reisimine

Imeline elu

Jõudsin oma blogi üle vaatamisega sügisesse 2007, kus me muuhulgas Abikaasaga Marisel Pariisis külas käisime. Küsisin Mariselt üht fotot, tuli välja, et tema annab just viimast lihvi oma Pariisi fotoraamatule, arutlesime maast ja ilmast. Ütlesin, et järgmiseks peab ta kolima mõnda ägedasse kohta, kuhu poleks liiga kallis külla tulla. No Luxi poleks parimagi tahtmise juures saanud, terve perega oleks läinud ulmeline summa ja ega väikeste lastega ei kipu reisima ka.

Nostalgitsesime siis, kui hea oli Londonist Pariisi külas käia ja vastupidi. Ja siis torkas järsku pähe, et elu on ikka jabur küll – keskkooli lõpetades poleks me kumbki osanud undki näha sellest, et viie aasta pärast elab üks meist Londonis, teine Pariisis ja muudkui käime üksteisel külas.

Maris, kes juba keskkooli ajal giidina alustas, ütles, et ta ei kujutanud isegi seda ette, et kunagi lennukiga lendama peaks – toona olid piletid nii kallid, et keegi ei jõudnud neid endale lubada, kõik reisid olid bussireisid.

Ja siin me nüüd oleme. Lendamine on igapäevane (ärgem keskkonna aspektist praegu üldse lähene asjale, eks), välismaal elamine ka. Minul London, temal Pariis ja Lux… Kes teab, mis tulevik toob?

Imeline elu.

Meestele ei meeldi shopata!

Ma oleks pidanud teadma, et väga kerge mul olema ei saa. Plikaga tundus igasugu reisimine ja poes käimine palju lihtsam olevat – või ma ilustan seda kõike tagantjärele? Ega Poisiga reisimine nüüd ka just miski täielik õudusunenägu pole, aga midagi väga kerget ka mitte ja kui ma teda kõik see aeg üksinda karjatama pean, on päris kurnav.

Ega ma ju võimalusel lastega poodides ei käigi, iga kell eelistan üksi rahulikult ringi vaadata. Pärnus saan seda suurepäraselt teha, aga seekord oli tõesti tunne, et kingi on vaja, Pärnust ei leidnud ning ei tulnud kõne alla ka kellegi teise kaasa võtmine või autoga minemine – ei ema ega Abikaasa poleks saanud kaks päeva oma ajast Tallinnas minu kingashoppingule raisata, seega jäi ära ka auto. Ja noh, ma naiivselt lootsin, et saame bussiga ilusti käidud.

Eks me ju saimegi. Pidin lihtsalt tohutult vaeva nägema, et Poissi need 2×2 tundi lõbustada. Õnneks istus mõlemal reisil meie läheduses paar tittedesse positiivselt suhtuvat naist, kes Poisiga juttu rääkisid ja temaga mängisid – see oli tema jaoks hea vaheldus, kui ma oleks pidanud täitsa üksi hakkama saama, oleks veel hullem olnud. Nüüd oli nii, et paar korda oli jorinat ja kõvemat kiljumist, aga suutsin ta alati üsna kähku vaigistada, nii et kaasreisijad loodetavasti suuremat häiritud polnud. Aga mina vaatasin terve reisi aja iga viie minuti tagant kella ja arvutasin, millal ükskord kohale jõuame. Pidin Poissi muudkui tõstma, laskma tal püsti olla, turvama, erinevate mänguasjadega lõbustama, rahustama, tissitama…

Igasugused poes käimise plaanid olid mul ka liiga optimistlikud – täpselt nii, nagu ma seda salamisi tegelikult teadsin. Reede hommikul Tallinna jõudes jäi Poiss kärus magama – nii oligi plaanitud. Läksin kesklinna Humanasse, aga seal ärkas ta suht kohe üles. Sain natuke vaadata ja paari asja proovida, aga siis tegi ta endale riidepuu otsaga haiget ja röökis, mul ei õnnestunud teda kiirelt rahustada ja nii vastik oli olla (ma ise vihkan seda, kui tited poes nutavad – nii kahju on neist ja mõtlen, et miks pagan emad peavad oma lapsi poodi vedama, kui nad seal rahul pole), seega läksin kiirelt välja. Oli plaan Geilyga Pelgulinnas kokku saada ja veel paaris kaltsukas käia, aga Poisi tuju nähes sõitsin Kaubamaja kõrvalt otsemat teed Roccasse. Terve aja pidin Poissi trollis süles hoidma ja samamoodi lõbustama, sest kärus istudes ta lihtsalt karjus.

