Aug 082012
 

Mul oli täna 49. õppesõidu tund :P Tegime arvestust, nagu ikka iga natukese aja tagant – no selleks, et eksamist aimu saada. Õpetaja ütles, et tehku ma nüüd kooli teooriaeksam ära ja edaspidi polegi muud teha, kui ainult arvestusi, sest mul on vaja lihtsalt sõidukogemust juurde, ühtki sellist suuremat häda enam pole.

Aga väiksemaid hädasid ja vigu tuleb ikka. Ma ise ju tunnetan väga hästi seda – areng on, eksamiks päris valmis veel pole.

Ma ikka loodan suve lõpuks load kätte saada. See tähendab hetkel minu jaoks augusti lõppu, aga kui vaja, siis võib tähendada ka ametlikku suve lõppu :D

Kaks küsimust kah.

Esiteks – minu ema ütles, et temale parklasse autode vahele parkimist üldse ei õpetatudki. Minu õpetaja õpetab seda ja ütleb, et ehkki ARKi eksamil on enamasti ainult külgboks ja diagonaalsete joonte vahele parkimine, võivad nad vahel käskida parklas ka… No aga mis mõttes siis, kui mõned õpetajad üldse ei õpetagi? On keegi pidanud seda eksamil tegema?

Teiseks – jällegi minu ema ütles, et talle ei öeldud kunagi, et pöörde lõpus tuleb jalakäijad läbi lasta. Mulle rõhutab õpetaja seda kogu aeg. No mis värk siis on? Kui ülekäigurada on märgitud, siis otse loomulikult lasen läbi, aga muul puhul kipun ausalt öeldes kogu aeg unustama (pööramisel sada muudki asja silmas pidada). Ja jalakäijana mul ei oleks varem pähegi tulnud sellistel puhkudel eesõigust eeldada. Nojah, nõrgema poolena on nii ehk naa mõistlik oodata ja vaadata, mis tugevam teeb. Aga kui oluline see pöörde lõpul jalakäijate läbi laskmine siis ikkagi on?

Lähen nüüd jälle teste lahendama, liiklusseadus oleks ka vaja uuesti läbi vaadata :P

  10 Responses to “Lõpp on lähedal”

 1. Eksamil pidin tagurdama ristuvasse tänavasse ehk tagurpidi boksi element ja pärast ARKi juures lasin diagonaalsete joonte vahele. Külgboksi ei olnud. Väga ei tahetud vist talvel autot retsida :D

  § 17. Tee andmise üldised kohustused
  (5) Mitterööbassõiduki juht peab andma teed:
  2) jalakäijale, jalgratturile, tasakaaluliikuri juhile ning mopeedi- ja pisimopeedijuhile, kes ületab sõiduteed, millele juht pöörab, kui teeandmise kohustus ei ole liikluskorraldusvahenditega reguleeritud teisiti;

  Jah, on oluline. Mulle igatahes toonitati seda.

 2. ARKI eksamil pidin mina parkima Rüütli tänavale, kiilaka vastas olevatele parkimiskohtadele. Parkla all pead sa silmas…suurt parklat kaubanduskeskuse ees või parkimiskohti üldiselt? Mu õpetaja ikka lõpetas minuga sõidu kooli juures ja parkisin sinna autode vahele. Loomulikult õpetas ja seletas, ega siis platsil olevatest tokkidest üldpilti ei saa :D
  Pööret sooritav sõidukijuht peab lisaks jalakäijale andma teed ka jalgratturile, tasakaaluliikuri
  juhile ning pisimopeedi- ja mopeedijuhile, kes ületavad sõiduteed, millele juht pöörab, kui
  teeandmise kohustus ei ole liikluskorraldusvahenditega reguleeritud teisiti (LS § 17 lg 5 p 2) .

  Naaaaaaatuke veel ja load on käes! :D

 3. Mina pidin ARKis parkima diagonaalsete joonte vahele, aga olen kuulnud väga palju sellest, et peab parkima kahe auto vahele. Külgboksi ma just nii väga kuulnud ei ole. Mina tean küll, et igas autokoolis õpetatakse erinevaid parkimisi. Ma ei taha uskuda, et osad seda ei tee.

  Ja pööret tehes peab jah jalakäijatele teed andma.

