raamatud

Positiivsete emotsioonide nädalavahetus

Ma ütleks, et nädalavahetus oli absoluutne great success, paremat poleks osanud tahtagi.

Reedel läks Pärnus küll tuksi kõik, mis minna sai – alates sellest, et ööuni jäi 4-5 tunni pikkuseks kuni selleni, et pliidi ust avades kukkus välja põlev halg, mis oma tossuga suitsuanduri röökima pani, mida ma vaigistada ei osanud ja selle lihtsalt kolmes tükis laest alla peksin 😛 Pool plaanitud asjadest jäi tegemata, lapsed virisesid ja lollitasid – no nagu ikka, just siis, kui oleks vaja kiirelt palju asju korda ajada.

Igatahes mingi hetk sain lapsed magama, suutsin piisavalt rahuneda ja korraks aja maha võtta, kella neljast Tallinna poole sõitma hakates oli tuju jälle hea, ainult plaanitud autos magamisest ei tulnud midagi välja, kuna olin liiga elevil ja jutustasin selle asemel terve tee Kristinaga.

Tallinnas vedas Merlis mu esiteks teatrisse, ühele esietendusele, mida ootamatult töökohustuste tõttu väisama pidi. Ei olnud meie tassike teed, aga noh, lõbus oli meil ikkagi. Siis haarasime veidi enne sulgemist Rimist hunniku poole hinnaga saiakesi ja paki ökokrõpse ning läksime Merlise poole maailma asju paika panema. Tema uus elamine on absoluutselt imeline, jutustada sai lõpmatuseni, kõik maailma asjad said üsna paika ja selle kõrvale täiesti märkamatult ka kaks pudelit šampust ära hävitatud. Kella poole ühe paiku vajusime mõlemad õndsasse unne. Järgmisel hommikul oli mul üllatavalt ainult veidike raske olla, Merlisel aga selle eest hirmus peavalu. Mina sõin hommikust, tema vedeles horisontaalis, lobisesime veel veidike ja oligi aeg edasi liikuda.

Reede õhtuks planeeritud Beebimaailma väisamine lükkus tänu teatrile laupäeva hommikule. Bussile kiirustades torkas pähe, et kõik oma käimised ja ühistranspordid olin ma hoolikalt ette planeerinud, selline pisike asi nagu PILETI ostmine oli aga kahe silma vahele jäänud. Õnneks on meil eduline e-riik, nii et ostsin mobiiliga päevapileti ja sellega oli mure lahendatud.

Turvatool sai vist välja valitud, no mulle meeldis algusest peale Concord kõige rohkem ja see mulje poes ei muutunud. Minu blogipostituse peale jagati minuga küll veel üht kogemust, et see tool olevat jube umbne, nii et laps suvel kogu aeg higistas, aga… No tõsiselt, ma ei tea, vaatasin neid kõiki, see polnud oluliselt kitsam kui teised, polnud ka katteriie halvem. Ma ka suvel autos higistan… See on ju loomulik? Suvekate on võimalik ka tellida, see äkki veidi aitab? Novot, mõtlemist veel veidi on. Vähemalt sain oma käega üle katsuda, see oli peamine.

Ühtlasi skoorisin kolm soodushinnaga veekindlat hingavat madratsikatet, mul oligi neid juurde vaja. Ma neile küll mingit lina peale ei pane, sest minu jaoks need ongi linad.

Beebimaailmast kiire kõrvalepõige Prismasse, kust leidsin lahedad kassiga sokk-sussid ja ostsin Poisile ühe suuruse ootama, veidike hallitusjuustu ja viinamarju ning siis Pipsiga Krissu poole. Ma pole tal hirmus ammu külas käinud, sai tehtud remonti imetleda, Krissu kokkas meile, maailma asjad said jällegi veel rohkem paika, ühesõnaga lust ja rõõm.

Seejärel Katsi poole, kus ma ka varem käinud polnud. Kolmekuustest kaksikutest olid üleöö saanud veidi üle aastased kratid, neid jagus igale poole 😀 Kaks tundi möödus linnulennul ja järgmine peatus oli Nadja juures. Kui Krissu juures ma veel alkoholi ei tahtnud, siis õhtuks oli raske tunne ammu unustatud ning tundus kohane pudel veini kaasa haarata. See sattus olema äärmiselt düsfunktsionaalse ja jonnaka korgiga, mida Nadja vähemalt pool tundi eemaldas – aga lõpuks oli kork muidugi sunnitud alla andma. Sai jällegi veini kõrvale igasugustest asjadest juteldud ning lõpetuseks Eesti laulu vaadatud.

