Jun 132011
 

Ma siin sirgeldasin vaba käega Paintis ja Photoshopis midagi kokku – ainult köök-elutoa ja eeskoja osa. Mõõdud pole täpsed, tulevase ahju omad eriti :D Aga ülevaate saamiseks piisab küll.

Esimene on praegune ja teine meie tulevikuplaan enne võimalikku verandaideed (millest kirjutasin põhjalikumalt eelmises postituses). Panin põhja- ja lõunasuuna ka paika, no et te saaks aimu, kuidas päike umbes käib. Ta sealt parempoolsest kitsast aknast paistab hommikul, vasakpoolsesetesse jõuab lõuna paiku või veidi hiljem ja paistab terve pärastlõuna, planeeritavasse otsaaknasse jõuaks vist ka juba pärastlõunal… Või õhtupoolikul… No midagi sellist.

No ja nüüd on küsimus, kas võiks planeeritava esiku ja eeskoja asemele tekitada hoopis mingi selline variant, et esikukapid sinna seina, kus naabrite trepp, emma-kumma ukse võiks alles jätta, mis kööki viib (nagu vanalt plaanilt näha, on neid hetkel kaks, mõlemasse kööki, eks), ja välisukse võiks iseenesest liigutada ka ükskõik kuhu… Ja siis klaasitud veranda kuidagi. Ah, ma ei tea. Võib-olla läheks ikka liiga keeruliseks :P

vana plaan

uus plaan

Sellest rääkimata, et köögimööbli paigutamine saab huvitav olema – nagu te näete, on ruum küll suur, aga kõik seinad on hakitud uste, akende, ahjude või pliitidega :P

  10 Responses to “Killuke plaani kaasa mõtlemiseks”

 1. Kus kraanikausid praegu on? :) Selles mõttes, et köögimööbli planerimisel peale uste-akede ning küttekehade on vahel ka suht võimatu torusid oluliselt ümber paigutada, seega sissetuleva vee ja kanalisatsioonitorude asukoht on küllaltki määrav kogu köögi planeerimisel. Või on teil võimalik ka sellega mängida ja teha ümber nii, nagu endale meeldib?

 2. Mis mure nende torude vedamisega olema peaks, põrand saab ju kõik üles kistud :P Samasse kohta kraanikauss kindlasti jääda ei saa. Aga tõesti, köögimööbli paigutuse peale ei viitsi ma isegi mitte mõelda veel, enne tuleks muud põhimõttelisemad küsimused paika saada.

 3. Kõik inimesed muidugi pole, aga mina küll olen meeletu päikesesõltlane, seega kui tehniliselt võimalik, siis teeksin nii palju aknaid-klaasuksi lõuna suunas kui vähegi saab. Klaasveranda esikuna on minu meelest eriti maamajade juures päris levinud võte. Kas suvel palavaga päikese poole avatud veranda liiga palavaks ei lähe ja esikuna toimiv suute klaaspindadega ruum talvel külmaga liiga jahe ei ole, seda ei kujuta väga täpselt ette. Igal juhul tundub välisuksest sisenedes suur avar ruum parem mõte kui poole väiksemad eeskoda + esik. Meil on juurdeehituse plaanis üldse peauks sisuliselt elutoast otse õue, ja vot selle puhul kaalume küll kasvõi klaasist eeskoja tekitamist, et välisõhk -30 kraadise pakasega koos sisenejatega tuppa ei tuleks.

  Aga kapirivi põhjapoole jääva naabrite trepi vastu tundub ka väga loogiline, ei varja päikest, soojustab naabrite suunast, summutab naabrite trepimüra (kui seda üldse on).

  Vaevalt sellest jutust nüüd küll teile kasu on… :)

 4. Olen nõus, üks suur ruum oleks kindlasti parem kui kaks väikest. Miks teil üldse kaks esikut kõrvuti plaanis oli? See hakib isegi pisikese ruumi veel ära.
  Kapid trepiseina on küll hea mõte.

  Ma täpselt ei saa aru, kuidas see veranda teil peaks valgust juurde andma? Veranda ja maja vahele ei tuleks enam ust? Siis kaob aga eeskoja mõte ja külmade ilmadega tuleks kogu külm kohe tuppa.

  Terassi ukse võib ju klaasist teha, seda talvel ehk anyway ei kasutaks. See annaks palju valgust juurde.

 5. Praegu on meil suur lahmakas kütteta eeskoda, kus me hoiame ratast ja käru. Saaks hakkama ka poole väiksemaga, siis oleks koht nii ratta-käru kui "päris" esiku jaoks, kus üleriideid ja jalatseid hoida. Plaani peal tundub pisike, tegelikult pole üldse väga hullu. Praegu meil esikut pole ja koda on mõttetult suur.

  Verandaga saaks valgust juurde siis, kui sisemisse seina ka aknad teha, no umbes nii mina seda vähemalt ette kujutan.

  Aga see sein peaks kindlasti jääma, just sooja hoidmise pärast. Kui soe see esik/klaasveranda üldse muidugi talvel olla saab…

  Eeskojast kui sellisest oleks ka hirmus kahju täiesti loobuda, ratast ja käru hoida on seal väga mugav, esikusse neid jalgu ei tahaks, nii visuaalsel kui puhtuse hoidmise eesmärgil.

