reisimine

Ideaalne puhkuse algus

Mulle kohutavalt, KOHUTAVALT meeldib emaga reisida 😀 Kahe lapsega polegi varem ühtki pikemat reisi ette võtnud, täna on kõik igati korda läinud.

Ema saab lastega nii suurepäraselt läbi, et meil Abikaasaga on palju lihtsam – kolm täiskasvanut kahe lapse peale on ikka parem kui kaks. Jagatud vastutus teeb elu kergemaks… Ja kõik on rõõmsad.

Ema mängib Rootsi laeva peal alati bingot ja peaaegu iga kord võidab ka – kruiise ja muud 😀 Laeva bingos on suht vähe mängijaid ja palju võite. Ema võitis täna oma ühe piletiga kaks korda – kokku 450 SEK, šokolaadi ja kaks €6 joogikupongi.

Sel ajal, kui ta oma võitudega kajutisse tagasi jõudis, panime just lapsi magama. Poisi jaoks oli kena reisivoodi, aga sinna läks hoopis Plika – Poisi panime hetkel kärusse, ööseks tuleb minu kõrvale voodisse. Tegime ilusasti õhtuse rutiini, jutustasime-laulsime ja kõik. Mõlemad lapsed jäid rahulikult oma “voodisse”.

Ema jäi laste juurde, meie saime tema võidetud joogikupongid endale. Lisaks olime check ini tehes piletitega saanud kolm kupongi, mille eest vaadiõlu ja -siider poole hinnaga… Täishind oli €4.20, me siis andsime kõik kolm kupongi ja ühe €6 kupongi, pidime 30 senti juurde maksma – saime kaks õlut ja ühe siidri.

Tasuta wifi on kah.

See on ilmselt praktiliselt esimene kord pärast Poisi sündi, kui me ilma lasteta kahekesi “väljas” oleme. Puhas õndsus!

Üks siider hakkas ka kenasti pähe 😛 Teise võin endale veel lubada, praegune kellaaeg on ööpäeva jooksul alkoholi tarbimiseks kõige vabam – enne kella kahte öösel Poiss tissi ei saa. Ma ei mäleta, millal ma üldse viimati jõin!

Ees ootab nädal mõnusat rahulikku puhkust. Rootsis on alati hea 🙂 Ja õekese pätut pole mitu kuud näinud – astus just hiljuti oma esimesed ilma toeta sammud ja… Lõbus saab olema. Maja lapsi täis!

Ahjaa… See reis sai võimalikuks puhtalt tänu Tallinki kinkekaartidele, oma raha eest poleks küll saanud tulla. Nii palju ikka lubasime endale, et sadamamaksud ja bussipiletid õekese juurde… Aga laevapiletid omast taskust maksta oleks liiga kallis olnud, säästame ju remondi jaoks. Nii tore, et sellised võimalused avanevad… Pole midagi paremat rahulikust perepuhkusest 🙂

Kogemata jänesed

Minult päriti just Soome muljete postituse all piletihindade kohta ning see pani mind tagantjärele tõdema, et me sõitsime Soomes käies veidike jänest. Nimelt ei asu Sello mitte Helsingis, vaid Espoos… Mis pole mitte linnaosa (no ma vist oma aruga tõesti arvasin, et see on nagu näiteks Kristiine Tallinnas vms), vaid hoopis Helsingi kõrval asuv eraldi linn. Meie ostsime rõõmsalt Helsingi-sisesed päevapiletid ja sõitsime nendega kohale – näitasime piletimüügionklile ka, aga ta käis suht alguses, siis polnud veel järelikult Helsingist väljas. Tagasiteel vist onklit üldse ei tulnudki.

Igal juhul oleks pidanud olema regional ticket, €12 – aga meil on internal ticket, €7.

Säh sulle kooki moosiga! Üritasin küll põhjalikku eeltööd teha, aga ikka panin puusse. No vähemalt ei jäänud vahele, küll oleks piinlik olnud. Ja vähemalt nüüd tean… Aga kahtlane, kas ma sinna tagasi viitsin minna 🙂

Soome muljed

Kuna laev läks nii vara hommikul, et bussiga poleks jõudnud, alustasime oma reisi juba kolmapäeval. Viisime Plika enne lõunaune aega ema juurde, ta jäi sinna väga rõõmsalt maha – tegi meile musid-kallid ära ja läks siis vanaisaga multikaid vaatama.