Ja juba helistaski Marko, kelle tööpäev oli lõpuks läbi saanud ning sõidutas mind enda poole. Tal on hiljuti ostetud uues kodus remont pooleli, aga nad olid minu tuleku auks Margega kõvasti pingutanud, põrandaid õlitanud ja viimasel ööl tapeeti pannud… Sellest rääkimata, et mind ootas taas kord ees pidulaud, täiesti jumalik liha ja… Ja jällegi, sai uut kodu imetletud ning poole ööni maailma asju paika pandud, kuni ma poole kahe paiku lõplikult ära vajusin.

Täna unelesin poole üheteistkümneni voodis, siis tunnike mõnusat lobisemist hommikusöögilauas, seejärel läks pererahvas tööle ja mina jalutasin Kristiinesse. Plaanitud kohtumine jäi ära, Ilves Extrat seal kah polnud (tahtsin sealt pikkade suusapükste kohta küsida), niisiis oli mul ootamatult palju vaba aega, poodide kammimise tuju polnud, siis aga jäi ette Apollo 😀 Jajaa, RAAMATUPOE tuju on mul küll alati, tunnike möödus linnulennul ja mitu raamatut sai ära ostetud. Siis võtsin oma Swedi preeminapunktide eest saadud pusle, ostsin Prismast paki uusi põnevaid ökomähkmeid ning sõitsin kesklinna, kus veidike Rahva Raamatus hängisin, veel kolm raamatut ostsin, Kaubamaja Toidumaailmast Santa Maria mahedat lihamaitseainet ostsin ning siis trolli peale kiirustasin, et tunnipileti kehtivusajas Mahemarketisse jõuda. Mitmeid loodetud asju ma sealt ei leidnud, aga lahtist riisi ja mungube ostsin küll, poole hinnaga tähtaja ületanud šokolaadi ka.

Kuna Kristina pidi mu Mahemarketist peale korjama, aga selleni oli veel veidi aega, ostsin vastlakukli ning tassi kohvi ja lugesin pool tunnikest raamatut. Ja seejärel oligi kojusõit ehk jälle poolteist tundi lobisemist maast ja ilmast.

Fotokat mul kaasas polnud, nii et illustratsioone pole, tegin siis nüüd vähemalt pildi oma “saagist”, mungoad ja riis jäid küll välja. Need mähkmed, neid müüakse ainult Prismas ja kui tavaliste hind on Muumidega üsna võrdne, siis püksmähkmed on Muumidest ikka tunduvalt soodsamad. Proovida veel ei jõudnud, eks varsti. Ja mis raamatutesse puutub, siis kui tavaliselt ostan ma pigem €2-3 hinnaga, siis seekord priiskasin – kolm tükki olid igaüks €4, Aeda “Maitseelamused tervise heaks” suisa €10.50 (aga ma olen seda ammu tahtnud ja täishind oli üle €16, nii et win), Tiina Jõgeda “Õnne valem” köitis aga sedavõrd, et ostsin üle pika-pika aja TÄISHINNAGA raamatu, €12.95 😛

Tõepoolest, ma PEAN hakkama kord kuus Tallinnas käima. Just nii, et üks kuu Nõmmel ja teine kuu mujal. Lihtsalt nii tohutult lahe oli ja ehkki jätsin igaks kohtumiseks võimalikult pika aja, et ei peaks tunni pärast edasi kiirustama, vaid saaks ikka rahulikult jutustada, siis IKKAGI oli tunne, et ma võiks siin veel terve päeva olla, kas ma tõesti pean JUBA edasi minema???

Igal juhul on mul maailmaparimad sõbrad. Aitäh teile kõigile, oli mõnus!

Hakkame elama!

Läksin mina täna Rahva Raamatusse, et ema mehele juubelikingiks lauamängu osta. Kuna aega oli vähe, suundusin mänguga otsemat teed kassasse ja rohkem ringi vaadata ei kavatsenud. Seisan siis seal, ootan maksmist, järsku hakkab kaugemal riiulil silma suur pealkiri: “Hakkame elama!” Tundus äärmiselt intrigeeriv, kohe kutsus lähemalt vaatama. Selleks ajaks, kui lõpuks makstud sain, olin juba unustanud ja hakkasin väljapääsu poole jalutama, siis tuli aga taas meelde ja läksin tagasi.