Nii et saime Geilyga hoopis Roccas kokku. Läksime Chopsticksi sööma, Poiss sai tissi, ajasime juttu ja oli igati mõnus. Hiljem jalutasime lapsed magama ja sain kõik kingapoed läbi vaadata – mitte midagi ei leidnud. Kuna Poiss ikka veel magas, sõitsin kiirelt Kristiine poole, et seal otsinguid jätkata. Natuke sain vaadata, siis ta ärkas, sai purgitäie püreed ja oli veidi aega rahul, nii et sain edasi vaadata. Miski hetk hakkas jälle röökima, ei rahustanud tiss ega muu, läksin siis lihtsalt välja ja jalutasin käruga sinka-vonka Kristiine ees olevate sammaste vahel, et teda magama saada. Lõpuks jäi kah, siis sain toidupoodi minna, mul oli vaja tema söögivarusid täiendada.

Uinak jäi aga taas lühikeseks ja ärgates oli Poiss endiselt väga viril, nii jätsin kõrvale kõik ülejäänud plaanid, mis mõttes mõlkusid ning läksin kohe Siiri poole, kus ööbima pidin. Kõik need kolm-neli peatust, mis ma sinna bussiga sõitsin, Poiss röökis… Oh kui vastik oli olla. Ise ma kannataks seda nuttu küll, aga avalikus kohas on NII piinlik.

Siiri juures sai Poiss lõpuks kärust välja ringi roomama ja mängima ning kõik oli jälle korras. Oli äärmiselt mõnus õhtu, Siiril on täpselt sama vanad lapsed kui mul – mõlemad on samal kuul sündinud. Nii lohutav oli vaadata, kuidas tema kahene plika käitus tihti täpselt samamoodi kui minu oma. Ja ta oli samas nii kohutavalt armas (nagu ka minu oma:D). Aga kui oma kahese puhul lähed pigem kiiremini närvi, kui jälle kümnendat korda mingi sama jama on, siis võõra lapsega on pinge täiega maas ja hea on teda rahulikult lõbustada – tead, kuidas selles olukorras käituda, aga pahaseks absoluutselt ei saa. Nii ma siis kantseldasingi mõnuga lapsi – panin vanemaga puslesid kokku ja söötsin nooremale püreed – kuni Siiri meile jumalikku tomatisuppi kokkas.

Poiss jäi võõras kohas üsna hästi magama ja meie saime veel jutustada, kuni mu pilk täielikult klaasistus ja uni maha murdis.

Järgmisel hommikul lalises Poiss mul kell kuus seljas nagu tavaliselt, aga ma sain talle mänguasjakastikesi ette andes poolteist tundi armuaega, et ise edasi tukkuda. Hiljem oli meil pannkoogihommik, kus nägin ära veel paar virtuaaltuttavat ja nende last – tited asjatasid ringi, vanemad sõid ja jutustasid, mida enamat veel elult tahta.

Lõpetuseks kutsusin Pipsi endaga kingi otsima – saime linnas kokku, vaatasine Kaubamaja ja Viru keskuse läbi ning läksime siis Ülemistesse. Pipsiga koos oli ikka nii palju lihtsam – Poiss magas veidike ja tal oli hiljem enam-vähem tuju, Pips lõbustas teda vajadusel, kõik poed said ilusti läbi vaadatud ja kingad ostetud, sööma enam kahjuks ei jõudnud. Nii et jutustada saimegi ainult kingamaratoni kõrvale… Aga parem see kui mitte midagi 😀

Ühesõnaga reisi need osad, kus ma kellegagi kokku sain, olid kõik mõnusad, aga see aeg, kus ma Poisiga üksinda hakkama saama pidin, oli suht kurnav. No tal on praegu hambad ka tulemas, vähemalt ma arvan, et on, sest ila voolab ojadena ja virilus on laes, see ei aidanud sugugi kaasa.

