Dec 042011
 

Mul pole kunagi varem jahus mutukaid olnud… Nüüd paar kuud tagasi avastasin kutsumata külalised liiga kauaks seisma jäänud jahupakist. Ma olen vägagi teadlik, et mahekuivained on nende sellide meelispaik, et suuri varusid seega osta ei tohiks. No toona sai jahu elimineeritud, muu üle vaadatud, õnneks oli puutumata – tõstsin kapi tühjaks, puhastasin äädikalahusega, lugesin teema lõpetatuks.

Aga me siin oleme kogu aeg imestanud, et miks köögikapist koid välja lendavad :D Kuni Abikaasa nüüd ükspäev tahtis mulgi putru teha ja kruubikotist elu avastas. Üks mutukas lendas välja ja usse oli ka.

Ma nüüd ei saagi aru, kas see ongi nii mitmekesine eluvorm? Ussist saavad liblikad jah, aga mingid putuka moodi siblivad mitte lendavad olendid olid eelmine kord, seekord ma ei teagi, ei hakanud lähemalt uurima, Abikaasa tegeles sellega.

Tõstsin just kogu kapi tühjaks, vaatasin kõik ekstra hoolikalt üle, ei leidnud ühtki elukat. Aga enne oli just keegi kapist välja lennanud. No kust siis??

Mul on kaks kappi, see oli alumine, kus on poolikud pakid, ülemises on varud ja klaaspurgid. Varusid ma jahude poole pealt eriti ei soeta, aga näiteks lahtist riisi ostsin septembri lõpus Mahemarketist, see oli õhukindlalt suletavas klaaspurgis ja Abikaasa avastas sellest ka ussid :S Ma tõesti ei tea, pole hästi võimalik, et nood kruupide omad alumisest kapist üles hästisuletud riisipurki rändasid? Et siis riisis olid KA? Grh. Seda ma nii kergelt riknevaks kraamiks ei pidanud :S Üle kilo riisi läks raisku.

Alumise kapi tõmbasin äädikalahusega üle, ülemist pole veel puutunud. Ma suisa kardan sinna vaadata – no mul on seal ikka paar pakki rukkijahu ka varuks, ehkki need pole seal väga kaua olnud. Ja eelmine kord ju läks õnneks. Ma ei tea, kas ma täna enam viitsin, homme ehk teen seal korda.

Ja netis inimesed kirjutavad, et on neid usse makaronidest ja rosinatest ka leidnud, et igasugusesse toidukraami siis ronivad??

Kuskilt lugesin, et kinnised plekk-karbid on soodne keskkond nonde elukate paljunemiseks. Samas ka soovitust, et ained tuleb eraldi kindlalt suletavatesse anumatesse panna, et putukad ei saaks levida. No minu meelest käivad need kaks väidet üksteisele veidi vastu. Milline on nii kindlalt suletud anum, et nood mutukad sisse ei pääseks? Ainult nood, mis õhukindalt? Sest pekkpurgid ju tegelikult ei ole küll…

Ahjaa, ja viimaks selline küsimus ka – ma olen ikka vahel tähele pannud igasugu peenemat sorti kuivainete koti või purgi siseküljel niidikesi, mille küljes seda jahu vms ka natuke on. Kas see on normaalne või ma peaks kartma, et need niidikesed ongi mingid tulevased ussipesad? Sinepipulbri ja riivsaia paki ning jahupurgi siseküljel näiteks nägin, aga mingeid elukaid küll kuskil pole. Äkki need niidikesed on täiesti normaalne nähtus ja ma paanitsen ilmaasjata. Aga no ma varem ei inspekteerinud kunagi jahukoti sisu lähedalt, hakkasin seda tegema alles pärast esimest kokkupuudet nonde mutukatega ja nüüd näengi igal pool niidikesi ja kujutan igasugu asju ette.

Vuih ühesõnaga. Aga te võite kogemusi jagada. Kui kellegi miskit tarka öelda on.

  22 Responses to “Elust kuivainepurgis”

 1. Mina teadsin siiamaani, et need niidikesed on minemakolinud ussikeste kestad… :| Eee.. Või oli see hoopis väljaheited..?

  Igal juhul minul rändasid kõik sellised kuivained maale vanaema juurde, kes siis ise valis, mis loomadele-lindudele sealt sobis.

