Feb 232012
 

Üldiselt ma siin räägin, et mind poliitika ei huvita, eks. No tegelikult äkki isegi huvitaks, kui ma teaks, mida ma uskuda võin. No näiteks ma siin sattusin lugema FB feedis jagatud artiklit IRLi kohta. No kena, lugesin läbi, nii artikli enda kui kommentaarid.

Ja no ausalt, mis ma siis tegema peaks, kui on vastandlikud arvamused. Keda uskuma? Või äkki oleks õigem küsida, kust ma oleks pidanud eelmise kümne aasta jooksul omandama vajalikud teadmised, et kogu seda värki mõista ja sellest aru saada? Lugema igapäevaselt uudiseid? Oeh. Ma ütlen, enamik uudiseid on minu jaoks kas vastikud (igasugu vägivallaga seotud, neid väldin teadlikult) või igavad. No ja kuna mul on parematki teha, kui sundida ennast igapäevaselt lugema igavaid artikleid poliitikast ja majandusest, millest ma enamjaolt midagi arvata ei oska, sest üks väidab ühte, teine kommentaarides teist ja kuna MINA EI TEA, kummal on õigus, siis ma ei oskagi arvata, mis see õige on ja kuna kõike prahti ei jõua meeles pidada, ununeb nagunii kõik. Nii ma olengi leidnud, et on otstarbekam oma aega sellele mitte raisata, kahju (aja- ja energiakulu) on enam kui kasu (reaalsed teadmised, mis jääks päriselt meelde ja teeks mind targemaks). Kõige olulisemad uudised jõuavad minuni ju teiste allikate kaudu nagunii.

Kusjuures, ajakirjanduses on ju ka praegu küllalt asju, mis mind huvitavad – näiteks need vanad Pärnu Postimehed ja Eesti Päevalehed, mis meile tulehakatiseks tuuakse, kui sealt midagi silma jääb, siis enne pliidi alla viskamist loen ikka läbi, just hiljuti sattus kätte järjest mitu väga pikka ja huvitavat kirjutist. Aga paberlehti ma tellida ei jõua, maailmavaatelistel kaalutlustel eriti ei tahagi, netist uudiste lugemine ajab mind ka närvi – liiga palju on kollast, vastikut ja igavat kraami, huvitavate üles leidmise jaoks läheb liiga palju aega ja energiat, osa asju on nagunii juba netis ka tasulised (eriti just need pikemad ja huvitavamad), paberlehe lehitsemine on selles mõttes tunduvalt mõnusam. Nii ma loengi enamasti vaid Tarbija24, vahel harva kiikan Postimeest. Tegelikult oleks netiuudiste jaoks vist kõige asjalikum hoopis ERR, millest mul on jäänud mulje, et sealsed uudised on pigem lühikesed ja noh, UUDISED, samas kui huvitavam on ju pikem ja informatiivsem… Tegelikult ma praegu vaatasin, seal on ikka kõike, ma pole lihtsalt ise näinud. No hea küll, kollasest saab nii lahti, aga jääb probleem, et enamik uudistest on praegu veel minu jaoks igavad.

Ja ausõna noh, tulge mulle rääkima ükskõik kui tuliselt, et inimene ei saagi intelligentne olla, kui selliste asjade vastu huvi ei tunne… Mina jään arvamuse juurde, et oleks äärmiselt kena, kui teaks ja see annaks kohe avarama maailmapildi, aga otseselt ebaintelligentsena ma ennast sellegipoolest ei tunne. Tahaks teada, jah, aga ausalt mu pere ja kodune elu on tähtsamad, mul on niigi liiga palju teha, et seda aega veel igavate uudiste lugemisele kulutada. Tähendab, kui ma suudaks siiralt uskuda, et miski hetk on sellest tolku, siis äkki loekski… Aga mul ongi praegu tunne, et ma kulutan lihtsalt mõttetult palju aega, sest ma loen, ei tea, kas usaldada või mitte (sest et kõik ajakirjanduses kirjutatu ei ole puhas kuld, eks), ei tea, kui palju usaldada kommentaare (enamik neist on pigem vigisejad ja paranoilised, aga kindlasti on mõni kommentaar, kus tõde on rohkem kui artiklis endas)… Seega ei oska selle vastuolulise infoga miskit peale hakata ja unustangi.

