Laste sõidutamise turvanõuetest

§ 36. Lapse ohutust tagavad lisanõuded

(8) Kui laste sõidutamisel sõiduauto tagaistmel kahe lapse turvavarustuse tõttu keskmise turvaseadme paigaldamine ei ole võimalik, tuleb vähemalt kolmeaastase lapse kinnitamiseks keskmisel istekohal kasutada vähemalt täiskasvanu turvavöö vöörihma.

(9) Takso tagaistmel alla kolmeaastase lapse sõidutamisel ei ole lapse turvavarustuse kasutamine kohustuslik. Alla kolmeaastast last tohib takso tagaistmel sõidutada täiskasvanud sõitja süles tingimusel, et last süles hoidev sõitja on turvavööga nõuetekohaselt kinnitatud ja tema süles on üks laps. Vanemate kui kolmeaastaste laste sõidutamisel takso tagaistmel tuleb vähemalt üks laps kinnitada turvavöö padja ja sõltuvalt lapse kasvust kas täiskasvanu turvavöö või ainult selle vöörihmaga või muu nõuetekohase turvavarustusega. Ülejäänud laste sõidutamisel takso tagaistmel tuleb kasutada vähemalt täiskasvanu turvavöö vöörihma.

Ühesõnaga… Kas ma saan õigesti aru… Kui mu ema väikese auto tagaistmel on juba Plika ja Poisi turvatoolid… Siis ma võin vajadusel panna nende vahele istuma ka kolmanda 3+ vanuses lapse, kelle võib lihtsalt auto turvavööga kinnitada? Nagu ma aru saan, siis väikese puhul tuleks see diagonaalrihm panna jooksma selja tagant ja vöörihm jääb siis kinnituseks?

Ja takso tagaistmel võiks pmst sõita kolm täiskasvanut, kel igaühel titt süles?

Ja kui ma tahaksin näiteks takso tagaistmel sõidutada kolme 3+ vanuses last, siis ühel peab olema turvavöö padi (wtf see üldse on? Mingi pehmendus/turvavöö suunaja, ma googeldasin? Ja sellest junnist piisabki? Või on ikka seda istmekõrgendust/pepualust mõeldud?) ja ülejäänud kaks võivad jälle olla lihtsalt tavalise turvavööga, mille diagonaal on vajadusel selja tagant?

Kas ma olen nüüd kõigest õigesti aru saanud, jah? Et nii käitudes on JOKK?

Reaalne turvalisus on muidugi iseasi 😛 Aga ma olen nagunii mõelnud, et peaks muretsema taolise(d) istme(d) selleks puhuks, kui vaja kellegi teise autoga sõita ja enda turvatoole on liiga tülikas kasutada või ei saa neid kaasa võtta… Need on alates 15 kg, Poiss on juba 14,7, samas vanuseks on Trunkil, ma vaatan, 4+ ja Poiss sai alles kaks 😛 Et siis Plikale võiks küll osta, ta nagunii peaaegu neli täis, aga Poisi puhul võiks vist ikka oodata…

8 thoughts on “Laste sõidutamise turvanõuetest”

  1. Kindlasti mitte Fest! Miks, loe siit.

   Sa ikka otsid praegu reisivarianti, eks? Selleks puhuks ma võtaks ilmselt Trunki… Aga igapäevaseks põhitooliks peaks autos olema kindlasti korralik tool, mitte ainult istumisalus. Ikka seljatugi, võimalikult hea külgkaitse ja nii edasi. Minu peaaegu neljasel plikal on Concord Transformer XT ja ma olen väga rahul sellega. Testivõitja 🙂

   1. Aitäh info eest!
    Meil on vahel vaja sõita teise autoga vaid mõned kilomeetrid või siis lähme rongiga maale ja sealt tuleb keegi autoga vastu, siis oleks tülikas turvatooli kaasa tassida. Samuti oleks vaja midagi marsaga sõites. Kindlasti jääb meile oma autosse edaspidiseks turvatool ning pikematel sõitudel kasutame kindlasti ka turvatooli, lapsel mugavam ja ma olen kindel et see on ka turvalisem kui need istumisalused või turvavöö suunajad.
    Aga see Trunki turvatool tundub päris põnev, olen seda varem vilksamisi kuskil näinud.
    Ei tea kas seda kuskil Tallinna poes leida ka võiks või saab ainult netist tellida.

 1. Meil pole oma autot ja tassime kogu aeg Maxi Cosi turvatooli kaasas. Tegelt ostsime istmealuse ka ära, sest arvasime, et küllap MM saab varsti ikka 15 kilo ka täis.. Aga tundub, et seda ei juhtu nii pea. 😀 Viimase aastaga on 3 kilo juurde võtnud (hetkel 12,7kg).No ja nüüd me vist müüme aluse üldse maha…

  Igatahes selle turvaalusega ma arvan on kaalust tähtsam ikkagi pikkus. St laps võib ju olla (peaaegu) 15kg, aga kui pikkust napib, siis on ikkagi ohtlik sellega sõita. 🙂 Ja ma ostaks selle siiski alles soovitatud vanuses lapsele. St isegi kui mõni aastane laps kaalub 15kg ning on sobivas kasvus, siis ilmselt see alus ikka pole talle mõeldud. Igapäevaseks kasutuseks ostaksin ikkagi kvaliteetse turvatooli, mitte aluse. On ju ka selliseid toole, mis sobivad ka pikale lapsele. Ja kui alust vaja, siis see Trunki oma tundub asjalikum kui teised samalaadsed. Kuidagi noh.. Turvalisem. 😀

  Aga reisi jaoks sobib ju see Trunki oma hästi. Ma muretseks vajadusel ka turvavöösuunaja vms juurde. 🙂

  Ja takso tagaistmel võib süles hoida last, aga nt mu mehel oli just suhteliselt ränk avarii – istus taksos ja teine takso sõitis sisse. Esiklaasid katki, teises taksos teadvuseta inimene..Oleks autos ka turvavarustuseta laps olnud, siis ilmselt seda last enam poleks. Nii et mina enam ei julge ka taksos süles last sõidutada. Olgu see lubatud või ei.

  1. Trunkil pole ju miinimumpikkust üldse olemas, on miinimumkilod ja -aastad ning max pikkus 😛 Aga jah, Plika vastab kahe ja poole kuu pärast nõuetele 100%, nii et ma arvan, miski hetk ostame ühe, eks siis saab Poissi sinna proovida ja vaadata, millal parajaks saab. Sest nüüd Norras lähevad toolid meie oma autosse, vanaema või sõprade autoga või taksoga lühemate otsade tegemiseks tundub Trunki igati sobiv.

   1. Sellel Trunkil mingid oma rihmad ka vist? Sest selle tavalise alusega on küll lühemal lapsel täpselt kurgu peal see ülemine rihm.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top