Remondimõtted, vol 2

See remondivärk ei edene meil kohe üldse mitte. Tähendab, me kogu aeg üritame tegeleda, aga kogu aeg tekivad mingid küsimused, millele vastata ei oska, ilma vastusteta edasi liikuda ei saa… Või siis pole lihtsalt aega tegeleda. Näiteks pidi Abikaasa ju nädalavahetusel teise köögi tühjaks lõhkuma, tegelikkuses olime aga mõlemad poolhaiged ja suutsime nädalavahetuse jooksul kordamööda päevi maha magades vaevu laste järele vaadata.

Viimase lõhkumise tulemustest pilte ka. Enne pilte eriti meelde ei tulnud teha.

CIMG3892

CIMG3893

See lubikrohv on nii pude, et tuleb ikka ka maha võtta:

CIMG3995

CIMG3996

CIMG3998

CIMG3999

CIMG3997

CIMG4000

CIMG3894

CIMG3895

CIMG3896

CIMG4002

CIMG4003

CIMG4004

Laest tuleks ilmselt need palgid ja krohv ka maha võtta, sest seal all paistab vähemalt osaliselt mädanenud olevat.

CIMG4005

Kui saaks nüüd teise köögi ka sama tühjaks lõhutud, siis võiks kogu värgi uuesti mõnele ehitajale ette näidata.

Seina läheb 5 cm roomatt ja peale lubikrohv, laed teeme peegellaed, nagu kunagi olid ja samuti krohvi alla. No vähemalt praegu on selline plaan, kuni keegi ümber ei veena 😛

Põrandate koha pealt on üks suur küsimärk. Senini pole aru saanud, mis variandid täpselt on. Tsementi täis valada oleks üks, kuna me aga kogu elamist ette ei võta, vaid esialgu ainult poole, siis see läheks vist liiga kalliks. Teine variant on seal… Ma ei mäleta… Tuuletõke, soojustus (vill vms), laud? Ausalt, ma olen võhik, ma ei tea. No ja siis muidugi küsimus, kas ja kui palju annab ära kasutada vanu laudu, kust saada võimalikult soodsalt uusi (sest ainult vanadest kindlasti ei piisa).

Akende koha pealt suutsime vähemalt miskit ära otsustada. Nimelt seda, et neid me hetkel eriti ei näpi 😀 Läheme laupäeval akende renoveerimise koolitusele (õigemini vähemalt Abikaasa läheb, kas ka mina minna saan, see alles selgub) – saatsin koolitajale meie akendest pilte ja tema arvas, et saame neid renoveerida küll. Ütles, et oma puhuri ja akna võib kaasa võtta, suurepärane! Näitasin neidsamu pilte veel ühele uuele tuttavale (haha, ma pole temaga veel tuttavaks saanud, aga varsti saan, sõbranna uus mees), kes töötab aknaid tegevas firmas, nemad seal ka arvasid, et võib täitsa asja saada, ehkki nokitsemist on muidugi üksjagu ja värvi alt võib üllatusi välja tulla, vbla peab mõne detaili välja vahetama jne.

Ühesõnaga me pole veel kindlad, kas me renoveerime 😛 Aga uusi ka praegu ei pane. Kirjatsura siin soovitas, et kui otsest häda pole, ei tasu torkida, ainult aknakiti võiks silikooni ja liistu vastu vahetada, vot selline plaan ongi. Koolitusel käime ära, näeme täpselt, kuidas asi käib, saame aimu, kui palju aega võtab… Ühe akna ilmselt renoveerime täitsa ära, siis on selgus käes. Eks siis järgmine talv vaatab, kuidas silikooniga ja tihenditega sooja peab, vast saab mõned aastad läbi ja selle aja jooksul otsustame, kas paneme uued või renoveerime vanad ja paneme selle käigus pakettklaasid.

Nii palju peame küll tegema, et ühe akna asemele tuleb terrassiuks tellida ja see aken, mis seal koha peal praegu on, see läheb teise seina, kuhu me akent tahame, aga kus praegu pole. No ma vähemalt loodan, et õnnestub see aken niiviisi ühest kohast teise transportida, eks näis.