No tegelt ka. Kas kõigi teadmiste aluseks peab olema mingi maagiline nooruses kätte õpitud õige õppimise ja seostamise oskus? Et kui mul seda pole, siis asi ongi hukule määratud? Kuivõrd jah, ma keeldun tarbimast suuremates kogustes infot, mis on minu jaoks igav ning mis ununeb, kuna pole loogiline ja ma ei oska seda seostada. Ma parem tegelen selle asemel asjadega, mis mind huvitavad, kogun nii praktilisi teadmisi, need jäävad vähemalt meelde, nii et sellest on mingit kasu.

Ma tahaks, et keegi seletaks mulle lihtsalt ja arusaadavalt neid maailma asju. Oop, ae, sina lubasid! Estonian Politics for Dummies, mäletad? Ja keegi võiks (maailma)majandusest ka midagi taolist kirjutada. Ma ju tahaks targemaks saada, ma ausalt tahaks, ma eeldan et see ka loeb midagi. Ja ma pühendaks sellele hea meelega oma vähest vaba aega, kui ma oleks kindel, et sellest ka tolku on. Kui ma mingi baasi kätte saaks, siis oskaks vast rohkem seostada, laiemat pilti näha, uudised muutuksid arusaadavamateks ja huvitavamateks…

Ja kui keegi tuleb siin ilkuma, et mida sa ülikoolis tegid, siis ma võin vastata tiraadiga sellest, mida mina arvan otse pärast gümnaasiumi ülikooli minemisest, sest “kõik ju lähevad”, kui pole õrna aimugi sellest, mida sa päriselt tahad oma eluga peale hakata. Mitte et ma kahetseks, kuidas elu senini läinud on, aga äkki oleks ma hiljem suutnud nondest alusmooduli loengutest väheke rohkem aru saada ja meelde jätta. Muidugi ei olnud need massloengud alati ka oma korralduselt ega õppejõu isiksuselt just eriti hästi üle ehitatud ega huvi tekitavad, aga see on juba jälle omaette teema.

Kogu see hariduse, õige õppimise ja muu taolisega seotu mõlgub mul viimasel ajal pidevalt meelel, kuna nüüd on endal lapsed ja ausalt tahaks, et nemad ei kaotaks kuskil poolel teel julgust ise ja loovalt mõelda ning õpiks tuupimise asemel õigesti õppima, mõtestama, seoseid looma… Ning see kõik saab tegelikult alguse juba lasteaias. Niisiis pole sugugi liiga sellele vara mõelda.

Aga hea küll, nüüd läksin teemast juba liiga välja. See on ühe teise postituse jaoks, mille kirjutamiseni ma loodetavasti ka kunagi jõuan.

Ja tegelikult, kui nüüd jäi mulje, et ma ei tea majandusest ja poliitikast mitte kui midagi, siis nii hull see asi ju ka ilmselgelt pole. Ilmselt on mul tegelikult rohkem teadmisi, kui ma isegi sellest aru saan. Aga jah… Ma ei oska seostada, ma ei oska avaramat pilti näha, mingid sellised asjad on täiega puudu. Ja ma ei oska neid ka kuskilt otsast omandama hakata.

  6 Responses to “Tahaks ju küll aru saada, aga…”

 1. Heh… ma just kirjutasin postituse Kreeka abipaketi teemal.. ja ausõna ei olnud enne sinu postitust lugenud (sest damn… ma kirjutasin seda koos allikate otsimisega juppide kaupa hommikust saadik).