Vot selline raamat – Eesti esimene kaasaegne kodumajapidamise ökonoomika õpik-käsiraamat. Ja selle väljaandjaks on eduka elukorralduse edendajate ühendus 😀 Täishind erinevates poodides €15-18 vahel (just kontrollisin), alla hinnatud €2 peale. Koju ma ta vedasin, sest paistis äärmiselt intrigeeriv ja no nii odav ju.

Nüüd oli aega tiba põhjalikumalt lehitseda, muuhulgas hakkas silma soovitus, mida pidada silmas kala ostmisel (kuidas aru saada, et on värske jne) ning põhjalik fotodega õpetus fileerimisest. Juba SELLE pärast on raamatu hind ennast kuhjaga tasa teeninud, ausalt. nii et kõik edasine on juba kauba peale saadud 😀

Ilukirjandust ma reeglina osta ei raatsi, ehkki mõned lemmikkirjanikud peavad riiulis olema – üldiselt eelistan sel puhul siiski raamatukogu. Aga sellised praktilised raamatud ja lasteraamatud, eriti just siis, kui soodsalt saab, neid võin lõputult koju tassida.

Organiseerimisest

Morme inspireeris mind oma postitusega kirjutama teemal, mis mind juba ammu-ammu vaevab, aga mille kirja panemiseni pole seni jõudnud.

Ma olen suur korra ja süsteemide kunn. Ma jumaldan koristamist. Küürimisest suuremat ei hooli, seda teen lihtsalt sellepärast, et on vaja. Aga asjade ära paigutamine, süsteemide loomine, näiteks sahtlite ja kappide koristamine – võrratu tegevus.

Mulle on alati meeldinud ebavajalikest asjadest lahti saada. Olen alati nautinud nende ära viskamist/andmist, see on nii vabastav. Mul on alati olnud probleem, et pigem saan lahti liiga paljust ja leian end hiljem olukorrast, kus mõnd asja oleks endal vaja läinud, aga pean nüüd uue muretsema.

Enne Londonisse kolimist olid mul üürikorterites vaid kõige vajalikumad asjad ja ülejäänud “vajalikud” asjad (st asjad, mida ära visata ei tahtnud, aga tol hetkel otseselt vaja ka ei läinud) olid Pärnus ema juures. Korduvalt kahe riigi vahet kolides sai ka alati väga kriitilisi valikuid tehtud ja kõik ebavajalik maha jäetud.

Aga alates sellest ajast, kui kolisime enne Plika sündi Tartusse ning ema tõi mulle sinna esimest korda elus pärast kodust välja kolimist enam-vähem KÕIK minu asjad, on mind kummitanud kaosekapid. Ma pole alates Plika sünnist mitte üheski Eesti kodus suutnud saavutada seda, et KÕIK asjad oleks täiesti organiseeritult ära pandud, et oleks alles vaid rangelt vajalik ning kõigel oleks oma koht. Alati on olnud nii, et suur enamik on väga korras, aga on paar kaosekapikest, mis sisaldab siis kõiki neid “ülejäänud” asju, mis pole seal sugugi nii ära organiseeritud, kui mulle meeldiks.

Väljaspoolt vaadates kõik lihtsalt PEAB korras olema, ma ei funktsioneeri segamini kodus üldse, see mõjub mulle masendavalt. Aga see, mis kapiuste taga peidus, nii väga ei karju. Ja on kaks väikest last, kes pidevat tähelepanu nõuavad ning samas kõike kisuvad, mis käeulatuses on. Seega on kohutavalt raske võtta ette varasemalt nii tavalisi ja nauditavaid põhjalikke koristuspäevi, kus kõik kraami sai rahus kappidest välja kiskuda ja laiali laotada – kui ei jõudnud ühe päevaga valmis, polnud hullu, jätkasin hiljem, kasvõi nädal aega järjest sai teha. Nüüd on mul heal juhul terve päev, seda aga väga harva, kui on ette planeeritud, et ema saab lapsi hoida, tavaliselt on mul ainult laste lõunaune aeg, mida ma kasutan tavaliselt enda patareide laadimiseks, ja õhtutunnid nende uneajal, mil ma olen enamasti liiga väsinud, et midagi asjalikku teha. Parematel päevadel ma siis üritan noil aegadel koristada ja organiseerida, aga paari tunniga ei jõua kunagi piisavalt teha ja kõik jääb pooleli.

