Sep 232014
 

Kuna ma pole ARKi eksamist saadik praktiliselt ühtki korda käikudega sõitnud, siis ma natuke kartsin. Kaalusin vahepeal isegi Tallinnas lõppastme tegemist, sest seal pidavat saama automaatkastiga ka ja Pärnus mitte. Aidesse helistada ja järele küsida, kas saab, ma muidugi ei viitsinud :P Nii ma lihtsalt lükkasin seda värki edasi. Lõpuks otsustasin, et Tallinna minna kohe kindlasti ei viitsi ja küllap saan nende käikudega kah hakkama. Helistasin ja panin aja kinni ja käisin ära. Ja no tõsiselt, hirmul on suured silmad – palju kiiremini ja lõbusamalt läks, kui oleks arvanud.

Läksin täna kella kaheksaks kohale, maksin raha ära, kästi minna alla istuma ja õpetajat ootama. Kui talle mainisin, et ma olen pärast eksamit ainult automaadiga sõitnud, ajas ta välja automaatkäigukastiga õppeauto ja läksime säästlikku sõitu tegema – kõigepealt maanteel, siis linnas. Ja õpetaja ise oli selline naljahammas, et ma pool ajast lihtsalt irvitasin. Küsisin hiljem järele, tema nimi oli Peeter. Selline lendlevate hallide lokkidega. No tõsiselt hea algus hommikule!

Üheksaks olime koolis tagasi, siis oli teooria osa, mida rääkis Agu. Oli ka täitsa põnev ja tore. Siis turvahall ja praktiline pool, samuti Agu juhatuse all. Saime proovida kokkupõrget postiga kiirusega 7 km/h. Õpetati laste turvahälli ja tooli kinnitama. Lõpetuseks saime autoga üle katuse käia ning pea alaspidi turvavööd lahti teha, et siis esiaknast välja ronida. Kõigepealt pidi jalad ja ühe käe lakke toetama, siis teise käega turvavöö lahti tegema ning lõpuks nii aknast välja ronima, et jalad ees ja kõht allpool. Jääks see kõik nüüd meelde ka ja annaks jumal, et mul seda teooriat reaalsuses kunagi vaja ei läheks!

Lõpetuseks läksime libedarajale. Sealsed harjutused läbisin koos nende ainsa naisõpetaja Kristinaga – tuli välja, et meie lapsed käivad ühes lasteaias ja ta teadis täpselt, mis autoga me sõidame ning et mind ta pole selle roolis näinud :D Algul samad harjutused, mis kahe aasta tagusel libedakoolitusel, lõpetuseks keerulisem manööverdamine. Kartsin küll, et kuidas ma nende käikudega oskan, aga mingi asi on tõesti käe sisse jäänud – uue mõnusa diiselautoga ja päevavalges sain täitsa hästi hakkama (võrdlus siis veebruarikuise pimedasõiduga, kus ma bensiinimootoriga auto alustuseks mitu korda välja suretasin). Isegi niivõrd hästi, et tekkis esimest korda suisa isu meie uue pereauto rooli istuda ja veidike käikudega sõitu katsetada, millest ma senini kategooriliselt keeldusin. 1997. aasta Volvo V40 ei ole küll ilmselt nii sujuv sõidukogemus, kui Aide uued autod, aga noh… Ma vähemalt tahan proovida, seegi on suur asi.

Piduriteemat (ABSiga ja ilma) meelde tuletada oli igati asjakohane ja ehk jääb seekord paremini meelde ka. Võrreldes kahe aasta taguse kogemusega tundsin ennast seekord igatahes kindlamini.

Kella kaheks oli kõik läbi, nii et jõudsin veel pooleks päevaks tööle ka.

Ühesõnaga koolitus oli tore, õpetajad olid toredad ja nüüd jääb üle veel vaid load välja vahetada.

Kuna juhtus aga nii, et ma sain 17. septembril kirja, et mu ID kaardi kehtivus on lõppenud, ei ole mul praegu kehtivat dokumenti, mida ARKi kaasa võtta :P Kihutasin küll pärast teavituse lugemist kohe enne tööle minekut KMA kontorist läbi ja taotlesin uue kaardi (isegi pilt sai seekord putkas normaalne – milliseid imesid teeb näoilmega see, kui su süles ei karju parajasti 10-kuust titte :D ), aga kätte saamisega läheb ju aega… Nii et ma pean ARKist kõigepealt uurima, kas ma saan lube vahetada, kui ID kaardi kehtivus on läbi ja uut pole veel käes. Samas esimene juhiluba kehtib ju 4. oktoobrini ja see on ka pildiga dokument, nii et võiks ju. Ja kui ma oma uue ID kaardi kahe nädalaga kätte saan, siis jõuan veel enne lubade kehtivuse lõppu ARKi ka. Eks näis :)

Igal juhul on suur rõõm, et autokooliga on nüüd tõesti kõik!

  8 Responses to “Lõppastme koolitus tehtud!”

 1. Sõidutund Petsiga ongi kogemus omaette, reeglina positiivne kogemus. Ja Aidesse helistamist pole küll peljata vaja, seal majas reeglina tullakse õpilastele vastu ning automaatkastiga masin oli neil juba 12 aastat tagasi autopargis olemas.

 2. Ma pean ka millalgi selle ära tegema, novembris tiksub aasta täis. Ma nii kartsin seda, sest pole Tartus eriti ringi sõitnud, aga nüüd süstisid Sa minusse julgust. :D Peaksin nüüd millalgi ära käima :D Tõenäoliselt jätan selle aga suvesse, kui on rohkem vaba aega.

  • Grets, Tartus isegi “lihtsam”, sest kava pisut lühem:)
   Endal sai ka augustis läbi, mõtlen et peaks ära tegema. Grets, kui tahad Pärnus teha, siis mine Vasara autokooli(tartus), nendel libedasõit jm toimub seal suvepealinnas, teooria siin, Tartus.

   • Olen ise tegelikult Võrumaalt, aga resideerun õpingute tõttu Tartus, seega Pärnu jääb natuke kaugeks. Loodan, et saan ka laheda õpetaja, sest kipun eksamitel närveerima, olgu need siis autoroolis või koolipingis :D

 3. Peale kehtivust ju veel terve aasta aega neid lube vahetada, muidugi siis sõita ei tohiks..

 4. Meil Tartus saab viimasel ajal uue ID kaardi/passi ühe nädalaga kätte. Äkki Pärnus ka lühikesed järjekorrad. :)
  Aga juhilubade vahetuse soovitan läbi paberivaba ARKI teha, nii odavam ja kiirem (kui tervisetõend kehtib). Pildi saab samaks jätta või käi lihtsalt putkas pilti tegemas.

  • Tervisetõend kehtib veel 8a, sellega pole probleemi. Meile soovitati ka eile seda netis tegemise varianti, et odavam. Aga kas nad siis saadavad uue juhiloa koju või järele tuleb ikka ise minna? Ja ma tahan KINDLALT uut pilti – võin siis minna lihtsalt suval ajal ARKi, teha selle foto ära, see jääb süsteemi ja siis endale sobival ajal taotlen uue loa?

   • Kätte saab ikka ARKist jah. Mina sain jah nii aru, et saab seal pildid teha ja siis need lähevad süsteemi üles. Proovi järgi, kaotada on vaid veidi aega. ;)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.