 4. Mul ei olnud arki- ega ka koolieksamil linnas sõidukite vahele vaja parkida, aga elus tuleb kõike ette, nii et oskama peab ikkagi, samas iga õpetaja on erinev ka, laseb erinevad ülesandeid teha. Mulle õpetas õpetaja küll, et kui tänaval ära keerad või hakkad ristmikule jõudma ja tahad pööret teha vasakule või paremale ning ülekäigurada ei ole, siis pead ikkagi jalakäijatele teed andma, sest see pidavat olema jalakäijate teepikendus vms, mina teen seda siiani.

 5. “Pööret lõpetav juht annab teed jalakäijale,” korrutas mu sõiduõpetaja, kui ma kunagi autokoolis käisin. Nüüd uue liiklusseaduse järgi käivad vist jah sinna alla ka ratturid :)

 6. Koolis õpetati mind parkima peamiselt linnas, õnneks üsna normaalsete vahedega kohtades. Tavaliselt kuskil tänava ääres, harva suuremas parklas. Sõiduplatsil tegin vaid kahel korral tagurpidi parkimist ja kahel külgboksi. ARK eksamil parkisin esimesel korral külgboksi vääääääga suurte vahedega autode vahele ning oligi kõik. Õpetaja ei pidanud seda oluliseks. Teise õpetajaga (ma kukkusin esimesel korral lolli vea tõttu läbi) pidin parkima täiesti uskumatult väikese vahega külgboksi, väga kitsal ja liiklusrohkel tänaval. Sain ime läbi hakkama, kuigi vahe oli äärekivist rohkem kui lubatud. Õpetaja siiski lubas mu läbi.

  Ja mina tean seda, et ka ilma ülekäigurajata pöördel tuleb jalakäija läbi lasta.

 7. Mina tegin eksami mai lõpus Tartus. Linnas parkima ei pidanud. ARKi juures pidin “parkima” diagonaalsete joonte vahele … see oli pigem nende joonte vahele sõitmine. Aga mul üks sõps kukkus sellega läbi :D Muidu oli kõik vinksvonks ja siis ARKi juurest vist väga ei mõelnud ena, oli rõõmus ja ei saanud joonte vahele.
  Aga jah, jalakäiad tuleb läbi lasta. Minu meelest seaduses ka selline koht olemas. Ja mina jalakäijana tean ka kasutan seda tihti .. muidugi tahetakse vahel alla ajada.

  § 17. Tee andmise üldised kohustused

 8. Endal sama asi praegu käsil, sõidutunde on küll vähem kui 49 ja alles (taas)alustasin sõitmist. Eelmisel korral käisin autokoolis 2 suve tagasi ja siis piisas mulle vähemalt nendest 20 sõidutunnist täiesti, praegu olen 3h sõitmas käinud ja hakkab nagu vaikselt jälle tulema.. Aga olude sunnil jäi tookord kõik sinnapaika, nüüd aga homme lähen kooli teooriaeksamile, loodan, et saan kuu ajaga sõidu ka piisavalt heaks, et load ikka hiljemalt septembris kätte saada. Külgboksiga mul erilisi raskusi ei ole olnud siiani, aga just jahh see tavaline parkimine ja nüüd loen oma õuduseks veel midagi diagonaalsetest joontest… Jumal tänatud, homme saan kohe sõiduõpetajalt küsida, mis värk on. Aga hoian pöialt et kõik läheks plaanide kohaselt. Ükskord saame load niikuinii ;)

  • Äh, need diagonaalsed jooned on kõige tavalisem parkimine tänava ääres peale külgboksi. Kus autod on ninaga kõnnitee poole, aga mitte risti, vaid diagonaalis, noh :D

 9. Mina pidin parkima postide vahele külgboksi. Ise olin hirmus elevil, et sain hakkama ja põrutasin muidugi otse välja. See kes eksamit vastu võttis oli täiega hämmingus ja küsis, mis nüüd juhtus? mina pööritasin silmi ja ei saanud nagu aru. Vastuvõtja võttis oma tähtsa paberi ja tegi kuskile linnukese ning pomises: “Te sõitsite just läbi seina” Aga läbi sain, sel ajal oli üldse lihtsam ei olnud neid kaameraid autos nagu nüüd, paljude asjade kohapealt pigistati silm kinni. Aga sulle jõudu!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.