Nov 272012
 

Olen jälle öökull. Jäin lugema ühe Eesti pere seiklusi Londonis ja no SIHUKE igatsus tuli peale. Tohutu. Tappev. Selline tunne, et pakiks hommepäev kõik kotid kokku ja koliks hoopis Londonisse.

Norras ei ole üldse halb, me lihtsalt ei ole jõudnud siia veel sisse elada – see võtabki rohkem aega, eriti keelebarjääri arvestades. Me oleme endiselt kõhklematult ühel nõul selles, et praegu on see parim valik, nii et siin elamisel ja olemisel pole kogu ülejäänud mõttemõlgutusega erilist pistmist.

Mind ajab vahel täiesti meeleheitele see, kuidas ma tahaksin elada korraga nii paljudes kohtades. Just nimelt elada, mitte külas käia. Ma kujutlen, kuidas ma sooviksin erinevates kohtades püsivalt elada. Ja irooniline on see, et rangelt kohtade mõttes ei kuulu Pärnu nende hulka.

Pärnu on armas väikelinn, kodulinn. Ma olen harjunud igal pool elades leidma enda jaoks kohad, mis meeldivad ja inimesed, kellega on tore suhelda ning mitte tähele panema seda poolt, mis ei meeldi. Pärnus on mõnus elada ja ma endiselt arvan, et see on pikemas perskpektiivis kõige õigem valik, sestap ka praegune vahepala Norra näol, et Pärnu kodu renoveerimiseks raha koguda.

Nii ajakirjandusest kui erinevate inimestega suheldes on ikka läbi liikunud see teema, et Norras on praegu asjad võrreldes paljude muude kohtadega ikka ülimalt hästi, Norra oli näiteks kolmandal kohal riikide pingereas, kus järgmisel aastal sündivatel lastel on kõige helgemad tulevikuväljavaated. Nii et vahel oleme selliste teemade taustal heitnud nalja: jäämegi siia. Loogilise poole pealt tundukski ehk kuidagi mõistlik, aga meie jaoks on see siiski täielik nali.

Aga kus ma end kõige rohkem elamas ette kujutan?

Tallinnas, Nõmmel. See on nii võrratu koht lastega elamiseks, mul on seal nii palju häid sõpru ja tuttavaid, lõviosa minu sõpradest elab Tallinnas (kõik muidugi mitte Nõmmel).

Tartus. Tartu on lihtsalt mu lemmiklinn Eestis, ma jumaldan selle kompaktsust, vaimsust, kõike. Pole liiga suur, aga on piisavalt valikuvõimalusi. Sõpru on mul sinna küll ainult paar tükki jäänud.

Mõnes ökoküla laadses kogukonnas Võrumaal. See sobiks mu maailmavaatega nii mõnusasti.

Londonis. Londonis oma mõnusa kliima (ei liiga kuum ega liiga külm), varase kevade ja hilise sügisega, soojema talve ja pori- ning lögavaba ajaga (ausõna, mulle piisab lume paarinädalasest nautimisest Eesti külastusel ja ülejäänud aja naudiks ma pigem seda, et õues ei pea sooja saamiseks kubujuss olema ning EI OLE LÖGA – kui lumi kõrvale jätta, on neli aastaaega ju täiesti olemas). Londonis oma sõbralikkuse, multikultuursuse, tohutute valikuvõimalustega. Aga seal poleks mingit mõtet elada koos lastega, tehes sellist tööd sellise palga eest, nagu me tegime. Ja leida midagi, mis oleks tõsiselt hästi tasustatud, see oleks juba palju keerulisem.

Ja mõeldes läbi kõik need kohad, mida ma nii teravasti igatsen, jõuan ringiga tagasi selleni, et KÕIGE olulisem on perekond. See rõõm, mida ma näen nii laste kui vanavanemate silmis, kui nad suhtlevad. See vabadus väikeste laste vanematena, et kui on soov minna kuskile ilma lasteta – poodi, kinno, teatrisse, kasvõi teise linna sõpradele külla – siis piisab telefonikõnest ja sobiva aja leidmisest. Ja sellepärast me ostsimegi oma kodu Pärnusse.

Ometigi oleme praegu, just nüüd, kui lapsed on väiksed ja vanavanemate kohalolu kõige tähtsam, hoopis Norras. Ei Tallinnas, Tartus, Võrumaal ega Londonis, vaid Norras. Kas ka Norrast saab kolme aasta pärast üks lisakoht mu terava igatsuse nimekirjas?

