Oct 242014
 

Eelmise aasta kevadega võrreldes pole suurt midagi muutunud :P Ikka olen kogu aeg hädas, mida selga panna. Õigemini just praegu olen, sest ilm on nii vahepealne.

Kuni sooja oli nii 10 kraadi ringis, oli üsna lihtne – õhem müts, tavalised sõrmikud, riieteks jopp ja püksid – sellised enam-vähem vihma- ja tuulekindlast riidest ning seest riidest voodriga. Kui tundus, et ilm on nats jahedam, sai jopele dressika ja pükstele sukkpüksid alla pandud. Jalas kuiva ilmaga botased, vihmaga kummikud.

Kui tuleb talv, siis on soojad talvekombed, paksud üsna veekindlad õuekindad, tuukrimütsid.

Aga praegu on sihuke pooletoobine olukord. Ilm on nii külm, et need õhukese voodriga riided enam kõlba, samas talvekombe jaoks tundub veel vara. Puuvillased mütsid on liiga õhukesed, aga tuukrimütside jaoks tundub vara. Sõrmikud on liiga õhukesed, aga talvekindad tunduvad liiga paksud :P

Botastega on külm, saapad tunduvad veel liiga paksu voodriga. Ostsin lastele Magaziinist järgmise suuruse täpselt samad poolakate kummikud, need imekerged ja lambavillast voodriga (€14.90) – eelmisel aastal käisid nad nendega õues KOGU AEG – terve talve. Aga vist ei ole normaalne kogu aeg kummikutega käia? Mis siis, et kerged ja soojad? Hingavus on ju ikkagi null…

Plikal vähemalt on saapaid ootamas, tervelt kolm paari. Ühed on vist nats õhemad ka, ilmselt need ma peangi talle praegu “maha müüma”. Aga Poiss on igasugu jalatsite suhtes niivõrd pirts… Tal on lai jalg, nii et kõik ei sobi ja kui ka sobib, siis ta on nii kannatamatu, et kui jalga panemine pole imelihtne, on kohe kisa lahti. Tal ka ei ole praegu ühtki paari saapaid ootamas ja mul ei ole mitte mingisugust tahtmist talle neid otsima minna, sest saapad on kallid, aga raha ei ole, talle ei meeldi neid proovida ja ta eelistab nagunii kogu aeg kummikud jala otsa lükata, sest see on kõige kergem. Nii et mulle tundub, et praktilistel kaalutlustel ma võiks vist Poisil rahumeeli ainult kummikutega käia lasta ja Plika siis kannab neid saapaid, mis olemas on.

Plikal ja Poisil on mõlemal lisaks õhukese voodriga jopele ja paksule talvekombele sellised vahepealsed joped, mis on siiski soojema voodriga, aga ei tundu praeguse ilma jaoks liiga paksud. Nendega nad lasteaias käivadki. Ainus häda on aga see, et need ei ole eriti tuule- ega veekindlad – mitte küll päris tavalisest riidest, aga siiski üsna… No pigem vist linnariided. Kuna mul aga paremat pole, siis käivad nendega. Dressipluus on ka alati all.

Poiss kannab pakse talvepükse. Tundub küll vara, aga kui õhukese voodriga on külm, siis mis muud valikut on? Plikal ei ole sooje talvepükse, nii et tema käib endiselt õhukese voodriga pükstega – paneb õue mängima minnes alla sukkpüksid JA retuusid. Mis on ka suht tüütu variant.