Kui me peaks kunagi hiljem uute akende ja originaalilme taastamise kasuks otsustama, siis tuleb maja tänavapoolsele küljele kahe suure akna asemele neli väiksemat. Ühel pool on meie magamistuba, kus me nagunii niipeagi mingit remonti rohkem teha ei saa, kui ehk kõige odavama tapeediga ajutist iluparandust, nii et seal pole vahet. Teine on lastetuba, kus loodame nüüd remondi ära teha, aga selleks ajaks, kui ükskord akende vahetamise jaoks ressurssi on (kui me üldse otsustame vahetada), on vast nagunii lapsed juba kasvanud ja vajadused muutunud, nii et võib uuesti natuke remonti teha, üht akent kahe vastu päris ilma sisemiste parandusteta ju vahetada ei saa.

Ja noh, ma nagunii hästi ei kujuta ette, MILLAL see ressurss akende jaoks tekkima peaks, me maksame ikka tükk aega praeguse remondi laenu tagasi (kui me seda üldse saame :D).

Oo, ja siis muidugi veel klaasveranda mõte, mis meile pähe istutati. Meie elamine on sihuke ristkülikukujuline ja hoovi poolt ulatub selle ristküliku keskelt välja ruudukujuline eeskoda. Tänu eeskojale on mõlema köögi aknad kitsad, nagu pool vanaaegset kitsast akent. Mõtlesime parandada asja sellega, et teha köökidest ja nende kõrval asuvast toast poolavatud suur ruum, toa otsaseina teha aken, nii et sealt langeks valgust kogu pikka ruumi. Eeskoja mõtlesime jagada kaheks, et sisemisest poolest saaks esik. Noh, nüüd avaldati arvamust, et see materjal, millest eeskoda kokku klopsitud on, pole ilmselt eriti kvaliteetne ja et neid laudu väljast enam näiteks värvida ei saaks, värv ei hakkaks peale. Et kui nagunii tuleb seda putitada, miks mitte teha sinna osaliselt klaasitud veranda, saaks valgust kööki juurde. Koja üks sein on vastu kööke, ühe seina tagant läheb naabrite trepp teisele korrusele, selle seina vastu võiks teha esikukapid. Ülejäänud kaks seina, millest ühes on meie välisuks ja teine sein on tulevase terrassi poole, vot need võiks klaasida (ukse võiks ka tegelikult mujale viia või siis see seina ainult osaliselt klaasida). No aga… Eeskoda kui sellist siis enam üldse poleks, esik oleks verandaga koos… Suured maast laeni klaasid on jälle koht, kust rämedalt külma tuleb. Samas idee on väga ahvatlev, sest köögis ON pime, see on üks selle elamise suurimaid miinuseid. Ja see otsaaken, mida tuppa plaanime, kogu ruumi korralikult ära valgustada ikka ei suudaks, see ruum saab olema umbes 4×9 meetrit, lühemas seinas oleks siis suurem aken ja terve pikema seina peale on kaks kitsast akent… Ühesõnaga seda veranda ideed tahaks hoolega kaaluda, oleks vaja veel mingi asjatundjaga konsulteerida, me ei kujuta endale seda kõike päris täpselt ette, aga võib-olla oleks tõesti võimalik kuidagi tekitada nii rohkem valgust kui esik. Ilma et see liiga keeruliseks läheks. Aga võib-olla ka mitte.

Ahi tuleb vist ikka tellistest. Kiidetakse küll potte rohkem, aga üldiselt ma usun ka seda, et kui on hea tegija, on ka hea ahi, olenemata materjalist. Ja kuna see, kes meile tellisahju hinnapakkumise tegi, ehitas kolm aastat tagasi ahjud sõbranna emale ja nemad on rahul, siis… Võiks ju. Hinnavahe on ikka piisavalt oluline ja pottahi meeldiks mulle välimuselt rohkem vaid siis, kui tegu oleks glasuuritud potiga, meie pakkumine tehti aga tavalisele ja glasuuritud variant tuleks veel üksjagu kallim, seda me kindlasti endale lubada ei saa.