Meie sõitsime Geily poole ja jõudsime juba enne pimedat kohale (mis oligi eesmärk) – saime rahus juttu ajada, süüa, tema plikat imetleda ja varakult magama minna.

Äratus oli 5.15 – planeerisime varuga ja hea oli, auto välja kaevamine võttis aega. Jõudsime ilusasti õigeks ajaks sadamasse, Pipsiga suht samal ajal. Pips andis parklas edasi Mariti saadetise (kotitäis lasteriideid ja vahvlirauad, juhhei!) ning läksimegi check ini tegema. See oli nii meeldivalt lihtne, kui veel olla sai – toksisin broneeringu numbri ja turvakoodi sisse, masin sülitas selle peale kõik vajalikud piletid (pardakaardid ja hommikusöögid) välja. Väravast sisse saamiseks tuli pardakaardi turvakoodi piiksutada ja siis otsemat teed laeva. Dokumenti ei läinud ettearvatavalt kuskil vaja.

Veetsime kogu reisi kaks tundi hommikusöögilauas. Söömisega tegelesime küll ainult alguses ja lõpus, vahepeal ei viitsinud lihtsalt ära minna – ega mujal poleks parem olnud, sedaviisi sai vahetult enne kohale jõudmist veel veidi ampsata, et kõht shoppamiseks mõnusalt täis oleks.

Sellosse kohale jõudmine läks imelihtsalt – piletiautomaat jäi sadamas kohe silma, sealt ostsime Pipsile ja Abikaasale €7 maksvad ühe päeva piletid, mina sain käruga tasuta. Bussipeatus oli sealsamas – maabusime 9.30 ja jõudsime täpselt 9.45 bussi peale. Kaks peatust edasi maha ja rongijaam oli jällegi sealsamas. Leidsime kiirelt õige platvormi ja saimegi rongile. Rongisõidust me vaimustusime – uus ja ilus rong oli, hästi puhas ja sujuv ja tervet marsruuti näitas ekraanil, kus siis peatused vahetusid. Enam lihtsam poleks saanud olla.

No ja siis me shoppasimegi terve päeva. Aeg kadus nii kiirelt käest, et ei saanud arugi, kui pidime juba tagasi minema hakkama. Mis kaubavalikusse puutub, siis ega ma just ülearu vaimustuses polnud. Ma kindlasti ei kahetse, et läksime ja ei ütleks, et valik just väga kehv oli, aga no… Ainult shoppamise pärast ma selle kogemuse põhjal vist uuesti Soome ei viitsiks minna. Loomaaeda või niisama kolama, seda kindlasti, aga shopata meeldib mulle Londonis ikka kõige rohkem.

Poiss ei pidanud ennast nii hästi üleval, kui oleks eeldanud – magas vähe ja lühikeste juppide kaupa, pidevalt oli süles. Plika ajast nagu mäletan, et temaga oli kergem poodides käia… Aga no lapsed on erinevad. Ja polnud midagi liiga hullu ka, saime hakkama. Abikaasa oli muidugi see peamine lapsehoidja 😛

Kolme-nelja paiku tuli nälg. Vaidlesime, kas minna hiinakasse või pizzat sööma – mõlemal oli buffee ja ühe hinnaga. Mina tahtsin hiinakat, Abikaasa pizzat, Pipsil oli ükskõik 😀 Abikaasa andis lõpuks alla, aga käisime hiinakast läbi ja kuna sealne valik ei paistnud isuäratav, siis läksime ikkagi Rax Pizzasse, mida Marit soovitas. Maitses täitsa hästi – minu suured plusspunktid tulid selle eest, et seal olid sibularõngad (Londoni ajast armastan neid jubedalt) ja piima!!!automaat. Tegelikult ka, seal oli tavaline Coca-Fanta-Sprite-vesi ja siis kõrval piim. Midagi absoluutselt imelist, tõepoolest.