Tähendab, jooksvaid koristustöid teen muidugi siis, kui lapsed ärkvel on, nendega pole mingit probleemi. Aga just see suurem sorteerimine, mis eeldaks põhjalikku laiali laotamist ja organiseerimist ja rohkem aega, see on suur probleem.

Kui me suvel remonti tegime, siis sai niigi hiiglama palju asju läbi sorditud ja ära antud. Aga päris ühele poole sellega ei saanud, ikka on veel. Ja ilmselt tuleks kogu elamine uuesti kriitilise pilguga üle vaadata, kindlasti leiaks veelgi asju, mida vaja pole.

Seoses rohelise mõtteviisiga on asjade ära andmine üldse tunduvalt keerulisemaks muutunud. Varem, nagu mainitud, andsin ära pigem rohkem kui vaja. Kui tol hetkel vaja polnud, viskasin kannatamatult oma elamisest välja – ei kannatanud ebavajalikke kasutuseta asju üldse. Ja kõik koristamise ning organiseerimise raamatud ju rõhutavad ka seda, näiteks Anthea Turner ütleb, et kodus peavad olema ainult need asjad, mis on kasulikud, ilusad või emotsionaalselt väga olulised, kõik muu viska minema või anna ära. Üks teine raamat rõhutab, et asjad, mis sul kodus on, peavad sind õnnelikuks tegema ning kui nendega seostuvad ebamugavad tunded, tuleks neist lahti saada.

Aga rohelise mõtteviisi alustaladeks on reduce, reuse, recycle. Nii et ma olen sundinud ennast nüüd kõik asju vaatama sellise pilguga, kas ma äkki saaks neid ikka kuidagi ise kasutada. Ja selle tulemusena on mul nüüd kodus ilmselt liiga palju selliseid “igaks juhuks” asju, sest mul on tunne, et mingi hetk võiks neid vaja minna. Vana mina oleks need kõik vähimagi kõhkluseta ära visanud, uus rohelisem mina ei suuda seda teha.

Ärge saage minust valesti aru, ma ei hoia kõike alles, sest “äkki läheb kunagi vaja”. Ma annan nagunii päris palju asju ära. Ja IKKAGI on päris palju asju, mis oleks vanasti ära andnud, aga kainelt mõeldes hoian nüüd veel alles. Muidugi jah, ma ju ei viskaks ära, ma annaks need kellelegi, kellel läheb vaja, selles mõttes need ju läheks ikka teisele ringile. Aga kui mul siis varsti peaks sama asja vaja minema, siis ma peaks ju minema ja ostma UUE. Ja muidugi, ma ostan palju kraami kasutatult, sest mulle meeldib vähem kulutada ja mõte teise ringi asjadele uue elu andmisest, aga kõike ju kasutatult ei saa ega tahagi.

Ühesõnaga ma pole suutnud seni leida kuldset keskteed kõige hetkel ebavajaliku ära andmise ning rohelise mõtteviisiga kaasas käiva asjade maksimaalse ära kasutamise ja võimalikult vähese tarbimise vahel.

Ja siis on mul need õnnetud kaosekapid. On ju lõpuks ometi oma kodu ja seega oleks nagu kõik võimalused luua lõplik toimiv süsteem, nüüd võiks sellele ka veidi rohkem kulutada. AGA. Seni, kuni meil pole võimalust teha remonti, et kogu pind kasutusele võtta, on kõik ikkagi täpselt sama ajutine kui üürikorteris. Ehk et suuremaid väljaminekuid pole mõtet teha ning tuleb olemasolevaga hakkama saada. Ja lapsed on sellises eas, et alumistesse kappidesse ei saa panna midagi, mis nende uurimist ei kannata. Ja remondi ajal viskasin elutoast pool sektsiooni välja, kaasa arvatud kõik ülemised kapid. Ega ei kahetse, tuba on nüüd poole ilusam. Ja kuna magamistuppa sai üks riidekapp juurde, on seal nüüd pinda rohkem, kolisin enamik asjadest, mida tihti ei kasuta, sinna ära.