 6. Mul on tekkinud paar küsimust?

  Kas Teil teine sissepääs ka on?

  Miks te nii hirmsasti seda ahju ikka tahate? Kallis ehitada ja ebamugav ekspluateerida, eriti mõne aasta pärast kui kõik täiskohaga koolis/lasteaias/tööl käivad? Olete te muid alternatiive tõsiselt kaalunud?

  Veranda võite ju kunagi ehitada, aga milleks? Selleks, et seda esikuna kasutada? Söögituba/ olesklemise tuba te ju sinna ei teeks? Ja kui terrass ka tuleb, siis pole ju suuremat mõtet- seda enam, et terrass jääb natuke maja seinte varju ja on päiksele avatud?

  Kui te nagunii kõik põrandad üles võtate ja puha uuesti teha, kas te köögile paremat asukohta ei leia? Seda just selles võtmes, et esikust otse kööki sattuda pole just kõige parem planeering. Ja sellise kujuga kööki on ikka suht raske planeerida nii, et kõik toimima hakkaks.

  Ma loodan, et Teil kõigest sellest jõud ikka üle käib – kuigi mulle meeldib sisustuse ja remontimise vallas tegutsemine (peamiselt küll ilukonsultandina), siis Teie asemel küll olla ei tahaks – eriti just väga napi eelarve tõttu.

  Jõudu

 7. Einoh, aitäh julgustamast, tõepoolest :D

  Teine sissepääs on, aga seda pole ammu kasutatud ja meie ka ei kasuta, hoovi poolt on mugavam. See koridor võtab tarbetult palju ruumi ära ja selle arvelt saab korraliku suure vannitoa.

  Me oleme kaalunud absoluutselt igasuguseid küttesüsteeme, kui sa tead mõnda, mida on odavam soetada ja mugavam kasutada, ütle meile ka. Meie jõudsime oma pikkade kaalutluste tulemusena järeldusele, et meie eelarve juures on parim variant korralik ahi ja pliit + vahel harva kasutamiseks elektriradikad (lihtsalt kõige odavam soetada ja neid kasutaks tõesti harva, reisil olles vms). Korra päevas ahju ja pliiti kütta pole mingi probleem. Ja meile meeldib elav tuli.

  Kõik küttevariandid kallinevad aja jooksul, aga puudega kütmine tundub jätkusuutlikum selles mõttes, et metsa on Eestis kõvasti, kes teab, mis aga elektri hind teeb, pealegi on tohutu turvatunne teadmisest, et kui elektrit ei peaks olema, siis saame ikka sooja, süüa ja kuuma vett.

  Jah, ahju raha eest saaks õhksoojuspumba, aga see ei kütaks ilmselt piisavalt (peaks kütma rohkem kui ühe avatud ruumi), lisaks igasugu muud probleemid, millest lugenud olen (müra jm). Selle võib ehk kunagi hiljem ahjule lisaks panna – mitte vastupidi, et kõigepealt pump ja siis ehitame ahju, sest avastame, et pumbast ei piisa.

  Veranda soovitati meil teha eelkõige valguse elamisse juurde saamise mõttes ja tõesti, me hakkaks seda paralleelselt kasutama esikuna.

  Mina küll ei leia, et selles köögis midagi nii kohutavalt halba oleks, ainus oluline miinus ongi minu jaoks kitsastest akendest tulenev vähene valgus. Eks ta ebatraditsiooniline ole jah, aga on ruumi küll, kuhu kappe paigutada, peab lihtsalt hoolega planeerima ja sättima. Kööki mujale teha ei taha, esikust otse kööki tulemisega ka mingit probleemi ei näe. Kuhu siis esikust tulema peaks, koridori? Selle tekitamine oleks veel tüütum. Ja läbikäidav ruum saab olla ikka ainult elutuba-köök.

  Ruumiplaneeringu üle oleme me ka kõik see pool aastat juurelnud ja olime oma plaaniga üliväga rahul, kuni see veranda meile ette söödeti, nüüd peab mõtlema, kas annaks seda äkki nii ära kasutada, et valguse probleemist ka veel lahti saaks (noh, kuivõrd suur probleem see nüüd on, tuleb lihtsalt köögis rohkem tuld põletada, elutoa pooles on valgust nagunii küllalt).

  Nagu ma ütlesin, oleks kindlasti olnud tuhat korda kergem osta renoveeritud korter paneelikasse. Vaevalt me seal aga õnnelikumad oleks. Usun, et laenu me siiski saame ja hädavajaliku tehtud ning tulevikus tekivad ka vahendid, et ülejäänu ära teha.

  Me armastame oma kodu :)

 8. Mulle tundub sellisel juhul, et siseakendest tulev valgus läbi klaasist veranda ei anna võib-olla nii suurt valgusvõitu, et selle ehitamine end ära tasuks.

  Aknaid suuremaks ei saa teha? :) Terassiust pakettklaasist?

 9. kas kogu maja plaan on ka kusagil üleval? siis oskaks rohkem arvata kui seda näeks.

 10. Kuna Blogger parooli ei võimalda, siis ei ole ja ei tule ka :P

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.