Aug 292011
 

Näe, Bioneeris on täna üks mõnus lugu. Ma ju teadsin tegelikult seda kõike… No peaaegu kõike, mõnele asjale polnud teadlikult mõelnudki (ehkki ega üldse ei üllatanud).

Kui mul on kiirelt süüa vaja ja üldse pole aega ega viitsimist teha, siis otsin riiulilt mõne purgisupi, kuhu ei ole lisatud naatriumglutamaati. Selliseid täitsa on ja tuleb juurde ka. Ega see suppki just oma toiteväärtusega hiilga, aga tunduvalt parem variant, kui nood sooja toidu letid.

Salateid ma ei julge ka enam üldse lahtiselt osta. Nii harva, kui ostan, siis eelpakitud karbis. Vanasti mõtlesin küll, et letis peaks ju kõige värskem kraam olema, aga tegelikult on oma iva selles, et lahtiselt seisev toit rikneb pigem kiiremini. No ja need jutud salatite läbi pesemisest… Ma ei usu, et seda harrastatakse kogu aeg ja igal pool, aga karta on, et mõnes kohas vahel ikkagi nii tehakse. Ja miskipärast mul on tunne, et väiksem tõenäosus saada mitte pestud salatit on eelpakituna.

Mh, ma olen sel aastal ostnud poesalatit vist kaks korda. Üritan sihukestest asjadest eemale hoida. Sooja toidu letist ostis Abikaasa korra siis, kui Soomest tagasi tulime, mina ise poleks üldse ostnud :P

Ühesõnaga jah… Valmistoit on jama. Kui vähegi võimalik, tasub vältida. Ja kui te nüüd tulete mulle rääkima, et mõnedel inimestel on see ainus võimalus tööl lõuna ajal sooja toitu süüa, siis ma arvan, et ise kodus kaasa tehtud tervislik võileib või salat oleks igatahes toiteväärtuslikumad. Sellest rääkimata, et tegelikult ongi parem süüa kergem külm lõuna, ennast sooja rasvast toitu täis puukides tahaks hiljem pigem magada, mitte tööd teha.

  13 Responses to “Miks ei tasu süüa valmistoitu”

 1. See on hämmastav, kui palju raha kulutavad inimesed valmistoidule, mis ei anna neile tegelikult vitamiine, mida nad vajavad. Siis annab aju signaali, et (päris) süüa on veel vaja, nii tuleb veel ampse ja lisakalorid, mõnel ülekaal. See põhjustab kehva tunde, mida leevendab arva mis – söömine. Hehe. Sööme ikka vitamiine. :)

 2. Kummaline on see, et Eestis ostsime me tunduvalt tihedamini valmistoitu poest. Seda aga tegime ka vaid väiksemate tootjate poes, kus ma olen kindel, et toit on värskem kui nt Selveri või Maxima letis.

  Londonis olen üle kolme aasta jooksul vaid paar korda kana ostnud ja ongi kõik. Isegi karbis olevaid salateid ei osta. Eelkõige seepärast, et nad ei ole nii head kui need Eestis pakutavad ja ma tean, et ma teen ise palju paremat kartuli salatit.

 3. Mis sa ajad Mari. Inglismaal on M&S ja mujal nii palju tervislikke ja väga häid salateid! Kartulisalat ehk küll on neil niru, aga Eestiga ei anna ikka üldse võrreldagi nende toiduvalikut ja valmissalatite maitseomadusi. Kui ma Eestis ei osta pekstes ka poest valmistoitu, siis ühel kiirel nädalal Londonis toitusin edukalt MS valmistoidust (nt India (madras) curry, risoto kana ja spargliga, tervislikud salatid, pastavorm jne)

  Inglismaal saab nii mõnestki poest täiesti tervislikku valmis/ ja poolvalmis (a la toores kanafilee mingi katte all, mille paned ahju küpsema) toitu. Aga Eesti rahvas ei jõua vist niipea selleni, et ostaks pigem natuke kallimat, kuid tervislikumat, valimistoitu.