Lastetuba on kõige kergem koristada, sest seal on palju kappe ja mitte eriti palju asju, kõigel on oma koht ja koristamine läheb lennates. Köögis ja vannitoas on täielik ikaldus, sest kappe on vähe ja ruumi pole üldse, aga enne remonti ei saa ka midagi muuta. Elutoas on ülemisi (ehk kasutatavaid) kappe vähe, täpsemalt kaks. Üks on ühe ukse ja kahe riiuliga, see on üsna hästi ära organiseeritud – all on kõik mu hügieenitarbed, kosmeetikakott, kreemid-värgid, vatipadjad jne, üleval peamiselt need mänguasjad, mis ei tohi Poisile kätte sattuda, millega Plika mängib siis, kui Poiss magab. Ja siis on baarikapp, kuhu ma torkan eest ära kõik need asjad, millel pole oma kohta. Ma olen selle vähemalt kolm korda peaaegu ära koristanud ja JÄLLE on see asju nii täis, et uks ähvardab lahti kukkuda.

Magamistoas on kaks riiulitega riidekappi, millest osad riiulid on muude asjade all. On üks kapp, kuhu riputada riidepuid, mis on liiga tihedalt täis topitud – kõik oli suurepärane ja mahtus ilusti lahedalt ära, kuni sinna sai ka üks jalatsiriiul, no selline rippuv kitsas tugevast riidest, jalatsitele pole muud paremat kohta ka. Ja nüüd ei mahu meie riided hästi ära. Rääkimata jopedest-mantlitest, millest pool peavad vastavalt hooajale olema mitte koridoris nagis, vaid kuskile ära pandud – vanasti olid nad elutoas riidekapis, aga selle viisime teisele poole, et ruumi juurde saada ja seal on liiga niiske, et talveperioodil riideid hoiustada. Tõstsin nüüd hädaga lastetoa riidekappi, mis oli enne ka ideaalselt pooltäis, nii et oli mõnusalt ruumi, nüüd on jube kitsas…

No hea küll, pärast remonti tuleb magamistuba suuremasse tuppa, millest osa eraldame garderoobiks, sinna mahuvad kõik need riided siis ilusti ära. Ja esik tuleb ka, sinna katsub teha korraliku suure kapi, kuhu mahuks kõik välisriided, ka hooajavälised. Ühesõnaga riietega on praegu kitsas, aga saame hakkama.

Aga nood muud asjad magamistoas… Mitu riiulitäit, milles on mitu kasti ja mis kõige hullem – ühe kapi OTSAS on ka kastid. Uhh, ja siis on magamistoas kapi otsas veel näiteks blender, sest köök on nii väike, et seda pole mujal hoida. Ja siis veel üks klaasist ahjuvorm ka, seda ei saa samamoodi alla köögikappi panna, sest lapsed võiksid ära lõhkuda, aga ülemistes kappides pole ruumi.

Ühesõnaga kaosekapid kummitavad endiselt, juba üle kolme aasta ja läbi kolme elamise. HOOLIMATA sellest, et ma olen koristamise, organiseerimise ja süsteemide kunn. Täiesti häbiväärne!

Nii et kui ma juhtusin nädalavahetusel Liisi juures lehitsema raamatut “Segadusest vabaks“, sattusin ma kohe vaimustusse, laenasin selle õhtuks, sain 79 lk läbi loetud ning lähen ostan nüüd endale ka, Pärnu Rahva Raamatus on neti järgi igatahes olemas. Mõtlesin algul küll laenutada, aga sellel on hea soodushind, maksab alla €5, võib osta küll.

Nii et ma loodan nüüd saada inspiratsiooni, kuidas piiratud ajaga oma kaos tasapisi ja järjekindlalt likvideerida. LÕPLIKULT. Nii, et see tagasi ei tuleks. Leida praeguses ruumikitsikuses siiski kõigele oma koht ning pidada vastu nii kaua, kuni kuskilt maagilisest kohast tekivad müstilised summad, et saaks remonti teha. Sest mina olen igati nõus sellega, et korras kodu on eelduseks heale tujule ja korralikult organiseeritud asjad on eelduseks korralikult organiseeritud mõtetele. Kui saaks oma kodu korda, ehk siis korrastuks mu mõttemaailm ka veel rohkem ja oleks ehk kergem igas olukorras rahulikuks jääda… Tekiks ehk veel häid ideid selles osas, mis minust tööalaselt edasi saab jne jne jne.