Oh, miks ei võiks ma olla rahulikum seal ühes kohas, kus ma olen? Ma tegelikult olingi/olengi, ausalt… Aga Pärnus olid jälle teised probleemid. Tööalased, rahalised. Ja ehkki ma ei ole muutnud meelt selles osas, et minu jaoks on perekonna lähedus rahast olulisem ning kolmeaastane eemalolek on seda väärt, et järgmised viisteist aastat muretult jälle pere lähedal veeta… Siis ometigi on mul sellest pidevast kokkuhoiust kohutav kopp ees. Ma ei saa kurta, sest meie seis on PALJU parem kui väga paljudel eestlastel, aga ometigi tahaks rohkemat. Ja iga uus algus tähendab enamasti kokkuhoidu ja alustamiseks võetud võlgade tagasi maksmist, see algus siin Norras oli meie teadlik valik. Hakkasime oma elu Pärnus üles ehitama selleks, et see mõne aasta pärast jätta ja mujal uuesti alustada. Jah, ainult tänu teadmisele, et teeme seda Pärnu elu paremaks jätkamiseks, aga siiski.

Tundub olevat igavene situatsioon, et õeke küsib, millal me külla tuleme ja minu vastus on sama: ei kujuta ette, millal selleks ükskord raha on.

Aga on ju inimesi, kellel on töö, mis neile meeldib ja kellel on piisavalt raha, et omada ilusat mugavat kodu, kes saavad vahel reisida ja väljas käia ja osta eluks vajalikke asju pidevalt mõtlemata, kas ma ikka võin seda endale lubada. Mõnes riigis on neid vähem, mõnes rohkem, aga pole ühtki põhjust, miks meie ei võiks nende hulka kuuluda. Ja kuulume ka, ühel heal päeval. Loodetavasti varsti.

Aga kus me siis elame? Pärnus, Tallinnas, Tartus, Võrumaal või Londonis? Või Norras? Või ehk hoopis Kreekas? :) Oh. Ma olen nii pere- ja internetikeskne inimene, et sõprade kaugus mind ei heiduta – arvutis saab ikka jutustada ja kaugemasse põnevamasse kohta tulevad kõik lõpuks pikemaks ajaks külla, me ise käiks ju ka Eestis ja nii edasi. Aga lapsed, need lapsed… Ja vanavanemad. Kui ma saaks ema kaasa võtta, siis võiks igal pool elada. Aga tema elu on Pärnus. Tema kodu, töö, mees… Kõik on Pärnus. Ja ma tean, kui raske tal oli juba nüüd, et me läksime… Ja ma tean, kui harjumatu on mul endal, et ei olegi enam lastest üldse puhkust ja võimalik Abikaasaga kahekesi kinno või näiteks poodi riideid ostma minna :)

Ei tea, mis saab. Ilmselgelt pole mõtet üle mõelda. Ma tavaliselt seda ei teegi. Keskendun ikka ja ainult sellele, mis otsus on hetkel kõige arukam ja vastus on endiselt Norra ning pärast Norrat taas Pärnu. Nii et tuleks nautida siinset igapäevaelu ja elada üks päev korraga.

Aga raske on, kui loed midagi, mis tuletab nii teravalt meelde kohta, kus sa oled elanud ja mida sa kogu südamest armastad. London jääb alati meie teiseks koduks ja praegu on mul tugev tunne, et kolime sinna veel kunagi tagasi. Pigem kunagi kaugemas tulevikus, aastate ja aastate pärast. Eks näis.

Ja on ikkagi see täiesti totter unistus, et võiks olla oma kodu nii Pärnus, Tallinnas kui Tartus, põhumajake Võrumaa metsas, korter Londonis. Igale poole tahaks kodu. Jättes täiesti kõrvale selle jabura unistuse finantsilise võimalikkusse. Ehkki selline nomaadilik eluviis on täiesti võimatu, kui on lapsed – ise võiks veel leida töö, mida saab teha asukohast olenemata, aga laste stabiilsus, õpingud, sõbrad… Ehkki ma tean, kui frustreeriv on kolimine ja see, kui su asjad on mitmes eri kohas. Nii hea oli Pärnus, kui kõik asjad olid ühes kohas ja kodu said sisustada teadmisega, et see on PÄRIS MEIE OMA, me oleme siin kaua. Siin Norras on nüüd jälle see teema, et alusta nullist, osta asju kokku, vali, mida kaasa võtta, mida koha peal osta, kuidas kõik see kraam hiljem Eestisse saada või siin ära anda. Niigi on suurepärane, et siin antakse asju tasuta ära ja sealhulgas nii korralikku ja ilusat kraami. Ei tea, mis tunne võiks olla see, kui oleks nii palju raha, et võiks lihtsalt minna Ikeasse ja osta mööblit. Või kasvõi osta kasutatud kraamigi – kui oleks raha, mida kulutada, leiaks ka väikemate summade eest laias valikus asju. Muidugi on eriline rahulolu, kui suudad sisustada kodu kenasti võimalikult väikese rahaga, aga samas on see lõputu kokkuhoid ikkagi kurnav. Vahetevahel on. Õnn, et ma ennast sellest eriti tihti häirida ei lase.

Oh. Ilmselgelt peaks magama minema.

Kui võrratu oleks, kui olekski kodud igal pool ja võiks nende vahet käia täpselt nii, kuidas tuju ja igatsus tuleb.