Ostudest ka. Mina sain kaks asja, Pips üldse mitte midagi – ja mõlemad oleme rahul, et läbimõeldud otsuseid tegime ning mõtlematult jama kokku ei ostnud. Abikaasa, kellel oligi kõige rohkem vaja, sai ka rohkem – ühe paksema kampsuni (€30), kaks õhemat sviitrit (€40 €20 ja €30 €10), triiksärgi (€35 €10), pikkade käistega pluusi (€20), mütsi (€36 €11) ja kindad (€10 €8).

Mina leidsin kohe alguses ühe superilusa pluusi, mida oli ainult XS suuruses. Otsisin mujalt, rohkem polnud, olin tige, ei näinud mõtet proovida. Kui Pips aga proovikabiini läks, otsustasin ikkagi ka proovida, ehkki olin täiesti kindel, et pluus on mulle kitsas. Ja istus ideaalselt! Ei olnud liiga ümber, mõnusalt pikk, käised olid ka piisavalt pikad. Värv ja kaeluse lõige ja krooked – kõik täiesti jumalikud, just nii, nagu mulle meeldib. Kui Pips juhtis tähelepanu sellele, et tegu on Espriti kaubamärgiga, ei tundunud hind (€20 €15) ka enam sugugi halb. ostsin ära ja rõõmustasin.

Spordipoodides tuulasin päris pikalt, aga suusajopedele ja -pükstele veel eriti allahindlusi polnud (vähegi kenamatel kas üldse mitte midagi või max 20%), hooaeg ju alles käib ka. Leidsin aga ühe ilusa õhema jope, kevad-sügis perioodiks. Mõtlesin tükk aega, kas peaksin ostma või mitte, aga kuna Pips kiitis, et Icepeak on kvaliteetne ja järele mõtlema hakates ei ole mul tegelikult sellist sorti jopet olemas ka, ainult veel õhem ja paar õhukest mantlit, siis otsustasin, et kulub ära küll. Selleks ajaks olin käinud juba neli korda selga proovimas – istus ideaalselt, mõnusalt soe ja kerge, kapuuts istub ka ilusasti kindlalt peas. Poleks küll arvanud, et endale roosa jope ostan, aga sellist sorti roosad mulle meeldivad, ju siis oli roosa päev 😀 Hinnaks oli €60 €42 – ühe kvaliteetse jope kohta mu meelest päris hästi saadud. Väiksemate miinuskraadide ja sooja kampsuniga saan seda talvelgi kanda, samuti on see asendamatult mõnus selleks puhuks, kui pean korra välja jooksma, et puid tuua või Poisi käru kõigutada – enne tõmbasin mõne Abikaasa jaki selga, sest mu mantel on liiga suur ja ebamugav, aga enda jopega on ikka tunduvalt mõnusam.

Veel paar aastat tagasi poleks ma küll uskunud, et endale spordipoest jopet ostma hakkan, mulle pole selline sportlik stiil kunagi suuremat istunud, eelistan naiselikumaid jakke ja mantleid. Aga nüüd, lastega, on väärtushinnangud ikka hoopis teistsugused ja eelmise elu riided hetkel täiesti kohatult ebamugavad. Nii et mul on tõeliselt hea meel, et spordipoest ka endale midagi meeldivat leidsin 🙂

Pilt ei kukkunud just kõige õnnestunum välja, mingit vau-efekti sealt ei saa… Aga aimu küll.

CIMG2793

Tagasitee sadamasse läks sama ladusalt, laev sõitis seekord kolm ja pool tundi. Tuiasime ringi, ostsime poest hirmkallist šokolaadi (ma pole tegelikult kindel, kas €4 400 g  Toblerone eest ongi nii kallis, see pole just kõige odavam šokolaad… Tavaliselt ma seda lihtsalt ei osta, aga oli jube šoksi isu ja hea soodukas ja see on ju kuradima maitsev), hängisime mängunurgas, kus peale jalatsite polnud lubatud ka kärud ja kotid, aga Abikaasa ei märganud algul silte ja läks nendega sisse, mina tulin hiljem WC-st järele ja kuna töötaja, kes seal asjadel silma peal hoidis, ka midagi ei öelnud, siis olime sedaviisi edasi. Kolm täiskasvanut ja üks viiekuune laps – tõepoolest, tüüpiline mängutoa klientuur. Miks me üldse läksime – mähkimise tuba oli seal. Kuna lapsi aga palju polnud ja oli mõnus lebotada, kellelegi ette ei jäänud, siis olimegi kauem.