Lõppkokkuvõttes võib reisi siiski õnnestunuks lugeda – jõudsin küll teha vähem ja näha vähem inimesi, kui plaanitud, aga kingad ma sain, mõne sõbraga kohtusin ja mitu uut ägedat inimest nägin ka ära.

Ühtlasi lubasin endale, et rohkem ma sellist reisi kohe kindlasti ette ei võta – kui Poisiga kuskile kaugemale minek on, siis kindlasti autoga või kui tõesti bussiga, siis mitte üksi, keegi peab kaasas olema. Aga õnneks pole mingit kohustust minna ka ja paari kuu pärast on Poiss juba nii vana, et ma võin päevakeseks rahulikult ära käia, piisab sellest, kui ta tissi hommikul ja õhtul saab.

Õigemini juuni alguses on mul ja Poisil Tallinnas üks suurem kokkusaamine, sinna pean halvemal juhul ka bussiga minema… Aga teise linna shoppama ma temaga enam kohe kindlasti ei lähe. Kogemus on ka midagi väärt, eks 😛

Reisimuljed

Meie reisi peamine eesmärk oli Kessu plika kolmas sünnipäev, aga otse loomulikult võtsime lõuna poole sattumisest viimast (tihti ju ei käi) ja üritasime kõik sõbrad ära näha.

Startisime reede hommikul, viisime ema Tartusse tööle ning sõitsime siis ise Jõgevale. Selle aasta esimene grill on tehtud ja ma värvisin mune, nii umbes üle kümne aasta 😀 Mõtlesin, et Plika peaks juba sellise värgi jaoks piisavalt  vana olema ning kuna liiga vara ei saanud värvida ja kodus oli terve nädal jube kiire, võtsin hoopis munad ja värvid Haide poole kaasa.

Plika sudis natuke pintsliga muna, koksis siis selle katki ja sõi ära 😀 Sellega tema munade värvimine sel aastal piirduski. Ehk oli siis veel ikka veidi noor.

Aga mina oleks tahtnud rohkemgi värvida, paraku oli ainult kümme muna ja lapsed olid kiiremad, mul võttis see nikerdamine ikka aega. Vähemalt oma kaks muna tegin ära, sain need Tartusse kaasa võtta ja külla minnes kingikotikesse omaküpsetatud küpsiste juurde pista.

CIMG3474

Poiss järgis Plika eeskuju ja tundis elavat huvi ahju vastu:

CIMG3484

Ja nii pani Abikaasa Poissi magama:

CIMG3494

Laupäeva hommikul sõitsime Tartusse ja esimene päevakorrapunkt oli Kantersi külastus. Ma pole teda ammu-ammu näinud, tema korteris olin käinud ühe korra, 2007. aasta alguses veidi enne Londonisse kolimist. Toona oli see äsja ostetud ja remontimata, mõeldud poissmehekorteriks.

Kes oleks osanud arvata, et neli aastat hiljem olen ma seal oma kahe lapsega… Tutvun Kantersi imearmsa beebi ja mõnusa elukaaslasega (kelle mõttemaailm on mulle kohe ülimalt meeltmööda – mahemeelne) ning imetlen nende remonti. Jutustasime mitu tundi, käisime vahepeal lapsi magama jalutamas ja mänguväljakul… Oo, ja neil rippus lahe kiik elutoas, kus sai lastest pilti tehtud – jällegi tuleb meelde samalaadne pilt Plikast, mis kunagi Londonis käies Camdeni turul tegime.

CIMG3499

Kui ma olin endaga Tartu suhtes juba mõnda aega tagasi rahu teinud ja rõõmustanud, et pole hullu, kui me seal nii tihti ei käi, sest kõik sealsed sõbrad on varsti kas Pärnust või Tallinnast kättesaadavad ning Tallinnas käia on palju mugavam, siis nüüd pean jälle tõdema, et Tartu võttis mind oma raudsesse haardesse. Seal on ikka nii mõnus… Ja Kantersi perega tahaks palju rohkem suhelda.

Tartus ringi jalutada oli üldse huvitav, polnud ju nii kaua käinud. Näiteks Vanemuise kõrvalt oli meil meeles auk, nüüd on seal aga SEB maja. Ja muidki asju hakkas silma.