Kõige hullem lugu on mütside-sallide-kinnastega. Puuvillased kahekordsest riidest mütsid, mis neile Norrast ostsin ja mida nad soojema ilmaga kandsid, pole väga praktilised – kõrvad kipuvad kogu aeg välja. Tuukrimütsid on talvel asendamatud, aga praegu tunduvad liialt palavad ja Plika oma jäi nagunii väikseks. Poisi oma on alati halvasti istunud, aga oleme ikka kasutanud (suurus 52, mis peaks kõigi eelduste kohaselt olema väike, sest Poisil on suur pea, aga tegelikkuses vajub silmile… Vähemalt vajus eelmisel talvel). Siis on neil veel Norra H&Mist ostetud fliisvoodriga mütsid, millel on kõrvakohad pikemad, nendega on komplektis ka fliisvoodriga labakud (siin postituses on näha nii mainitud tuukrikad kui H&Mi komplektid, aga sealsed õuekindad kadusid Plikal ära ja läksid Poisil katki). Nonde mütsidega nad hetkel käivadki, aga Plika oma on laiaks veninud, istub eriti halvasti ja no Poiss tõmbab selle nii suvaliselt pähe, et kõrvad jäävad tihti paljaks.

Sallina oleme kasutanud buffe, mis on liiga laiad ja pole mugavad, nii et nüüd seome enamasti kaela kolmnurkseks volditud puuvillased rätid, seda tegime ka eelmisel aastal. Aga see on ka väga halb variant, sest ei kata piisavalt – salli ja pluusikaeluse vahele jääb ikka paljast ihu. Plikal on ka mütsiga sobiv pikk soe sall, aga see on liiga pikk ja ebamugav siduda.

Äkki peaks tegema sarnaselt Leeni eelmisele õueriiete postitusele jäetud kommentaaris mainitule ja muretsema lastele mingid õhemad kõrge kaelusega sviitrid, mis õue minnes alati jope alla panna? Lahendaks salli probleemi, aga ma ei kujuta ette, et nad viitsiks seda sviitrit kogu aeg üle pea selga vedada – me oleme seni alati kasutanud mugavuse pärast lukuga jakke, aga kõrge kaelus ja lukk ei käi kokku :D

No ja kindad. Sõrmikutega külm, talvekindad on mu meelest jube paksud. Fliisvoodriga labakud on kenad linnakindad, aga ilmselgelt mitte õues mängimiseks.

Ma vaatasin laste mütse-salle-kindaid Seppäläst, Lindexist, Takkost, Maximast, Magaziinist… KUSKILT ei leidnud midagi, mida oleks tahtnud osta. Kõik sallid olid kas tavalised pikad, mille kasutamiseks nad on veel liiga väiksed, või siis sellised kraelaadsed ja fliisvoodriga, mis tundus sobilik pigem talveks, kui praeguseks.

Kindad ongi kõik kas õhukesed sõrmikud-labakud, voodriga kootud labakud või paksud talvekindad. Mingeid vahepealseid õhema voodriga veekindlaid kevad-sügiskindaid ei näinud kuskil. Ilmselt oleks pidanud otsima beebipoodidest või spordipoodidest, aga mängu tuleb veel rahaline pool. Mul ei ole võimalik osta kahele lapsele €15 maksvaid kindaid… Seega nüüd ongi nii, et käivad talvekinnastega, mis pärit Takkost – Plikale ostsin eelmisel aastal €8 eest, Poisile paar päeva tagasi täpselt samasugused, olid alla hinnatud €5 peale. Need ei tundu kõige mugavamad ja ilusamad, aga on soojad ja ajavad asjad ära…

Mütsid… No milline see pagana müts praegu olema peaks? Mulle tundub tuukrikas ikkagi kõige praktilisem, et ei peaks salli pärast muretsema (ka rahalise poole pealt – tavaline müts ja kraesall maksavad mõlemad ühepalju ja sama raha eest saaks juba tuukrika, mis on 2in1). Seppäläs olid üsna kena välimusega tuukrikad, aga akrüülist ja fliisvoodriga ja one size oli Poisile nagu tiba väike ja Plikale nagu tiba suur. Pluss fliis ega akrüül ei vaimusta mind. Samas – endalgi on talvemüts akrüülist ja kõrvade osal on fliisist vooder ja pole mul häda midagi… Nii et sellest võiks vist mööda vaadata. Aga kas selle mütsiga praegu palav pole? Lindexis oli ka mingi tuukrikas, millel oli mõnusam riidest vooder, aga see oli üsna igava välimusega. Kui ma juba mütsi täishinnaga ISE ostan, siis see võiks ju vähemalt ilus ja mugav olla ja ülejäänud riietega sobida?