 4. Võimalik, kahjuks ei ole ma väga M&S toitudega kursis, sest pean neid isiklikult meie pere jaoks natukene kalliks hetkel. Minu kogemus on vaid Sainsbury'si ja Icelandi põhjal ja ma pidasin siin silmas vaid salateid. See on lihtsalt isiklik eelistus ise enamasti toidud valmis teha.

  Valmis kastmetes lihad on küll väga tänuväärt ja minu meelest ka külmutatud toidud on tänapäeval päris maitsvad ja kiirematel päevadel suureks abiks.

 5. Tõnis – See on hämmastav, kui palju aega kulutavad inimesed aega rutiinsele kokkamisele. Ehkki tegelikult peaks nad veetma aega koos perega, või tegema midagi enda jaoks huvitavat, või lihtsalt puhkama.

  Tikker – ma ei ole su püsilugeja ja ei tea, mis sorti elu te elate. Aga ütleme, et sul on kaks aia-ealist last ja sa ise käid täiskohaga tööl ja mees käib ka. Kuidas sa ühendad “valmistoite ega poolfrabrikaate üldse ei söö” ja “meil on normaalne täisväärtuslik elu, hobid, trenn, käime sõpradega väljas ja mõnikord kinos ja teatris”?

 6. Tuleb ette planeerida, vaat mis. Ja saab küll, ma tean mitmeid inimesi, kes saavad. Rohkem tean muidugi neid, kes raiuvad, et see pole võimalik, sest aega pole. Kes palju teeb, see palju jõuab.

  Aga rõhutan – räägin hetkel teiste, mitte enda kogemustest. Mis puutub minu enda ellu, siis olen kahe lapsega kodune ja süüa teeb 90% ajast mees, kes käib ka tööl :P Poolfabrikaate tarbime väga harva – okei, suvel läks asi veidi käest, sest suure palavusega ja remondi kõrvalt puudus meil mõlemal vähimgi motivatsioon söögiga vaeva näha.

  Ja no ma pole öelnud, et poolfabrikaate üldse süüa ei tohi. Ideaalis oleks hea, jah, kui teeks kõik ise. Reaalis? Nagu mainitud, näiteks lisaainevabad purgisupid pole üldsegi halb variant. Aga supermarketi sooja toidu letid? Ausalt, ei isuta kõige vähematki. Valmistoidul ja valmistoidul on vahe.

  Me ise oleme keskmisest mugavamad, nii et päris kõike ja alati nullist ei hakka ilmselt kunagi tegema. Üritan lihtsalt teha võimalikult häid valikuid.

 7. Mõtlesin tükk aega, et samal teemal on varem kommentaarides juba arutletud. Otsisin ja üles leidsin – http://tikriblogi.net/2011/03/08/inspiratsioon-tervislikumalt-toitumiseks/

  Need raamatud, mida selles postituses mainisin, nois on ka häid nippe, kuidas planeerida, nii et jõuaks iga päev.

 8. Tänan loo mu loo viitamise eest!

  Kodus saab ju ka kiiremini süüa teha, kui 4-5 tundi pliidi ees passides. Näiteks hommikul keeda putru, õhtul võid süüa kama jne.

 9. Mul on ka kaks last ja mõlemad abikaasaga käime täiskohaga tööl. Ma mõtlen nii, et kui ma oma lastele ei suuda ise tervislikku toitu teha, mida ma siis üldse neile pakkuda suudan? Teeme abikaasaga koos süüa. Valmistame osasid asju ette järgmiseks päevaks. Ahjutoidud on meie lemmikud, aega läheb, aga pliidi ees ei pea keegi olema. Kasvatame ise linna lähedal sugulase maalapil endale juurikaid ka. Kui tahta, siis ikka saab.
  Ei maksa kulutada aega igapäevasele poeskäimisele. Menüü võiks läbi mõelda ja osta ette, siis ei kulu igapäevast aega toidupoe kuumaleti järjekorras.