Ahjaa, suvi ju tuli, salaja ja reeturlikult. Ma pole ammu reisinud, ei tulnud pähegi ilmateadet kontrollida. Nii pakkisin rõõmsalt kaasa soojad mütsid ja kilepüksid, järsku aga oleks lühikeste käistega pluusid hoopis kohasemad olnud. Kombineerisime siis kuidagi – Poisi õhuke müts sai Plikale pähe, Poisile endale jäi ainult kapuuts. Olin Plikale õhema jaki autosõidu ajaks mingi uitmõtte ajel kaasa võtnud, see oli kuldaväärt, paksemat jopet ei kasutanud nende päevade jooksul kordagi. Sünnipäevale mõeldud vahetusjalatsitega käis ta hoopis kogu selle aja õues ja kuna Liis tõi mulle Poisi jaoks paar kotitäit riideid, siis leidsime sealt kohe ka ilmaga sobiva kostüümi, täpsemalt ühe kapuutsiga vesti. Kulus marjaks ära!

Kantersi juurest kihutasime otsemat teed pidi sünnipäevale, mis toimus Tartu mänguasjamuuseumi mängutoas. Ohissand, kuidas ma sellest kohast vaimustusin! Olin sellest mitmelt poolt palju kiidusõnu lugenud, aga oma silm on ikka kuningas. Võrratu, absoluutselt võrratu koht, miks küll Pärnus sellist mängutuba pole, ah?? Jälle üks punkt Tartu kasuks, ma hakkan sellest puudust tundma.

Sünnipäev oli suurepärane – lastest polnud nende kahe tunni jooksul peaaegu kordagi midagi näha ega kuulda, nii hea koht oli. See oli etteaimatav, et Plika ennast ise lõbustab, aga isegi Poiss hängis rahulikult siin ja seal, näppis asju ja tutvus olukorraga. Täiskasvanud said rahus omavahel juttu ajada ja süüa 😀

Pärast sünnipäeva oli plaanis teine sünnipäev – üllatussünnipäev. Mul tuli see mõte juba jaanuari lõpus, aga plaanid muudkui muutusid ja lõpuks toimus lihtsalt väiksem pidu ühe sõbra pool. Oo, kuidas sai Abikaasale kokku valetatud, et mina lähen ööseks Külli juurde, et emal on Tartus töö… Tegelikult pidi ema tulema algse plaani järgi Tartusse kaasa ainult lapsehoidjaks, et ma saaks ka peol olla, aga hiljem tuligi töö 😀 Nii et kaks kärbest ühe hoobiga.

Natuke nihu läks selles mõttes, et õigeks kellaajaks oli kohal nii vähe inimesi, et ega Abikaasa ise aru ei saanud, et tegu on üllatusega, seda pidi talle ütlema 😛 Aga muidu oli mõnus, Abikaasa jäi rahule, hiljem tuli rahvast juurde ka. Mina pidasin vastu kella üheni ja läksin siis ära magama. Olin võtnud toa peokohast 800 meetri kaugusel asuvas Herne kodumajutuses – selle mõttega, et kui lapsed peaks trianglit tegema, siis saan ema kõne peale kiirelt kohale lipata. Lapsed käitusid aga absoluutselt eeskujulikult – panin nad magama, jäid hoolimata võõrast kohast väga ilusasti, läksin ise tagasi peole ja kui öösel jõudsin, polnud keegi selleks ajaks piuksugi teinud.

See kodumajutus oli igati mõnus koht, puhas ja kena. Nad andsid meile kaheinimese toa pähe nelja voodiga toa, et meil oleks parem majandada, sest lastevoodeid neil ekstra polnud. Lükkasime kolm voodit üheks suureks kokku ja panime lapsed sinna järjest magama, ise valvasime jalutsis – et Poiss ei saaks välja kukkuda. Alguses magas ema seal, hiljem mina.

Pühapäeva hommikul uimerdasime mõnusalt mitu tundi – koristasin tuba ja kotte ja autot, mõnulesime kõik päikese käes.