Poisile pärandati üks üsna mõnusa lõikega Lenne müts, millel on riidest vooder ja kootud pealisosa, väike nokk ja kõrvadele ulatuv osa veidi pikem, aga kenasti ümber, mitte lehviv, nagu H&Mi mütsidel. Paraku on see müts talle tsip väike ja kõrvad kipuvad välja, muidu tundub praeguseks ilmaks ideaalne olevat. Kuna salliprobleem aga jääb, tundub ikkagi praktilisem tuukrikas.

Argh. Nii ma olengi omadega kokku jooksnud. Ja lapsed käivad ikka lasteaias sallidega, mis jätavad pool rinda paljaks, mütsidega, kust on kõrvad väljas ning kinnastega, mis on mõeldud talveks. Ja lambavillase voodriga kummikutega. Ja ükski asi teisega eriti kokku ei sobi, nii et nad näevad parajalt jaburad välja.

Samas ma olen nii kohutavalt tänulik selle eest, et meil on senini soojad joped-püksid-kombed teiselt ringilt täitsa tasuta kätte tulnud – kui ma oleks pidanud need kõik ostma, oleksin võlgades. Tuukrikad ja Lenne müts on ka teiselt ringilt, aga need on kõik väikseks jäänud või muul kombel ebasobivad. No ja ma ometigi peaksin suutma osta oma lastele mütsid! Kinnastega kuidagi veel saab, aga mütse on vaja. Ja ma ei tea, mida osta või kust otsida. Et oleks ilus, praktiline, parajalt soe ja jõuaks selle eest maksta kah.

Mida teie lapsed praeguse ilmaga õues kannavad? Või kas äkki ongi normaalne lastele juba praeguse ilmaga talvekombe selga toppida? Lihtsalt alla ei pea siis esialgu palju panema ja…? Ja äkki ma kujutan ette, et tuukrikaga praegu palav on? Talvel on neil ju nagunii enamasti mütsil veel kapuuts peal, nii et praegu siis äkki ilma kapuutsita ongi paras? Aga kust saaks häid ilusaid tuukrimütse?

Googeldasin nats ja leidsin Lenne kevad-sügis tuukrika, millel on nii pealiskiht kui vooder puuvillast. Midagi sellist oleks praeguseks ilmaks ju ideaalne. Aga ma ei tahaks kirjut, ma tahaks ühevärvilist. Ja samas ma tahaks, et ühevärvilisel mütsil oleks midagi, mis selle ilusamaks teeks, sest niisama müts on sihukese kondoomi välimusega :D Sellepärast mulle Seppälä omad meeldisid – poistel musta värvi ja pingviininäoga, tüdrukutel selline ilus sügavroosa ja vist kass vms… Ühesõnaga ühevärviline müts, aga looma nägu ja kõrvad. Ainult et jah… Ei istunud hästi. Peaks ehk uuesti proovima, sest midagi väga hullu ei olnud ja need olid siiski parimad variandid, mis leidsin.

Või nojah. Ilmselt tasuks enne siiski käia läbi lasteriiete poed – Beebikeskus Papiniidus ja Port Arturi kolmanda korruse omad, neis peaks Lenne ja Huppa esindatud olema. Ja ilmselt ikkagi spordipoed ka… Oeh. Tüütu :)

  18 Responses to “Laste õueriided ajavad mind endiselt hulluks”

 1. kõrge kaelusega sviitrid ruulivad – mul kodanikud neist kahjuks välja kasvanud ja nad on kuskil teisel ringil praegu. käisin eile turul ja vaatasin – täitsa olemas olid – kõrge kaelusega kerged ja pehmed akrüüllõngast, rõõmsad triibulised – 5€ oli lugu, aga kahjuks lõppesid pikkused 130ga ära.

  aga meil oli üleeile -5 ja tuulekülmaga koos tajutav temperatuur -12. mul küll ei tekkinud kahtlust talveriiete osas.