 2. Suhkrus, soodas ja soolas pole mina veel leidnud neid putukaid ega niidikesi…

 3. IIK! Ema juba jõudis ka öelda, et ma niidikestega kraami ära põletaks. Õnneks pole muud, kui poolik rukkijahu, kotike sinepipulbrit ja riivsaia lõpp. Ma annan maheringi onule kaasa, tema kanad rõõmustavad.

  Üleval kapis vaatasin ringi, kõik olid kas täitsa kinnised pakid, kuhu kuidagi sisse ei pääse või siis sool oli küll tavaline pappkarp, aga SINNA nad vast ei lähe :D Kaks kilo rukkijahu ainult on, mis vaja üle vaadata, homme siis otsin sealt ka niidikesi. Need on küll kohe üsna uued jahud, ehk pole.

  Ja huvitav, kas Dansukkeri papist suhkrupakk on putukakindel või kas suhkur võiks neid huvitada… Ja näiteks Myllärini pappkarbid, kui need kinni on… Õhukindel papp ju ikkagi pole. Ma just ostsin kolm karpi varuks :P

 4. Tere!

  M6tlen, et kuidas vanasti suurte kottide viisi kuivaineid hoiti. Võib-olla oleks kasulik jahedamasse kohta panna. Vanasti hoiti vist jahedates aitades. Vast aitab eemale hoida mutukaid.

 5. Pereklubis oli just pikk arutelu sel teemal. Aga põhimõtteliselt tuleb selleks, et oleks mingigi lootus neist lahti saada- KÕIK kuivained minema visata.

 6. Lahe, PK-d mul google ette ei visanud, seal on palju asjalikum teema. Morme oli niidiasja ka ilusti lahti seletanud…

  Ühesõnaga ma elimineerisin juba kõik, mis vähegi rikutud paistis – kõik kraami, millest leidsin ussid, putukad, niidid… Kapp on äädikaga puhtaks pestud, õnneks enamik asju olid täitsa kinnistes (st mitte paberist, vaid ikka õhukindlalt suletud) pakkides, kõike küll minema ei viska. Edaspidi hoian kõigel hoolega silma peal… Ja katsun vist üldse oma varudele mingi muu koha leida, meil on köögis liiga palav.

 7. ussidest tulevad koid, niidikesed on vist nende munad.. ma olen ka nendega hädas :? olen mitmeid kordi ära visanud toiduaineid :? esimene kord said ka alguse kruupidest, teine kord Moldovast toodud kreeka pähkitest ja nüüd viimane kord avastasin oma kapis seisvast kuivatatud puuvilja kausist :? kus olid ainult rosinad.. milles nad ka siis paljunesid :?

  Olen ka kõiki oma kappe puhta äädikalapiga pesnud, minema visanud, kastanimune pannud (pidi aitama neid eemal hoida), aga ikka leian aegajalt kusagilt mõne koi..
  Kinniste pakkide äärte all olen ka neid niidikesi leidnud…
  Mul õnneks veel riisi sisse pole läinud.. mul mingi 10 kg riisikott :?
  Minu mõistus on otsas :?

  Aa, paljudest kohtadest olen lugenud, et kapitaalne remont aitab :? :? meil on selleni veel kaua kaua aega :?
  Ja nüüd on mul oma kamorkas/sahvris aken tuulutuse peal, äkki on siis seal jahedam ja seal nad enam ei paljune :? sest mul seal ka ikka päris palju asju varutud

 8. Need asjad, mida ei kavatse minema visata pane mõneks ajaks sügavkülma, see ka aitab. Ma viskasin absoluutselt kõik minema lõpuks kuivaine kapist. Ja pesin äädikaga. Aga umbes poole aasta pärast olid uuesti platsis. Niidikestega asjad kohe kindlasti tuleb minema visata. Nad lähevad ka makaronidesse, šokolaadi, rosinatest jms ei räägig, seda armastavad eriti. Aga ka pähkleid ja ühesõnaga kõike. Ma ei mäleta, et soolas oleks olnud. Hakkasin kuivaineid peale seda jama hoidma külmkapis. Ja siis pikapeale ikka sain vist lahti. Aga ikka mitu aastat kestis see jama. Et tegn kõik puhtaks aga kusagilt kapi vahel või tagant või seina seest siiski hakkas uuesti levima ja jälle lendasid koid – see on juba väga tõsine märk. Ilge.