Ootan juba veebruari alguse Rootsi reisi, et Plikaga mängutuppa minna – temal oleks seal lõbu laialt, me polegi temaga varem laevaga sõitnud, lennanud küll mitu korda.

Öösel olime Abikaasa onu juures, järgmisel hommikul tahtsin enne tagasisõitu veel Kristiinest läbi minna, sest sealses ABC kingas oli nr 41 sooje Ecco saapaid. Avastasin, et Ecco enda pood oli ka täiesti olemas, läksin alustuseks sinna. Polnud midagi sobivat, sain teada, et Ülemistes on ka nende pood (ööbisime Lasnamäel, oleks teadnud, oleks saanud kõigepealt sealt läbi sõita). Proovisin siis ABC kingas Ecco saapaid, kanna osa hõõrus, ei sobinud. Küsisin, mida nad veel soovitavad, proovisin paari varianti, oleks ühe Soome firma saapad äärepealt ära ostnud… Aga kuna need ei näinud siiski päris sellised välja, nagu oleks tahtnud, otsustasin, et käin kõik teised kingapoed ka läbi, seal oli neid ligi kümme. Ise üldse ringi vaatama ei hakanud, küsisin kohe müüjalt 41 number madalaid musti mitte seemisnahast sooja voodriga saapaid, mis oleks kvaliteetsed ja peaks kaua vastu. Mõnes poes sain üht-teist proovida, aga valik oli praeguseks hetkeks suht niru, kõige paremad saapad olid endiselt täishinnaga (ca 2400 kr, mis iganes see siis eurides oli) ja välimus ka eriti ei meeldinud – seega otsustasin, et pole praegu mõtet osta, lükkan edasi novembrisse, kui valik on parem ja minu numbreid pole veel ära ostetud, SIIS maksan rahuga täishinda ja leian tõenäoliselt saapad, mis ka head välja näevad. Päris hea otsus mu meelest 😛

Plikale tahtsime reisilt pehme papagoi tuua, tal on juba pikemat aega papagoivaimustus. Ei leidnud me ühtki papagoid ei Sellost ega laeva pealt – laeva poes oli üks tuukan, kes oleks asja ära ajanud, aga sama sarja papagoid olid otsas. Suur oli rõõm, kui Kristiines sellesama sarja papagoi leidsime. Veel suurem rõõm oli siis, kui hiljem avastasin, et tegu on ökostandarditele vastava mänguasjaga.

Selline reis siis. Abikaasat tsiteerides: oli mõnus, aga ilma Poisita oleks veel mõnusam olnud. Aasta pärast saame ehk mõlemad lapsed vanaema hoolde jätta ja Londonisse shoppama minna 😛

Nõuandeid Soomes shoppamiseks?

Vastupidiselt enamikule eestlastele olen ma Soomes käinud vaid ühe korra elus – 5. klassis ekskursioonil. Õeke on ju Rootsis, seal saab ikka iga aasta käinud, Soome on seni kõrvale jäänud.

Kui ema nüüd oma tasuta kruiisi ja shoppamise jutuga tuli, siis ütlesin mina kohe, et tahan Soome. Alguses pidimegi emaga minema, aga plaanid muutusid, nii et veebruari algul läheme kõik nädalaks Rootsi, ema ei viitsigi siis Soome tulla. Kuna ta oli selle idee aga mulle juba pähe istutanud ja ma ootasin Soome minemist väga, läheme nüüd hoopis Abikaasa ja Pipsiga. Poiss tuleb kaasa (mh, peaks tema ID kaardi ära tooma, ootab teine nädala algusest saati kontoris), Plika jääb vanaema hoida.