Üldiselt on ju kena ja väga õige, et kodus peaks olema vaid asjad, mis mind õnnelikuks teevad. Hetke reaalsus on siiski see, et siin on päris palju asju, mis mulle ei meeldi, aga on KASULIKUD ja seega asendamatud… Ja kuna pole mõtet või võimalust välja vahetada, siis kasutame edasi. Mis siis, et ei meeldi. Meie praegune köögimööbel võib ju kole olla ning köök mind päevast-päeva oma ruumipuudusega välja vihastada, aga hetkel midagi rohkemat teha ka ei anna – mis võimalik, on juba tehtud.

Aga ükskord on mul suur ökoremonditud kodu, kus kõige jaoks on piisavalt ruumi, igal asjal on oma koht ning iga asi on vajalik JA ilus. Ja see kõik juhtub juba üsna pea! Ma ei tea kuidas, aga küll kuidagi saab. Alati saab 😛

Raha kulutada ma oskan, vol 2

Ma lasin emal veel endale Loodusperest villased retuusid tuua, eks, maksid suts üle €40. Ja ma olin TÄIESTI kindel, et nüüd enam see kuu midagi ei osta.

Aga noh, täna juhtus nii, et mul oli linnas kosmeetik ja hambaarst ja ema sõidutas mind, sest tal oli samal ajal autopesu, aga ma sain omadega ruttu valmis ja auto kätte saamiseni jäi veel kolmveerand tundi vaba aega 😛

Kuna ema oli Seppäläs, läksin ka sinna. Ja oi näe – kõik rinnahoidjad €9.95. Pesuga olid mul lood sellised, et rinnahoidjaid oli täpselt kaks – üks valge ja teine liiga suur. Valget pesu ma kanda ei armasta ja too teine sai ostetud liiga vara, kui rinnad polnud jõudnud normaalseks kahaneda. Ühtlasi pidin näkku vaatama tõele, et kaks last hiljem on mu B-korvist järele jäänud A-korv. That said, proovisin ma selga umbes kümme erinevat rinnahoidjat suuruses 80A, ostsin kaks neist ära ja olen sigarahul.

Üks on täiesti tavaline ja sile must, minu igapäevane lemmik. Eriliseks teeb asja see, et tegu on nö multiway braga – õlapaelad on äravõetavad ja kaasas on üks pikem pael, mille saab panna kukla tagant läbi. MIKS ma varem juba sellele ei tulnud, et sihukesed rinnahoidjad on olemas? Päevitusriided nagunii, aga see on teine asi… Ma pole siiani ostnud ühtki palja seljaga pluusi, kuna mulle ei meeldi ilma rinnahoidjata ringi käia ja tavaline oleks seal all jõle kole. Nüüd siis võin neid ilusaid pluuse osta.

Teine on ka must ja sile, aga hõbedase mustriga ja väga mõnus push up. Ei suutnud vastu panna, ostsin püksid ka juurde, olgu mul mõnigi komplekt.

Siis tuli meelde, et olin hiljuti ökofoorumist ühe raamatu kohta lugenud, mis huvi tekitas, ja ühtlasi avastanud, et see on nii Apollos kui Rahva Raamatus väga hea hinnaga. Kesklinnas on esindatud vaid Rahva Raamat, nii et suundusin sinna, otsisin raamatu üles, läksin kassasse maksma… Ja tee peal jäid ette pakkumine osta kaks raamatut €6 eest. Nojaa, sinna ma jäin kohe pikalt pidama.

Lõpuks lahkusin poest kolme raamatuga, ehkki oleks tahtnud tunduvalt rohkem osta. Saagiks siis Loodussõbralik majapidamine, mida ostma läksin (alghind veebis €17.10, ma maksin €6), lisaks Kohupiimavärv ja savikrohv (alghind €12.72) ning Ökokunst – loovtegevused eelkooliealiste lastega (alghind €15.91), mille eest maksin kokku €6. Oi, mulle meeldivad soodsad raamatud! Sain €12 eest kolm kõvade kaantega paksu raamatut, minu meelest väga hea diil. Eriti nende alghindu vaadates – elu sees poleks sellise raha eest osta raatsinud.