CIMG3529

CIMG3531

CIMG3533

CIMG3546

CIMG3547

Avastasime, et Plika oli ema autos mingeid nuppe näppinud, nii et mingi tuli ööseks põlema jäi ja selle tagajärjel oli aku tühi. Krokodillid olid just autost välja tõstetud, nii et ema läks jala tööle ja auto jäi esialgu kodumajutuse õuele. Meie liikusime ringi käruga, autot polnudki enne õhtut vaja, selleks ajaks sai Runnilt vajalikud juhtmed ja Piia auto abiga särtsu sisse.

Käisime korra Supilinna päevi piilumas, aga seal oli meie jaoks liiga lärmakas ja rahvarohke, nii et taandusime mänguväljakule. Tänaval uitades õnnestus puhtjuhuslikult kokku sattuda Skrataga, kellega me oleme igiammu üksteise blogisid lugenud. Oi, mulle meeldivad sellised ootamatud kohtumised 😛

Siis läksime külla ühele vahvale perele mõnusalt suurde Supilinnas asuvasse korterisse, kus oli kasvamas tervelt neli paariaastaste vanusevahedega poissi, neist noorim alles täitsa beebi. Küllakutse sain pereisalt, kes oli sattunud mu blogi remonditeemasid lugema ja kommenteerima ning kutsus nende tehtud ökoremonti vaatama ja kogemusi jagama. Rääkisime jällegi mitu tundi juttu ja imetlesime ilusat kodu. Noo, kui meil oleks nii palju teadmisi ja nii kuldsed käed, kui neil, siis meil poleks siin mingit probleemi 😀 Igatahes saime jälle palju mõtlemisainet ja julgust ja infot juurde. Tänud kutsumast!

Algne plaan oli pühapäeval tagasi sõita, aga ilm oli nii ilus ja emal oli viimane töö esmaspäeval (ta oleks siis pidanud bussiga tulema) ja Abikaasa tahtis veel mingeid sõpru näha, nii otsustasimegi sujuvalt kauemaks jääda. Seega sain ma teha teoks ka oma vale minna Külli juurde ööseks 😀 Oo, ja seal oli ka nii tore, et kohe kahju on, et meil pole aega tihemini suhelda – Külli õnneks käib ikka aeg-ajalt Pärnus ja soojemate ilmadega pole enam haigused ka nii tihedad külalised, siis saab vast kergemini kohtumisi korraldada.

Jõudsime sinna alles üsna õhtul, panin Poisi kohe reisivoodisse magama, Külli pisike plika jäi ka samal ajal tuttu, Plika ja Külli poiss mängisid aga veel üsna hilise kellaajani, meie Külliga saime rahulikult jutustada. Poole üheteistkümneks oli ka mul surmauni, nii läksime siis Plikaga koos magama.

Järgmisel päeval sai pool hommikut veel jutustatud, siis käisime Abikaasaga Eedenis meile mõlemale kingi otsimas ja pannkooki söömas ning lõpuks hakkasimegi kodu poole sõitma.

Kuna ilm oli palav, ei olnud Poiss autos üldse rahul, nii et pidime palju peatusi tegema ja ma ei jõudnud oma hambaarsti ajaks Pärnusse. Poissi rahustada polnud ka võimalik, nii et lõpuks istusin tagaistmel kahe turvatooli vahel, laps süles… Oh jah.

All in all, väsitav ja väga tore reis oli. Ja ütlemata hea oli jälle koju jõuda.

Laiskussi reisipohmell

Üsna tihti on mul pärast pikemaid reise kodus täielik halvatus, no mitte midagi teha ei viitsi. Hea küll, Rootsi pole kaugel, aga reis võtab poolteist päeva ja kahe lapsega on vist väike väsimus lubatud? Mitte midagi rasket absoluutselt polnud – paar tunnikest bussis, öö maha magamine laevas, siis autoga Pärnusse. Saime ilusasti Tallinnas paaris kohas käidud, tegime tee peal veel söögipeatuse ja nii edasi, väga viis.