Nüüd ma siis üritangi plaani paika panna, et kõik koha peal ikka ladusalt sujuks. Eesmärk on võimalikult vähe energiat kulutades võimalikult paljudes poodides käia – esialgne plaan oli Itäkeskusesse minna. See nimi on isegi mulle kui täielikule soomevõhikule väga tuttav, kõik muudkui käivad, pidavat vist Helsingi suurim olema, sain aru. Ühesõnaga mõtlesin, et läheme kõik hommikul mingi ühistranspordiga sinna ja õhtul tagasi sadamasse.

Aga mul on erisoov – tahan kindlasti Ecco poodi minna. See, öeldi mulle, asub kesklinnas Kamppi keskuses. Nüüd ma ei teagi – kas peaks Itäkeskuse ära jätma ja selle asemel ainult kesklinnas ringi trippama, seal ju ka kindlasti palju poode ja hea valik? Aga silmas tuleb pidada kergkäru, millel pole just maailma kõige väiksemad rattad, aga kõige suuremad kah mitte, nii et mingeid pikki rallisid lumerohketel tänavatel just ette võtta ei taha (ehkki ma vähemalt eeldan, et Soomes on kogu see lumekoristus väheke paremini organiseeritud kui siinmaal) – ses mõttes oleks üks ja hästi suur keskus kahtlemata mugavam.

Mulle anti Soome ühistranspordi info link, kus on väga asjalik journey planner (no ma mitte ei taha seda eesti keelde tõlkida, Londoni ajast ingliskeelse terminiga nii harjunud), eriti peen on see, et seal näitab iga reisi CO2 emissioni võrdlust ühistranspordi ja autoreisi korral – sealt vaatan, et sadamast saaks ühe bussiga sinna Kamppi juurde ja sealt metrooga Itäkeskusesse… Sadamast otse Itäkeskusesse ja tagasi saab metroos ühe ümberistumisega, seda vaatasin ka. No aga üksikpilet on €2, €7 päevapiletit me nii ehk naa täis ei sõidaks. Ja mina, kes ma olen käruga, pidavat tasuta sõita saama.

Ühesõnaga ma nüüd mõtlen… Kuidas oleks kõige energiasäästlikum (ega päev läbi shoppamine pole naljaasi!) ja soodsam (sest piletid pole just ülearu odavad). Kas minna ainult kesklinna? Või saata ülejäänud seltskond otse Itäkeskusesse, et nad ei peaks minu erisoovi pärast lisapiletit ostma, ja käia ise kiirelt Eccost läbi ning siis neile järgneda… Või üritada Ecco poega vahetult enne reisi kuidagi ühendust saada ja uurida, kas neil üldse on veel valikus naiste 41 number talvesaapaid (ajalehes ju kirjutas, et Soomes olevat saapapõud, ma kunagi linkisin, ei viitsi uuesti otsida)…

Igasugused nõuanded on teretulnud 😛 Jõuame Soome 9.30 ja läheme tagasi 18.30, nii et üheksa tundi jääb koha peal olemiseks, sellest tund-kaks kulub kindlasti ühistranspordile ja orienteerumisele…

Eilsest pikemalt

Mäletate, ma laupäeva õhtul kirjutasin, et kõik on kontrolli all? 😛 Pean paraku oma sõnu sööma – lõpp oli hektiline nagu tavaliselt. Ei mina tea, kas me kunagi ka organiseeritult kolida suudame… Ilmselt tuleks kasuks, kui see ei toimuks kellaaja peale ja lennates, seega piiratud pagasiga.

Kui teise laari asju Eestisse saatsime, lähtusin puhtalt silmamõõdust – paistis, et need, mis alles jäävad, peaks meie viide kotti-kohvrisse ära mahtuma küll.

Nojah, otse loomulikult olid nii registreeritud kui käsipagasis kõik kotid lõpuks pungil täis, käsipagasikotte oli üleüldse lubatud kahe asemel neli – küll kavatsusega need lennujaamas tühjemaks saada ja ümber pakkida. Lihtsalt nii kiireks läks lõpuks, et viskasin viimased asjad ühte suurde õlakotti kokku, pidime hakkama lennujaama poole sõitma. Korralikult ära koristada ka kõike ei jõudnud, koridorist näiteks tolmuimejaga… Muu sai samas suht korda.