  Kirjutasin selle sellepärast, et ma ise tahtsin endale asja selgeks saada ja puurisin eile meeste ajusid, et asjale lõpuks lihtne ja loogiline seletus saada. Mingist otsast sain – vähemalt enda jaoks :)

  Nii et algus maailmaasjade lahtiseletamiseks on tehtud :)

 2. ma isiklikult ei viitsi üldse poliitika asjadesse isegi mitte süveneda.. tahtsin vaid öelda seda, et sinu kirjutatud altpoolt 4. lõiguga olen ma ikka nii väga nõus..
  Mõtlen, et oma lastele püüan pakkuda rohkem valikuvõimalusi, kui 18 aastaselt (nagu mina läksin) kohe peale keskat ülikooli.
  Just täna mainisin sõbrannale, kes on haritud jurist ja ka töötab sel alal, et mina oma rahvamajanduse paberiga võiks ainult selles kohas käia, kus ka kuningas jala käib…

 3. Ma hakkasin "kohvi kõrvale" lehte "lugema" juba viieselt, kuna vanaema ja vanaisa seda tegid. Pühapäevade ja Esmaspäevade hommikud olid alati kuidagi poolikud, kuna siis ei ilmunud Pärnu Postimeest :)) Ja varem ei olnud lehtedes nii palju soppa! Olid muidugi need sopale pühendatud väljaanded ka (Seltskond näiteks, Kroonika vist juba siis oli…). Nüüd aga PP juba ka puhas sopp. Lisaks sopale nii palju negatiivset. Poliitika on alati räpane olnud, aga viimase aasta jooksul vähemalt kaks korda nädalast korraldavad mingid eestlased Soomes mingi jama – varastavad, röövivad, istuvad purjus peaga rooli jne. Hästi palju negatiivset on igal pool praegu – surmad, õnnetused, kärpimised, töötud…

  Aga vanast harjumusest lahti ikka ei saa. Kohvi enam ammu ei joo, aga lehed pean läbi lugema. Isegi raha eest (nüüd ju kõik tasuliseks tehtud :/ )

  Lollimaks küll keegi sellest ei jää, et lehti ei loe. Kuigi väike pettumus võib olla küll kui eeldad, et inimene on kursis mingi asjaga (kõik väljaanded ju pasundavad) ja siis inimene mitte midagi pole kuulnud. Aga ilmselgelt endale on kasulikum kui kuulnud pole.

 4. ma olen absoluutselt veendunud, et elada võiks mõnu pärast ja et mõnus on siis, kui on võimalikult vähe PEAB-kohustusi…
  :) EI PEA lugema uudiseid, kui see ei huvita… vabalt võib lugeda seda, mis huvitab… ja kui lugemine üldse ei huvita, võib, no ma ei tea, kelgutada nt… peaasi, et mõnus oleks… siis on lähedastel ka mõnusam…

 5. Nojaa, ma ise olen ka seda meelt, et kui ikka üldse mingit huvi pole, siis ei peaks ka. Minu puhul on häda selles, et huvi põhimõtteliselt on, aga mingi üldine arusaam on puudu, seega igavate uudiste lugemine pole siinkohal lahendus :D

 6. okei, ma mõtlesin sulle ühe soovituse välja:

  võta endale üks tund nädalaks ja kuula R2 saadet "olukorrast riigis" (podcastina saadaval, ei pea just õigel kellaajal raadio kõrval istuma).

  saad 1) teada, mis on (2 ajakirjaniku hinnangul) viimase nädala 5 tähtsaimat sündmust Eestis (st säästad terve nädala lehelugemise); 2) põhjalikuma analüüsi 3-5 teemal, mis ka parajasti just Eesti poliitikas aktuaalsed, sh ka mingi hulga fakte; 3) harjutada ühel teemal erinevate arvamuste korraga ärakuulamist ja nendevahelise väitluse jälgimist.

  advanced levelil võid hakata vaikselt ise ka kaasa mõtlema (et kas oled selles küsimuses nõus Muuliga või Samostiga või mitte kummagagi), aga see pole üldse kohustuslik.

  igatahes mingi arusaam asjadest võiks seeläbi pikapeale tekkida, ja ehk saad sealt siis ka tõuke mõnd teemat või seisukohta süviti uurida…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.