 2. Ma loen ja mõtlen, et jumal tänatud, et meil sellist riiete jama ei ole siin riigis.

  12 kraadiga käivad siin lapsed koolis veel välisbasseinis ujumas, ka siis kui vihma sajab. 5 kraadi juures on täesti normaalne, et osa koolilapsi käivad palja sääri ja üldse kogu talve käivad kõik (ka 0 kraadi juures) tavaliste koolikingadega koolis. Vähemalt kaks vahetundi, millest üks on kuskil 45min on nad alati õues. Haigeid lapsi väga vähe.
  Koolivormile lisaks on vaja osta vaid jope, mütsi ja kindad aga enamuses kestavad need mitu aastat järjest, kuna sellisel 3 või 4 aastasel lapsel ei kasva ju pea või käed mingi meeletu kiirusega.

  Ma ausalt tunnen sulle kaasa.

 3. Aga mul käib Kratt Didriksoni fliisvoodriga pükste ja jopega (ainult jopega oleks külm, aga kuna pükstel on fliisist traksid, siis see hoiab keha ka soojas) ja plikal on juba talvekombe seljas, ainult et kombe all on vähe riideid – pmst pluus ja sukapüksid. Tuukrimüts on vajalik, me paneme vahel lisaks tuukrimütsile veel buffi lisaks, siis on korralikult soojas.

 4. Ma soovitan Lassie tuukrikaid, enamasti panen 5 kraadi juures pähe ja kevadel võtan peast. Hind on 9 euri ringis (või oli) ja kolm aastat sama müts peas käinud. Kiidan Lassie kvaliteeti, samuti kindad (k/s) lapsel alati suurepärased olnud. Võimalik on sul veel nt buduaaris v osta.ee portaalis ringi vaadata, seal tihti uusi või vähekasutatud asju müüakse normaalse hinnaga. Saapad mul lastel iga aasta Viking ja need üsna lollikindlalt sobivad ka laiale jalale. Kasutatud saab 15-20 € eest. Mina kasutan Nikwax sprayd veel riiete veekindluse taastamiseks ja kõik kantav peab olema lapsele mugav ja kiirelt selga aetav. Mütsid, mille kõrvaf hoiavad kus jumal juhatab või üles kipuvad tulema, on lastele väga ebamugavad ja üritan vältida. Tuukrikad kindlasti, jäävad ära krae ja sallimured :-)

 5. Sa Tallinnasse pole tulemas? Mul oleks 1 tüdrukute talvejope (juba praegu saaks käia) nr 122 ja mõned mütsid.

 6. Mis suuruses saapaid poiss vajaks?

  • Tal on jalanumber kuskil 28-29 kandis, aga polegi viimasel ajal täpsemalt üle mõõtnud. Tegelikult ühed kevad-sügis saapad talle kapist ikkagi leidsin ja ta oli isegi nõus need jalga panema. Talveks jäävad küll vist jahedaks ja villane sokk sinna ka vist sisse ei mahu. Poiss ise on praegu kodust ära, ei saa täpsemalt vaadata :D

 7. Mina sama vanade lastega küll ei näe põhjust stressamiseks.

  Seljas on talvekombed (mitte väga paksud, aga kannavad neid ka miinus 20ga), alla paneme praegu sukapüksid ja pikkade varrukatega särgi. Ei ole keegi palavust kurtnud.

  Peas on Lassie täisvillane tuukrikas (ostetud Prismast), aga vahel on olnud ka õhem fliismüts, millele võib ju ka kapuutsi peale tõmmata. Kannab kolmas hooaeg. Teisel lapsel on kivati paks tuukrikas- kah kolmas aasta ja ei jää veel väikseks.