Igatahes oli pakkimise õhkkond pingeline, sest kogu aeg tundus, et kuidagi ei mahu ning lisaks oli Plika äärmiselt viril, ainult nuttis ja klammerdus ja tahtis süles olla, kui meil mõlemal oleks olnud vaja kibekiiresti sada muud asja ära teha.

Niisiis… Lennujaama sõit oli planeeritud kolmveerand neljaks, kümme enne nelja saime isegi minema. Kohale jõudsime samuti plaanitult… Veidi enne viit vist. Lend läks 18:40.

Olime kodus kohvreid jõudumööda kaalunud ja vastavalt vajadusele raskemaid asju mujale ümber tõstnud. Viimased numbrid, mida teadsime, olid umbes sellised, et üks kohver 20,5 kg, teine 18,1, kolmas 11,8, käsipagasis 8,7 ja 11,2 – lubatud oli 20+20+10+8+8, käsipagasi mõõdud ka nagunii ei klappinud. Lootsime lihtsalt, et käsipagasit keegi kaaluma ega mõõtma hakka, kunagi varem pole seda tehtud.

Pärast viimast kaalumist sai muidugi suurtesse kohvritesse veel mõned asjad juurde pandud + eraldi olid seljakotis läpakad + suur õlakott suvaliste asjadega (hambaharjad jms) ning külmkapist kaasa haaratud söögiga, mis oli plaanis pärast check ini ning enne turvakontrolli ära tarbida, kodus polnud lihtsalt aega.

Lennujaamas istusime kõigepealt maha ja organiseerisime asju veidike ümber – mahutasime viimase suvalise näga ja tühja seljakoti kohvritesse, suurde õlakotti jäid ainult kaks läpakat (oleks pidanud nagunii turvakontrolli jaoks käsipagasist välja kiskuma, ei hakanud neid sinna siis enne toppimagi) ja söök. Seejärel suundusime rõõmsalt kohvreid ära andma.

Esimene probleem – süsteem ei tunnistanud Plika ID kaarti. Viga polnud mitte kaardis, vaid süsteemis, õigemini selles, et laps oli seal registreeritud ühe täiskasvanuga koos vms. Ei saanudki aru, kas alati on sihuke kamm või mis iganes, lõpuks võeti hoopis passi andmed, sellega oli kergem asja korda saada. Õnneks oli Plikal pass olemas ja käepärast…

Teine probleem – nad päriselt käskisid meil oma käsipagasi sinna kuradi raami suruda. Spordikott, mis on küll täiesti valedes mõõtudes, läks üllatavalt kohe läbi, no see oli Plika riideid täis, pehme. Kohver oli aga pilgeni täis tuubitud, lisaruumi andev lukk loomulikult lahti. Kästi vähemaks võtta. Noo, surusime sealt siis mõned asjad registreeritud pagasisse, saime luku kinni ja raamist läbi. Toidu- ja läpakakotti me üldse ei maininud ega näidanud, see jäi õnneks tähelepanuta.

Kolmas probleem – süsteemis oli kirjas, et me oleme maksnud ainult ühe kohvri eest. Mul tekkis kohe paanika – tavaliselt kontrollin sellised asjad kolm korda üle, aga kasutasin AirBalticu lehte esimest korda, mõtlesin, et äkki kuidagi jäigi kahe silma vahele. Mingit paberit ma muidugi polnud välja printinud, reeglina ei lähe seda ju vaja. No ma olin seal sellise näoga, et hakkan nüüd kohe nutma (närvid olid ikka jumala läbi, koha peal kohvri eest maksmine on ju tunduvalt kallim – £18, ma küll ei mäleta, palju netis oli), aga tädike oli ka hästi kena ja lahke, rahustas, et saab helistada ja järele kontrollida… Ja tuli välja, et me olime ikka kahe kohvri eest maksnud. Jumal tänatud!