 9. Need toidukoid on jah ühed hirmsad loomad, meil pole ka õnnestunud neist täiesti lahti saada. Kogemus näitab, et nad ronivad väga osavalt kinnistesse pakenditesse, olgu need siis kilest või papist. Lugesin, et tuleks kõik ostetud kuivained 24 tunniks sügavkülma panna ja hiljem muidugi keeratava kaanega klaaspurki ja sinna paar loorberilehte sisse. Pidada aitama.

 10. ma vist sealtsamast PK teemast lugesin, et isegi mingi lihtne tavaline keeratava kaanega purk ei aita nende vastu, et peavad mingid spets õhukindlad olema.. aga ka jah see jäi meelde, et külmkapis hoida kuivaineid…
  Hea teada ainult, et ma ei ole ainuke, kes nendega hädas :)

 11. Ükski purk ei aita. Mul olid õhukindlas purgis goji marjad, mida keegi meil ei söönud. No oli seal alles elu….
  Kõik loopisin minema, v.a sool ja suhkur.
  Kunagi eelmisel korral sain mannast.
  Viimati olid speltanisuhlevetes kohe juba ostes.
  Liblikanukke olen leidnud kõikide võimalike ja võimatute kohtade pealt. Kõik sahtliääred ja põhjad tuleb üle vaadata, kappide tagused ja alused. Mul olid ka dokumentide vahel, mis olid ühes köögikapis. Liblikad lendavad eriti agaralt hämaras, päeval magavad kuskil kõrgel lae all nt. Püüa aga kinni.
  Mingiks ajaks panin asjad külmkappi, püüdsin kinni ussid, kes veel kuskilt välja roomasin. Suuri varusid ei soeta, kontrollin pakke niidikeste osas regulaarselt.

 12. ma ei ole nende õhukindlate purkidega jamama hakanud, sest ei kujuae ette, et jaksaks neid nii palju 1) osta ja 2) kappi mahutada, kui palju on _erinevaid_ kuivaineid (igasuguseid pisikesi tutsakaid viimase kama või tööstuskoguse kaneeliga vms).

  minu strateegia on, et kui põhjalik koristus on tehtud, siis need pakid, mis tundusid OK, lähevad sügavkülma, ja kõik uued kuivained, mis ma poest ostan, lähevad ka kohe sügavkülma karantiini alati. olen kuulnud, et 3 päeva peaks piisav aeg olema, aga ma hoian pigem kauem, ja alles hiljem panen kappi. sügavkülm peaks munad hävitama, või no tegema nii, et neist usse ei tule.

  niiviisi püsib mul enamvähem kontrolli all, aga eks vahel ikka midagi unustan külmutada (tegelikult tundub ka, et kui mingi asi ikka piisavalt kauaks kappi jääb, siis ta ka ussitama läheb), nii et vahel pean ikka otsast pihta hakkama. aga vähemalt vahetpidamata ei ole neid tüüpe majas.

  kastaneid proovisin ka see sügis, aga ei aidanud :(

 13. täitsa jama.. ma enam liblikaid ei näe, aga nüüd on mul igal hommikul köögi laes nende ussid :? aru ma ei saa kust nad sinna lakke saavad :o :o väga RÕÕÕÕVEEEEEEEe igal juhul

 14. nonii, ma nüüd avastasin, et nad sinna lakke roomavad ikka mu kuivainekapist, tegin puhastustööd ja avastasin niidikesi kruubipakist (mu arust on see ALATI nende elukate poolt ära hõivatud, aga ma tahaks vahepeal mulgiputru ja hernesuppi), tatrahelvestest ja soolapakist :? mingis vist oli veel, aga ma ei mäleta mis see oli. Igal juhul sai prügikast jälle täiendust ja kapp taaskord äädikaga üle pestud..
  Tõsiselt mõtlen, et peaks mõne kangema kraami poole pöörduma ja terves köögis suurpuhastuse tegema ja ise paariks päevaks end kusagile komandeerima.. ei tea kas oleks kasu?

 15. Ma viskasin minema kõik, kust leidsin kasvõi mõne niidikese, õnneks polnud sellist kraami palju, ussitanud asjad said juba veidi varem elimineeritud. Tõstsin ülejäänud kraami kappidest külmkappi. Ühe kapi pesin äädikaga paar päeva tagasi üle, aga panin siis asjad veel tagasi, külmkapistrateegia kasuks otsustasin hiljem. Kui viitsin, pesen nüüd mõlemad kapid uuesti äädikalahusega üle, siis mõnda aega lihtsalt ootan ja vaatan – kas lendab veel mõni koi ringi või mitte. Täna pole ühtki näinud, see on juba progress :D

  Enne kuivainete kappi tagasi kolimist kavatsen neid veel 24h sügavkülmas hoida, et kõik võimalikud munad kindlasti surma saaks. Aga esialgu olgu lihtsalt külmas – on vähemalt kindel, et edasi miski ei arene ja köögis elutsevatel tegelinskitel rohkem süüa pole.

