muutmine aega võtab. Ise selle supi keetsime, nüüd peame selle ka ära sööma 😛 Loodan, et meil jätkub selle nädala jooksul rahulikkust ja kannatlikkust, et Plikaga mingeidki edusamme saavutada. Ja eriti palju kannatlikkust on muidugi selleks vaja, et pärast Abikaasa tagasi tööle minemist sama rahulikult jätkata…

6 thoughts on “Rõõmsalt edasi”

 1. Ma meenutan natuke. Mul vist oli nii, et panin poisi ööunne 20-21 paiku ja enne seda, kui ise magama läksin (23-24) andsin talle läbi une tissi. Siis magas kuue-seitsmeni, söötsin ja magas edasi kella kümneni. Selline režiim mulle täitsa sobis.

 2. Hei! Igati põnev lugemine. Kahe veidi vanema lapse emana julgen arvata, et su plika ei saa kohe kuidagi jääda kl 13 magama, kui ta hommikul magab 9-ni. Seda lihtsalt ei saa temalt oodata. Ja ma väga imestan, et poiss nii palju magab! Väike arvutus näitab, et ta oli ärkvel vaid 7 tundi? Õnneseen oled.
  Muidu mul oli mõlema lapsega ka selline režiim nagu Liisil.
  Kannatlikku meelt, paindlikkust ja armastust.
  Muide, veel üks minu jaoks väga-väga tähtis olnud ja abistav tõdemus: Iga uus laps paneb oma vanemate suhte uuesti proovile.
  See on nii. Mul on selle fakti teadlikust teadvustamisest palju abi olnud, kui juhe kokku jookseb ja abikaasaga lasterindel mured on…

 3. Hämarus magamamineku ajal/eel on hea point – melatoniini sekretsioon peaks olema sellega seotud. Ma võin praegu valesti tsiteerida, mis on küll lubamatu, aga lihtsas keeles – kui on hämar/pime, siis aju ütleb meile, et on normaalne magada 🙂 Ehk siis, füsioloogia saab magamapanekul omajagu kaasa aidata 🙂 Ehk mõni teine kommentaator täpsustab mu umbkaudu esitatud seost 🙂

 4. Lapsed ärkasid täna umbes kolmveerand üheksa, Poiss magas õues 11-14.40, Plika oli Abikaasaga tunnikese õues ja jäi lõunaunne pool kaks!!!

  Ma ise olen ka igati nõus, et Plika üheksast ärgates ühest magama jääma ei hakka. 8-8.30 oleks tema ärkamise ajaks minu poolest täiesti ok. Proovime paika saada!

 5. kui kella 13-ne magamine on paigas, siis hiljem pole enam suurt vahet millal tõuseb, kui minu plikat vaadata. režiim on nii kõvasti sees, et kui ka 9.30 ärkab, siis 13-paiku hakkab juba ise voodi poole kippuma. ja kui magamapanekuga hiljaks jään, siis võib juhtuda, et mängib 2h voodis ega uinugi.
  muide, lasteaedades on ka lõunauni enamasti kella 13-st.
  kõva närvi! ja õueskäik, eriti sellise suure lumega on tõesti ju hea väsitaja.

 6. Täiesti tore on lugeda, et on veel neid kl 21st 09ni magavaid beebisid, kesköise ja kl 06se tissitamisega. Kõik mu tuttavad ja sugulased peavad seda mingiks imeasjaks. Aga mul neljas laps juba selles režiimis 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top