Neljas probleem – kui meie kohvrite 20,4 ja 21,5 kg peale ei öeldud midagi ja lasti läbi, siis Plika kohver kaalus lubatud 10 asemel 13,9. Seda on liiga palju, ütles tädike – parim, mis ta teha saab, on meilt 2 kg eest raha võtta, päris niisama ei saa (üks lisakilo maksis £12.50). Küsis, et äkki me saame ikkagi veel midagi ümber pakkida. Et palju see käsipagasi spordikott kaalub, äkki sinna veel mahub… Kaalus vist umbes-täpselt 8 kg. KUI ta oleks käskinud teise käsipagasikohvri ka kaalule panna, oleks me jälle sügavas jamas olnud, too teine oli ju ligi 12 kg. Kuna see aga niigi raami mahtuda ei tahtnud, siis selle vastu ta õnneks huvi ei tundnud, sinna tema meelest ju midagi juurde ei mahtunud.

No igatahes Abikaasa tõmbas siis endale veel ühe T-särgi selga, pani ühe suure lina Plika käru alla, mõned pisemad asjad surus spordikotti ja oo üllatust – 11,9 kg. Tädike oli sellega rahul ja lisaraha ei tahtnud.

Kokku veetsime check inis vist küll pool tundi, aga kõik jamad lahenesid järjest ning saimegi kõigi oma ülekilodega midagi lisaks maksmata läbi!

Siis tegime kiire söömaaja ning läksime turvakontrolli. Nagu arvata oligi, ei huvitanud kedagi, et meil läpakad eraldi kolmanda kotiga olid – saime kiiresti ja probleemideta läbi. Siis võisime juba läpakad käsipagasisse suruda – kohvri lisaruumi lukk sai uuesti lahti tehtud, viiest lisakilost rääkimata 😀

Väravas oli mõnusalt vaikne ja tsiviliseeritud. Olen harjunud Easy ja Ryaniga, kus on meeletud massid ja järjekorrad, samuti olen juba erinevate jamade tõttu (lumi, lihtsalt s*tt ilm, tuhk jne) täiesti harjunud sellega, et kõik lennud jäävad alati hiljaks. kuna AirBalticul on aga nummerdatud istmed, polnud mingeid sabasid – kõik istusid rahulikult ja ootasid. Meid kutsuti kohe leti juurde, anti kärule kleeps ja puha.

Lennukisse hakati kutsuma tervelt 20 minutit enne väljasõitu – ma olen harjunud, et lennuk jõuab kohale alles väljasõidu ajal, pool tundi hiljem hakatakse sisse laskma, siis kiirustatakse kõiki meeletult tagant… Nüüd kutsuti ilusti istekohtade järgi, alates kõige tagumistest. Oli aega rahulikult kulgeda ja kotte ära panna, keegi ei rapsinud.

Kõik lapsed olidki vist lennuki tahaotsa koondatud. Plikal oli igatahes lõbu laialt, ta leidis endale kohe mängukaaslase 2,5-aastase Läti poisi Patriku näol (tore kokkusattumus, õe poisil ju sama nimi). Stjuuardessid ei lasknud ennast absoluutselt häirida sellest, et lapsed pidevalt vahekäigus kakerdasid (no hoia neid väikeseid suslikuid kinni, just selliseid paariaastaseid, kes juba ringi jooksevad, aga seletamisest veel aru ei saa) – naeratasid, paistsid siiralt mitte kurjad olevat, et pidevalt ootama pidid, kuni laps eest ära tõsteti, vahel astusid ka lihtsalt üle, kui võimalik oli.

Oo, ja lastele jagati ju mänguasju. Oo, ja veel mida… Vanemad lapsed said joonistusmaterjali, aga väiksemad… Näpunukud! Plika on ju suur näpunukufänn, esimesed sai vanaemalt jõulukingiks, et lennukis põnevam oleks, sellest ajast on neid järjest kingitud, koos nende viimase kahega on kollektsioonis vist juba kaheksa nukku.

Lisaks oli õndsus see, et peale söögi mitte midagi müüa ei pakutud. Kõik viimased korrad olen Ryaniga hullunud, neil on seal mingid suitsetajate nätsud või mis iganes ja õnneloos ja rongipiletid ja sihukest suvalist träna nagu lõhnad jne, lennu ajal kordagi rahu ei saa, järjest teadustatakse valjuhääldist uusi idiootsusi, mida keegi õnnetu töötaja siis mööda lennukit ringi pakkuma peab.