Pärnusse jõudsime kolme paiku, siis olin lastega õhtuni ema juures. Abikaasa käis vaheldumisi kütmas ja oma vanematekodus asjatamas (oli üks tähtis edasilükkamatu asi, üks tore sünnipäevaüllatus tema emale). Õhtuks olin ma omadega nii väsinud ja läbi, Plika oli magamata, Poiss viril… Koju jõudes oli kõik sassis ja ikka külm ja… Vähemalt saime lapsed kiirelt ja probleemideta magama, siis lasin Abikaasal poest kooki ja võileivamaterjali tuua. Lihtsalt oli koogi isu ja kõik… Enne magamaminekut istusin ainult arvutis, lugesin raamatut ja sõin.

Täna hommikul oli absoluutselt sama suur viitsimatus. Vedasin ennast kuidagi üles. Plika istus terve hommikupooliku Abikaasa arvuti taga ja vaatas multikaid. Kui ma tahtsin talle putru keeta, oli ta just köögilaua pealt eilsest üle jäänud pool juustupikukest kätte saanud ja näris seda, ma siis ei vaevunud, kisa oleks ära võtmisest liiga suur olnud. Terve suure pikukesepooliku sõi ära, hämming.

Poiss ei pidanud 11-ni vastu. Kisas enne paar tundi, kustus mu õlal. Magas siis pool tunnikest toas, panin kärru kell 12. Jorises seal mõnda aega, aga jäi õnneks tuttu, siiani on vaikus.

Plikale keetsin lõunaks pelmeene. Pärast nende ära söömist ei tahtnud ta isegi potile, läks köögist omal algatusel otseteed voodisse ja jäi paugust magama. Eks ilmselt magab ka reisiväsimust välja. Õue täna ei jõudnudki – nii ilus ilm, häbi kohe. Aga no mis ma teen, kui Poisi uni nii lollil ajal tuli ja viitsimatus nii suur oli.

Vahepeal mind tabas isegi korra usinusehoog, mille ajal jõudsin resti pealt pesu kokku lapata ja kappi panna, aga see läks kiirelt üle. Nüüd on jälle viitsimatus, passin arvutis. Üks tore blogi on pooleli, nii et ei raatsi isegi raamatut kätte võtta. Keedan endale kah pelmeene. Ja seda kooki on kapis veel alles… Ainult piim hakkab otsa saama.

Ma arvan, kui ma söönuks saan, siis äkki viitsin natuke asjatada ka. Või kui lapsed peaks enne üles ärkama, siis ootan Abikaasa kojutulekut. Keegi peab selle läbu ju ometi ära koristama! Mulle tegelikult ju väga meeldib koristada, aga ainult siis, kui lapsed samal ajal oma asjadega tegelevad või kellegi teise hoole all on.

Natuke narr tunne on. Puhkasin ju nädal aega, nüüd peaks olema akud laetud ja tegutsemistahe suur. Selle asemel puhkan puhkusest, ümbeeringi täielik seapesa. Nomaiteanüüd…

Aga süüdimatu nagu ma olen, ei lase ennast sellest kõigest väga häirida. Naudin puhkehetke – ega koristamine jänes pole, et eest ära jookseb 😛

Puhkus hakkab läbi saama

Homme (Eesti kella järgi küll juba täna) õhtul läheme laeva peale.

Mis me selle nädala jooksul siis teinud oleme? Suurt midagi. Naised said shopata ja arvutis istuda, Abikaasa sai igal õhtul poole ööni teleka ees vedeleda ja saunas käia, Plika sai koeral ja tittedel sabas joosta. Niisama jutustamist ja lastega möllamist muidugi nagunii. See ongi puhkus!

Mulle nii meeldib siin käia. Jättes kõrvale iseenesestmõistetava rõõmu õekese ja tema pere nägemisest, siis ma ka jumaldan seda maja, eriti kööki. Ja pole midagi südantsoojendavamat, kui leida esimesel päeval külmkapist 4,5 liitrit piima – võttes arvesse seda, et siin majas käib piim muidu ainult kohvi peale. Meid oodati 😀

Ilm sattus ka väga mõnus, palju päikest. Paremat talvepuhkust ei oskaks tahtagi! Elagu Tallink oma iga-aastaste kinkekaartidega.

Tahaks kangesti suvel tagasi tulla, aga rahaliselt on vist liiga keeruline. No igal juhul lubasid nad tulla meile appi remonti tegema. Suvel jookseb õekese põnn juba ringi ja Poiss on ka hulka liikuvam… Saab veel segasem olema 😀

Scroll to Top