 10. Kaur esitas intrigeerivama küsimuse kui artikkel ise:
  /../ Aga ütleme, et sul on kaks aia-ealist last ja sa ise käid täiskohaga tööl ja mees käib ka. Kuidas sa ühendad "valmistoite ega poolfrabrikaate üldse ei söö" ja "meil on normaalne täisväärtuslik elu, hobid, trenn, käime sõpradega väljas ja mõnikord kinos ja /../

  Aga mis siin siis nii keerulist on?
  Meil on kaks last, minu naine on väikettevõtja kelle tööpäevad venivad vahel kella 18-20 õhtul. Mina käin täiskohaga tööl ja enne õppisin bakas, sellest aastast magistris.
  Ometi ei takista see kõik teha täisväärtuslikku toitu. Jah, on õhtuid kus tõesti EI VIITSI ja tellima näiteks M.A.C.K.ist pizza v. "Asian Aromast" hiinakat.
  Aga poe kulinaarialeti valmistoit — püha taevas. Kui grillitud kanatiivad maha arvata, siis ei lähe see õudus ju kurgust alla.
  Pealegi ei pea igal õhtul ju teab mis imekeerukas toit olema: võib teha näiteks itaaliapärase kerge eine: bruschettad erineva kattega (krevetid, parma sink, rambol-juust), ruccola salati mozzarellapallidega ja griccinid.
  Näiteks. Lapsed muidugi sellisest toidust suurt ei hooli, aga lapsed on niikuinii masendavad jahuussikesed enamasti.
  Steaki praadimine võtab 5 minutit (2 minutit kummaltki poolt) 10 minutit tükeldamiseks, no 10 minutit laua katmiseks ja cointreau-kastme tegemiseks. Juurde samamamoodi rucola ja lambalehesalat. Üle 20 minuti ei lähe, isegi vein ei jõua selleks ajaks korralikult hingata.
  Näiteks valmis purgisupid on palju paremad, kui neid teha kodupuljongiga. Kui on aega, siis keedad suure 5-liitrise poti puljongit ja paned keeratava kaanega purkides külmikusse – sealt on hea võtta kastmete, hautiste, suppide jne. jaoks.
  Borshisupipõhja saab teha valmis "hulgi" ja säilitada.
  Ja nii edasi ja nii edasi.
  Ma muidugi oskan ainult teatud toite hästi teha, naine oskab mingit teist jagu toite, teistmoodi ja teise maitsega. Kordamööda teeme, siis on vaheldus ka :)
  Ma ei saa aru, milles probleem?

 11. Nt eile tegime pastat. Makaronid keevad ca 8 minutit. Samal ajal kopsid mingi kastme kokku. Tervislikum ikka kui soojaleti toit.

  Ahjuroad ka head. Paned toidu ahju ja ise saad lastega-mehega-endaga tegeleda. :) Ei pea ju iga sekund pliidi ääres istuma.

 12. Tikker, sul on väga tublid ja hakkamsaajad lugejad :)

 13. Offff-i postitus on nii mõnus!
  Ma olen 3 lapse ema, kes on valdavalt üksi, kuna mees on tööl. Töötan samuti, löön aktiivselt kaasa oma laste koolis, teen käsitööd, õppisin väikeste kõrvalt kõrgkoolis, teen sporti, loen raamatuid, jumaldan teatrit (no sinna eriti tihti ei jüua, aga ikka külastan) jne jne.
  Ja ma teen kõik toidud ise. Valdavalt otsast lõpuni. Ka pastat nt, seda viimasel ajal eriti tihti. Ma tahan teada, mida ma söön, ma olen kulutanud aega ja energiat (suure rõõmuga!) sellele, et uurida ning harida end selles maailmas ning ma ei kujuta ettegi, et ma kuskilt mingit purgisuppi või grill-liha ostaksin. Purgisupi teen ma ka ise talveks valmis. St tegin juba. Ja mu pojad teevad samuti suure rõõmuga süüa. Oma oskuste piires. Kaasan neidki oma toimetustesse ja räägin neile, mida tean ning olen uurinud.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.