Aa, õige küll, AirBaltic laenutas alguses mingid miniarvuti taolised asjad välja – me ei pannud pakkumist tähelegi, tegelesime siis vist lapsega. Alles reisi lõpus, kui kokku korjati, vaatasime, et oi kui äge. Suuremad lapsed vaatasid sealt reisi ajal multikaid näiteks, suurepärane lastelõbustus ju. Ei tea, kas sealt päriselt ka netti sai või kui palju sihuke laenutus maksis… Igatahes tunduvalt etem pakkumine reisi meeldivamaks tegemiseks kui Ryanairi õnneloos ja lõhnad.

Sõitsime õigeaegselt välja, jõudsime õigeaegselt kohale, saime passikontrollist nii kiiresti läbi, et pidime 10-15 minutit kohvreid ootama… Aga kõik olid ilusti olemas, kaduma ei läinud midagi.

Ühesõnaga hoolimata kõigest negatiivsest, mis me Abikaasaga AirBalticu kohta kuulnud oleme, oleme meie nüüd küll paadunud fännid – oma kogemus ju ikka kõige olulisem 🙂 Saime vaid kuu enne väljasõitu suveks kaks-kolm korda odavamad piletid, kui ükski teine lennufirma pakkus, saime Plikale tasuta 10 kg pagasit, saime nummerdatud istekohad, mistõttu lennueelsed protseduurid olid ütlemata meeldivad ja rahulikud, teenindus oli meeldiv, kõik toimus õigel ajal… No mitte midagi pole ette heita!

Kuna järgmine kord lennates on Plika ilmselt juba kahene, peaks Easy ja Ryaniga tema eest juba täishinda maksma. Estonian Airiga saaks 33% soodukat, aga piletid on nii kallid, et lõppkokkuvõttes on ikka odavfirmadega soodsam. AirBalticul tasub nüüdsest eriti terav pilk peal hoida – seal on ju kohati väga odavad piletid, aga 2-11 aastased saavad soodustust sellegipoolest. Riiast lennata on muidugi veidi ebameeldivam kui Tallinnast (ümberistumisega ju isegi saaks sealt, aga oleks mõttetult kallis ja ajakulukas), samas Pärnust Riiga minna pole ka suurem vaev.

Selle üle muidugi mõtisklen siiani, kas too käsipagasi mõõtmine oli lihtsalt juhus või äkki ongi just AirBalticu teema, et nemad alati turvakontrollis käsivad sinna raami toppida. On kellelgi kogemusi? Igatahes ei saa seda kuidagi halvaks kogemuseks pidada, eks reeglid ju ongi täitmiseks. Ja alati annab nendest sellegipoolest mööda hiilida, nagu meie läpakate hiljem lisamisega tegime 😛 Ja enamasti polegi tegelikult vaja mööda hiilida – kui kogu elamist ei koli, vaid lihtsalt külas ja shoppamas käia, pole ju asju ka nii palju.

Abikaasa õde oli ilusti lennujaamas vastas, saime kohe kodu poole sõitma hakata, kohale jõudsime veidi peale kahte. No ja mina jäin muidugi alles kuuest magama, kui väljas juba valge oli 🙂 Magasime kõik 11-ni. UK aja järgi 9, seega täiesti normaalne. Nüüd tuleb ainult vaadata, kuidas need magamisharjumused pisitasa kaks tundi varasemaks lükata. Plika tänane lõunauni algas ka umbes pool neli või neli, praegu igatahes magavad Abikaasaga veel mõlemad, no nad on mõlemad ka natuke tõbised.

Pakkisime täna oma viis kohvrit jälle ümber – panime eraldi ära need asjad, mida kuni omaette kolimiseni vaja ei lähe, nood kohvrid said eest ära nurka tõstetud. Kättesaadavamasse kohta jäi väike kohver Plika mänguasjadega, suur kohver meie riietega ning väike kott Plika riietega. Nüüd mahub toas jälle ringi pöörama, ehkki meeletult kitsas on. Eks üritame hakkama saada 🙂

Scroll to Top