  Surgu nälga :D

  Aga ma soovitan sul ka KÕIK kuivained ERITI hoolikalt üle vaadata (just noid niidikesi) ja siis külmkappi panna. Kuivainekapp äädikaga üle pesta ja jälgida, kas elukaid veel kuskilt juurde tuleb, vajadusel tappa. Või kui külmkappi kuidagi kuivainetele ruumi ei jätku, siis vaata üle, hoia mõni aeg kuskil mujal ja tapa jupi kaupa sügavkülmas võimalikke mune, kui kapp on saanud mõnda aega tühjana seista ja tundub, et elukaid enam pole, siis pane tagasi.

  See eespool lingitud PK teema oli väga asjalik, kui veel lugenud pole, tee seda kindlasti.

 16. Mina pole aasta jooksul enda omadest veel lahti saanud, kuigi olen mitmeid kordi kogu kuivainekapi sisu ära visanud ja kapi üle pesnud. Ikka ilmuvad natukese aja pärast tagasi. Viimane kord olid nad roninud isegi keeratava kaanega klaaspurki pluss nahka pannud kolm pakki puljongikuubikuid. Feromoonpüünisesse ei läinud ükski. Tõenäoliselt aitabki ainult kapitaalremont või kolimine. Ühest väljamaa foorumist lugesin, et kuni neil majas midagigi söödavat leidub (nt leivapuru põrandaprao vahel), on lahti saada võimatu.

 17. Kamoon, kõigil kindlasti nii hullusti ei lähe. Kõik oleneb ikka sellest, kaua need sellid selles majapidamises juba elutsenud on, kui palju ja kuhu jõudnud muneda… Tolles foorumiteemas oli küllalt palju ka neid, kes oma mutukatest üsna kergelt lahti said.

  Mina miskipärast usun, et me saame ka. Võib-olla sellepärast, et olen elupõline optimist :P

  Aga noh, kui ka kõige mustem variant peaks tõeks osutuma – köögi kapitaalremont on meie remondilistis nagunii esikohal ja seniks võibki kõiki kuivaineid külmkapis hoida. Eks ta kitsas on, aga saaks hakkama!

  Siiski, siiski. Usun, et oleme neid elukatest varsti priid :)

 18. Hmm.. hea et seda lugema sattusin. Meil ka on kuu aega kodus koiliblikaid kahtlaselt palju olnud. Tuleb nüüd köögikappides suurpuhastus teha.
  Oehhh…

  Aga kummaline see, et esimest korda hakkasid need koiliblikad hoopis lastetoas silma, nüüdseks küll on juba köögis ka. Peaks vist üle uurima, kas neil mingid maiuste salavarud kusagil peidus…

 19. ma juba lootsin, et olen võitluse võitnud, kui täna hommikul kamorka laes jälle 3 elukat silmasin :? ja kõik toiduasjad on sealt ära rõdule pandud :?

 20. Hea, et meil on olemas püha internet. Liblikaid olen silmanud ka juba pikemat aega, aga kuna ise ei ela suurt siin, siis nad ei häirinud eriti. Kui aga laest vaglad välja tulid, hakkas imelikuks minema. Nüüd on kapid puhtad, ei viitsinud äädikaga jamada… Viskasin vanad seisnud tooted kilekotti. Kapid tühjad nüüd ja ilus vaaaadata :) näis, kas neil on tahtmist tagasi tulla :)

 21. Need liblikad ei mune läbi kile, paberi, klaasi ja metalli. Kui kuivaine on puhas, siis see kinnises keskkonnas säilib, aga elu tekib kuivainetesse kus munad juba see ja arenema hakkavad need soodsates tingimustes (temperatuuril). Mahetoidus on nad tihti sees. Lahenduseks on hoida ostetud kuivained mõnda aega sügavkülmas, need on lõunamaised elukad, munad hävinevad ruttu ja midagi neist enam ei arene.

  • PS: Toidukoi ei mune suvalistele pindadele vaid alati toidule, seega röövikud (mitte vaglad) ei roni ja näri end toiduotsingul pakenditesse vaid arenevad sinna ;)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.