  6 Responses to “Rahutu hing, absoluutselt”

 1. Sa pole ainuke rahutu – mina ka , mina ka!!
  kuigi hetkel olen ma rahul oma eluga siin. Sest tõesti, lastel on läheduses vanavanemad, tädid, onud..
  Aga tulevikus elan ma kindlasti Inglismaal!! Olgu see sees kas 2, 5 või 10 aasta pärast :)

 2. Heh… noorena peabki natuke rahutu olema, sest vanemana enam ei viitsi niiväga seigelda. Ja tegelt on lapsed nii väikesed väga lühikest aega… juba mõningate aastate pärast (mis mööduvad kiiremini kui arvatagi võib) saate rahulikult õhtul kinno ja teatrisse minnes nad omapäi koju jätta.

  Vanavanemate lähedus on muidugi suurepärane… nii iseendale, vanavanematele kui lastele. Aga ka siin on erinevaid variante kui lapsed juba sutsu suuremad – näiteks pikemad “laste komandeeringud” vanavanemate juurde, samal ajal kui lapsevanemad kahekesi kusagile reisivad vms.

  Norra kohta öeldakse, et see on praegu umbes nagu meie buumiajal ning eks juba praegu pumpab riik naftareservide raha tegelikult eelarvesse sisse, et taset hoida. Mõnda aastat veel ennustatakse sinna ilusat aega, siis pidi mull ka seal lõhki minema. Nojah, mis seisus siis ülejäänud maailm on, ega ei oska öelda… omad krahhid igas maailmajaos veel jätkuvalt ootamas niikuinii.

  Kasutage siis aga praegust Norra head seisu ära ning küll vaikselt (aga mõnes mõttes kiirelt) need lapsed järjest iseseisvamaks muutuvad ja selle kõrvalt enda elu rohkem elama saab hakata. Praegu aga õppige kamba peale kiirelt norra keel ära ning otsige mõni tore perekond sõbraks, kust lastel mängukaaslasi ja kellega lastehoiu vahetust aeg-ajalt teha.

  Ja kui nomaadielu ikkagi edasi ahvatleb (kui norrast on soovitud kapital kokku kogutud), siis no kool ei ole küll takistuseks (minu suust ei saagi muud arvamust ju tulla, eksole :) ning sõpru leiavad lapsed tegelikult üsna kiirelt igalt poolt. Peamine, et “vanade” sõpradega ikka ka kontakti hoiaks, siis tekibki tore sõprade võrgustik erinevatesse kohtadesse. Vanavanemaid ilmselt vägisi kaasa ei võta jah, aga siis võibki vahepeal nende juures “laagris” käia – kasvõi kogu kambaga.

 3. Põhimõtteliselt võiksite kaaluda ka ju nn koduvahetust? Et omate ühte päris pesa, aga siis vahepeal vahetate kellegagi suveks, talveks, miks mitte ka aastaks? Nii kaua kui lapsed koolis ei pea käima ja on võimalik leida kohapealne töö, minumeelest täitsa väärt kaalumist…

 4. Mis sa sinna IKEASSE ikka mööblit kokku ostma lähed. Praegune sisustusviis on tohutult ökom ja mõnusam, ma leian. Ja tulemus omapärasem.
  Kodu, Tikker, on Sinus eneses :)

  • Asi ei ole ju selles, et mulle ei meeldiks osta ja otsida kasutatud kraami. Asi on selles, et praegu on raha vähe isegi kasutatud kraami jaoks, nii et tuleb peamiselt oodata tasuta asju (ja ma olen äärmiselt tänulik, et see võimalus siin olemas on). Asi on selles, et vahel tahaks mõnda asja osta uuena. Kui mul oleks palju raha ja valikuvõimalus, siis ma kombineeriks vastavalt soovidele ja vajadustele – tasuta, kasutatud ja uut kraami. Praegu on aga sundseis.

   Ja üldiselt, mul oli eile õhtul lihtsalt selline tuju… Mis on täna küll jätkunud, aga usun, et läheb varsti üle. Tavaliselt ma suhtun sellesse rahalisse olukorda täiesti heatujuliselt ja olen rõõmus, et saab tasuta ja odavalt ja nii edasi.

   Ilmselgelt on kodu meis enestes ja raha pole kõige olulisem, aga pikemaajaline rahatus on ka kurnav. Mul on praegu lihtsalt selline materialistlik periood, kus tahaks ainult ASJU :D

   • Muide, see on täiesti normaalne ja läbi elatud periood :D See mõte, et oh, oleks mul võimalus, ma ostaksin seda ja toda ja selle ja tolle. Ja siis see võimalus tuleb ja sa rahuned ja sa mõistad, et sa ei vajagi seda ja toda. On lihtsalt turvatunne teadmisest, et KUI ma vajaksin, SIIS ma saan selle osta. See on mingi hirmu ja rahutuse segu. No eks hirm tekitabki rahutust ja rahulolematust ja vastupidi.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.