  Kindad on ka Lassie omad (kilekad, aga õhema voodriga- sellised ülemineku omad)

  Saapad osta poisile kasutatud Kuomad- buduaar on neid täis, Sobivad ka laiale jalale ja laisemale tüübile. Minu arust piisav komplekt koos kummikutega. Meie lasteaias on need juba mitmel lapsel jalas.

  Salliks julgeksin soovitada kaelussalli- meil huppa oma ja käigus juba viiendat hooaega. Samas võid ka ise kududa- minule meeldib selline sall kui baktus- ülilihtne (aint parempidine kude). Villase lõnga kulu paar euri.

 8. Mina lapsele veel talvekombekat ei pane, kui ma praeguste kraadidega talveka paneks siis mis ma sel juhul talvel päris külmaga teeks…
  Meil õueriietusena kasutuses Lassie fliiskombekas ja selle peal õhuke ilma voodrita kombekas. Linnas käies seljas soojem jope, mille all vaid pikkade käistega t-särk ning jalas voodriga teksad, vajadusel sukkpüksid seal all. Mõlema kostüümiga jalas kevad-sügis saapad kerge voodriga, plaanis osta veel voodriga kummikud, thanks Magaziino soovitamast :D
  Kas sa Pipiniidu keskuse beebipoes oled käinud? Seal Humana peal, seal eelmiste hooaegade Lenna ja Lassie ja muu “firmakas” soodsalt müügil. Mütse-salle oli päris hea hunnik kui viimati käisin.

  • Käisin täna linnas Port Arturi poed läbi ja see Papiniidu keskuse beebipood ongi nüüd veel ainsana vaatamata. Astun ilmselt esmaspäeval enne tööle minekut sealt läbi ja vaatan üle. Nii väga tahaks, et ei peaks tuukrimütsi eest €20 maksma ja k/s kindaid oleks tegelikult ka vaja… Mürakarus (vist, või siis selles teises Porta poes) oli soodukakorvis €19.30 -30%… Aga kui neid nüüd kaks paari osta ja müts veel ka siis tuleb ikka päris kena summa kokku. Ükski müts polnud ideaalne ka. Ja ma ikka ei suuda otsustada, kas ma peaks ostma sellise k/s variandi, kus pealisriie on pool vill, pool puuvill/akrüül… Või siis talvise ja täisvillase. Lenne villane maksis Portas 14, samas kui puuvillane 17… Huppa oli 21. Aga mul sassis juba, kummas poes mis oli :)

   Lisaks ma mõtlen, et peaks sooja pesu ostma lastele. Kirjutaks sellest eraldi postituse, kui viitsiks. Sünteetiline vs vill teema näiteks. Sest MUIDUGI ma eelistaks villa, aga kui üks särk või pikad aluspüksid maksavad ökopoes €20, st kahele lapsele komplektid maksaks kokku €80, aga Sportsdirectist saaks kahele lapsele sünteetilise täiskomplekti kokku £15 eest, siis…

  • Ma mõtlen ka iga sügis nii, et liiga vara veel lapsele talvekombe panna. Aga kui siis ühel laupäeval käin lapsega mänguväljakul, endal sügisjope ja lapsel kevad-sügiskombe, ja tagasi jõudes oleme mõlemad lillad… :D siis tuleb jälle meelde – olgugi, et veel pole -10 kraadi, ei ole veel ilmselt ka keha termoregulatsioon (või ma ei tea mis) järgi jõudnud sellele septembrikuu +16st oktoobrikuu +2ni kukkumisele. Ja pühapäeval on meil mõlemal talveriided seljas. Sügisriided jäävad veel nagisse, sest mingi hetk hakkab talveriietega palav :D

 9. HM on tavalisi mütse täis. Ja tõesti, alati avastan enda jaoks turud, Rüütli tn hiinaka, mingi beebipoe Rüütli tn-Maxxxima-Port2-s asuvad filiaalid ja siis suured toidupoed Maxxxima ja Maksimarket.

