Feb 282013
 

Nisu vähendamine menüüs on pidevalt aktuaalne teema. Järjest enam muutun oma toidulaual oleva suhtes paindlikumaks ning loobun paljudest asjadest, mis olid varem täiesti vältimatud. Kindlasti ei kavatse ma nisu 100% ära jätta, küll aga tahaks, et võimalikult palju oleks sellest täisterajahu kujul. Ning mis puutub nisujahust kookide küpsetamisse, siis olen võtnud eesmärgiks, et mitte tihemini, kui kord nädalas, harvemini võib alati :) Nagunii tuleb nisu ka pastast, mida sööme igal nädalal… Ja kui tuleb magusa küpsetamise tuju, siis selleks on ju olemas KAERAHELBED.

Eestis me viimased aastad kaerahelbeid praktiliselt ei tarbinudki. Ostsin neid vahepeal maheringilt, aga neis oli kesti, mis lastele pudru sees ei meeldinud, samuti avastasin Pärnu turult odavamad Raismikuoja odra- ja rukkihelbed, mis lastele pudrumaterjaliks sobisid, seega polnud kaerahelveste järele enam otsest vajadust. Kusjuures, kui ma õigesti mäletan, siis nondest kestadega kaerahelvestest küpsetatud pätse sõid lapsed küll, ainult pudrus olid kestad probleem :)

Norras leidsime pudrumaterjaliks algul vaid mingid mitte kõige odavamad  mittemahedad neljaviljahelbed, need olid hommikusöögikrõbinate juures. Mingi aeg hiljem avastas Abikaasa Coopi kuivaineriiulilt soodsama hinna ja suurema kaaluga mahedate kaerahelveste paki. See maksis 13.60, nädal hiljem aga juba 17.90. Veebruar tundub üldse olevat Norras hinnatõstmise kuu, ka muud söögiasjad ja bussipiletid, aga see selleks. 17.90 oli ikka odavam, kui neljaviljahelbed, nii et ostsime kaerahelbeid edasi. Siis avastasime Kiwi, kus samad kaerahelbed on praegu veel suisa 11.10. Meil on praegu 12 pakki varuks ostetud ja ilmselt ostame veel (säilivusaeg lõppeb detsembris). Just nendest teeme igal hommikul putru ja nüüd kavatsen neist rohkem küpsetada ka.

Ainus miinus on, et need pole täisterahelbed, vaid pigem sellised kiirhelveste sorti. Kiudainetesisaldus 100 g kohta on 8,5 g – nägin ühes poes sama firma teisi kaerahelbeid, mis olid hinnalt kallimad, mittemahedad, aga vist täistera… Lähen vaatan, kui suur seal kiudainesisaldus on, huvitav kohe võrrelda… Igatahes oleme praegu leidnud, et praeguste helveste hinna-kvaliteedi suhe on meie pere jaoks parim. Soodne, maitsev ja mahe.

Küpsetasin üks õhtu magusaisuga kaerahelbepätse ning vaimustusin – nii kiire ja mugav ning maitsev. Siis inspireeris mind MrsB oma postitusega eriti tervislikust kaerahelbe-seemnemaiusest – just  tänu sellele ostsin datleid, chia ja kanepiseemneid (viimaseid olin küll korra ka Eestiski ostnud). Eile õhtul küpsetasime jälle, seekord kombineerisime kahest retseptist – kaerahelbed, muna, või, purustatud datlid ning mitut sorti seemneid. Datlid suhkru asemel töötab täiega! Nende kilohind on muidugi 140, suhkrul ainult 40 (enne oli suhkur 35 – veebruarist kallim). Ei kaalunud küll datleid, nii et ei oska kommenteerida, kui palju neid võrreldes suhkruga läheb – panime vist 15 tk. Kaerahelbeid panin alguses 6 dl ja kaalusin, see oli 240 g, hiljem aga lisasime veel taignasse juurde, sest tundus, et võiks, seega ei oska täpset kogust öelda.

Mõtlesime, kas datlite asemel töötaksid äkki suhkruasendajana ka näiteks purustatud rosinad (maherosinate kilohind on datlitest üle poole odavam, suhkrust kolmandiku võrra kallim – 66.60), kavatseme selle kindlasti ära proovida. Terveid rosinaid paneme ka järgmine kord sisse, seekord lihtsalt polnud aega neid leotada. Kui googeldasin blended raisins, leidsin selle retsepti ja pidin pikali kukkuma, KUI ebatervislikud kaerahelbeküpsised olla võivad. Selline suhkrukogus, õudne. No ja mida sest jahust sinna toppida? Ok, ma tean, mõned eelistavad selle lisamist konsistentsi ja maitse jaoks, aga minu jaoks pole mingit vahet ja kaerahelvestest küpsetamise point ongi minu jaoks jahu vältimine :P

Kui soolase kokkamises ma väga loov pole, siis küpsetamine on just minu teema. Siin oskan ma loominguliselt mõelda, katsetada, koostisaineid asendada jne. Kaerahelbed on mu meelest vaimustav võimalus kiirete igapäevaste magusate snäkkide valmistamiseks – milleks mul seda kooki üldse vaja on? Kui veel suhkru ka saaks puuviljadega asendatud, oleks absoluutselt super. Minu eesmärk pole 100% millestki loobuda, aga kui ma leian oma kodus nisule ja suhkrule alternatiivid, siis muidugi kasutan võimalust. Seda kergema südamega võin tarbida suhkrut ja nisu siis, kui olen külas, sünnipäeval, kui tuuakse külakosti… Nii jõuab seda meie toidulauale nagunii. Aga oma kodus eelistan tervislikkust :)

  4 Responses to “Elagu kaerahelbed!”

  1. Rosinad kareahelvestega on ok aga kui midagi küpsetad kus kakao on sees siis teevad rosinad asja millegipärast hapuks :(

  2. http://nami-nami.blogspot.com/2013/03/the-3-ingredient-cookie.html üks suhkruvaba versioon kaerahelbeküpsistest.

    • Aitäh, absoluutselt super idee! Ma ei saa aru, miks ma ise banaani peale ei tulnud – ometigi on see nii tuntud “magustaja”. Mahedalt saadaval ja kilohind vaid 15 kr, samuti kergem purustada kui rosinaid ja datleid. Ja tõesti, miks mitte jätta ära ka või ja muna :D Pean kohe täna õhtul järele proovima! Mul ootabki taldrikutäis laste hommikusöögist üle jäänud kaerahelbeputru realiseerimist, saan selle ka taignasse panna.

  3. […] postituse kirjutamise ajal jäeti mu kaerahelbepostitusele kommentaar koos kõige vaimustavamalt lihtsama kaerahelbeküpsiste retseptiga, mis sisaldab vaid […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.