Pliidi koha pealt ei oska mingit seisukohta võtta. Mõtlesin juba, et ehk peaks ikka vana parandama – et peaks uurima, kui kunagi hiljem oleks vaja see Pioneer Kalvise vastu välja vahetada, siis ehk saab sedagi suurema läbuta tehtud – no et ei rikuks väga remonti. Samas pudeli vahetus maksab vist umbes viiendiku uue pliidi hinnast ja see Pioneer on siiski üle 30 aasta vana. Ehk on siin see koht, kus tuleks otsustada kallima variandi kasuks ja kohe uus pliit panna, et igasugu tulevasi probleeme eos vältida. Pliidi peaks kätte saama umbes selle hinnavahe eest, mille võrra tellisahi pottidest odavam on…

Soojamüür tuleks ilmselt lasta lahti võtta ja korda teha, mitte et ma teaks, mis seal täpselt valesti on, aga kuskilt pidavat midagi sisse ajama.

Ja siis need vanad malmradikad, mis on praeguses elu-/tulevases magamistoas – need on hetkel akna vastasseinas. Pikemas perspektiivis on plaan need akna alla panna, aga see eeldaks torude läbi viimist põranda alt, kuna me aga siinpoolsete tubade põrandaid esialgu ei puuduta, siis seda veel teha ei saa. Ja need radikad läksid väga vaevaliselt soojaks, nii et on ilmselt umbes, tuleks puhastada. Mõned on väitnud, et see pole võimalik või on mõttetu, mõned, et saab küll. Ei tea, kas ja kuidas ja mis vaevaga ja mis hinna eest… Noh, alati on võimalus need lihtsalt jätta. Mitte midagi teha. las minna siis edasi vaevaliselt soojaks, jahedas toas ongi ju hea magada… Või mis. Tegelikult ma olen külmavares 😛 Võib-olla tuleb need radikad ka üldse välja vahetada, aga sel juhul mina isiklikult ei näe vahetusel enne mõtet, kui kunagi põhjaliku remondi teeme, toa tühjaks lõhume ja saame põranda alt need torud vedada, et uued radikad siis akna alla panna. Las need vanad olla seal, kus on… Saame esialgu hakkama. Loodetavasti.

Kui kõik need asjad ära otsustatud saaks, siis ülejäänu oleks juba lihtne. Elektriplaan ja köögimööbel ja vannituba (mitte et selles kõiges midagi lihtsat oleks, aga tunduvad lihtsamad ülesanded, kui ülalmainitu üle otsustamine) ja… Noh, eelarve 😀 Ja laenu küsimine, et vaadata, kas üldse tuleb köögimööbel ja vannituba 😀 Kas üldse tuleb midagi 😀

Vahel ikka mõtlen südametäiega, et oleks pidanud renoveeritud korteri ostma. Siis aga vaatan uuesti kinnisvarakuulutusi ja tõden, et seal pole mitte midagi ligilähedastki sellele võrratule kohale, mis meil leida õnnestus. Ühesõnaga kodu on õige. Otsus oli õige. Nüüd tuleb ainult kuidagi need tuhat asja ära otsustada ja laenu saada ja siis saabki juba remontima hakata. Lihtne, eks :D:D:D

3 thoughts on “Remondimõtted, vol 2”

  1. Ei ütleks, et maast laeni akendest rämedalt külma tuleks 😀
    Meil on välisuks täisklaas ja terrassiuks ka.
    Aken lihtsalt peab korralik olema ja maja ise ka soojapidav. Valgust annavad tohutult juurde.

  2. Me oleme Tartus vanas majas (1950-60ndatel ehitatud) elanud juba 2,5 aastat ja tõepoolest see remont venibki hirmus pikale kui raha pole piisavalt ja soov ise ka käed külge panna. Me lammutasime esmalt osa maha, nüüd ehitame uut juurde ja siis hakkame renoveerima olemasolevat vana. Tööd on aastateks (loodetavasti mitte aastakümneteks). Mees kirjutab remondist/ehitusest vahel blogi ka. Edu teile!!!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top