 10. Ah, mis nende lasteaiariiete kokkusobivuse pärast ikka põdeda. Minu plika käib hele-tumelilla ruudulise ja lillekestega jope+pükstega, peas hele- ja tumesinisetriibuline puuvillane tuukrikas ja jalas kollased crocsi kummikud. Hurmav. Kindad on ka iga päev ise värvi, lemmik on üks eriti värviline triibuline ja teine hallikassinine hellokittyga paari panna. Mõlemal kindal on paariline ammu kadunud, nii et kõlbab koos kätte panna küll.

  Muide, Kivat teeb hästiistuvaid tuukrikaid. K/s variant on puuvillane puuvillavoodriga. Kuuene neiu muu mütsiga polegi nõus lasteaeda minema, sellega pidi hea olema, kusagilt ei puhu tuul krae vahele. Nüüd, ise lasteaias tööl käies, näen igasugu riideid lastel ja no tuukrimütsist paremat pole! Jalanõud võiks ka võimalusel olla sellised, kuhu saab lihtsalt sisse astuda (kummikud või ilma kinnitusteta talvesaapad, nt Kuoma). Ja kindad. Kuuene tahab kindlasti sõrmikuid, saab need ise kätte ka. Aga kui laps sõrmikuid ise kätte ei saa, siis õpetaja seisukohalt on sõrmikutega lasteaeda saatmine kriminaalkuritegu.

  Ahjaa, seda ka, et crocsi kummikud on ulmeliselt head, kerged ja soojad ja igati oma raha väärt.

  • No seda kõike ma tean – et tuukrikas on mugavaim, et sõrmikuid tohib panna vaid lapsele, kes ise neid kätte saab (Poiss saab juba ka ammu), et jalatseid võiks olla võimalikult mugav jalga panna. Ja ma ei kahtlegi, et Crocsi kummikud on ulmehead, aga hind pole neil just kõige meeldivam. Meie laste €14.90 maksvad poolakad on ka kerged ja soojad (lambavillane vooder!) – nendega ma olen kohe 200% rahul ja ei ole mingi hinna eest nõus rohkem maksma. Ainus osa nende garderoobist, mis ma ostan pikemalt mõtlemata, suure rõõmuga, uuelt ja täishinnaga :)

   Aga nüüd on nii, et ma ostsin Plikale Buduaarist Lenne villase mütsi – ühevärvilise, heleroosa. Lihtsalt sellepärast, et sobivaid k/s variante seal hetkel polnud ja ma mõtlesin, et käib küll. Poes maksab see €14, sealt sain postikuluga €8. Ootan pakki. Kuna proovisime samu mütse enne poes pähe, peaks sobima. Ehk saame sel hooajal läbi. Pikemas perspektiivis oleks muidugi hea saada mõlemale lapsele ka k/s tuukrikas.

   K/s kindaid tahaks muidugi ka väga, aga ma veel ei ole suutnud otsustada, kas see väljaminek on hetkel õigustatud. Neid on üsna raske kasutatult leida, sest kuulutuste mass on suur ja pole nii konkreetne väljend nagu “tuukrimüts” – ma ei viitsinud lehekülgede kaupa sõrmikuid läbi vaadata, et ehk on mõned õiged kindad nende vahel ka. Ehkki oleks täpselt puudu… Sõrmikute ja talvekinnaste vahepealsed. Õhema voodriga ja veekindlad… Vbla ma peaks ikka ära ostma need €19-30%, mida ühes lastepoes nägin. Mis tuletab meelde, et ma pole siiani jõudnud sellesse viimasesse lastepoodi, mis mul töö lähedal on… Ja enne järgmist teisipäeva ilmselt ei jõua ka.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.