Ma olen ikka lootusetu raamatusõltlane 😛

Aga ma parem ei ütle, kui palju raha meil nüüd järgmiseks kaheksaks päevaks on. Selle raha eest tuleb peale igapäevase söögi ostmise veel kuidagi Plika sünnipäeva pidada… Ma siin juba kalkuleerin, kuidas ise toorjuustu ja sellest kooki teha, maasikamoos on ju ka sügavkülmast võtta. Ja me nagunii otsustasime juba enne ära, et teeme seekord vaikselt, kutsume ainult perekonnad ja paar sõpra. Nii et küll saame hakkama!

Müsteerium lahendatud

Olen mäletatavasti mitu korda kirjutanud sellest, et olen suur Rex Stouti ja Erle Stanley Gardneri fänn. Minu püsilugejad teavad ka seda, et ma olen üldjuhul äärmiselt põhjalik inimene – naudin detaile, täpselt ülevaadet kõigest, statistikat, korda ja nii edasi.

Eelnevat arvesse võttes ei tohiks tulla väga suure üllatusena, et mul on Rxceli tabelis olemas mõlema kirjaniku bibliograafia (mh, olen seda varem juba maininud ja statistikatki teinud, too dokument läks küll paraku koos kettaga, nii et tegin hiljuti kõik uuesti) – järjestatud kenasti esmakordse ilmumisaasta järgi. Originaalpealkirjade juurde olen kirjutanud kõik eestikeelsed – nii palju, kui neid ilmunud on. Seda siis muudkui täiendan jooksvalt, lisaks on eraldi ära märgitud need raamatud, mida mul endal veel pole.

Noo, aga Rex Stouti puhul on mul juba pikka aega üks pisuke probleem. Nimelt tema raamatul “Juurdlus eksiteel?” puudub ilmumisandmetes ingliskeelne pealkiri. Otsetõlke järgi originaalpealkirjade hulgast midagi sarnast ei leidnud, samuti oli see üks noist vanematest raamatutest, mida mul veel endal olemas pole, seega ei saanud ka kodus lehitseda, et sisu järgi midagi tuvastada.

Lootsin, et ehk saabub selgus siis, kui kõik raamatud on eesti keeles ilmunud ja mu nimekirja jääb vaid üks, millel eestikeelset pealkirja pole – et see siis peabki olema “Juurdlus eksiteel”. Noo, nüüd juhtuski nii, et nimekirja jäi alles vaid üks eestikeelse versioonita raamat – “Trouble in triplicate”. Ja Elmatari kaks viimast Stouti on juba varem eesti keeles ilmunud, seega on kohane oletada, et ring on täis.

Paraku olin juba ette üsna kindel, et see pole sama raamat. Nimelt on Stoutil palju lühijuttude kogumikke, mille tunneb ära selle järgi, et nimes on mingit moodi ära mainitud number kolm – seega on “Trouble in triplicate” üks nendest. Ja ma tean, et “Juurdlus eksiteel” ei ole kohe kindlasti lühijuttude kogumik, vaid üks raamat. Ühesõnaga nullseis.

Täna tuli lõpuks meelde ühele Minu-sarja raamatule järgi minnes ka “Juurdlus eksiteel” kaasa haarata. Edasine oli juba lihtne – ühe tegelaskuju kiire googeldamine andis ingliskeelseks peakirjaks “Please pass the guilt”. Järgmine kiire googeldamine tuvastas, et see raamat on ilmunud ka Öölase sarjas, seal küll nimega “Saatuslik sahtel“.

CIMG5135

Detektiiv Tikker lahendas müsteeriumi edukalt 😛

Kusjuures ma ei saa aru, miks Elmatar trükib juba noid raamatuid, mis on korra ilmunud. See on ju iseenesest tänuväärne ettevõtmine, sest kõik nood teiste kirjastuste poolt kunagi välja antud raamatud on ammu läbi müüdud, lisaks meeldib minutaolistele kollektsionääridele nagunii, kui kõik raamatud on ühe kujundusega. Aga loogiline oleks ju kõigepealt tõlkida ikka neid, mida eesti keeles veel üldse pole! Ehk siis see üks õnnetu Stout ja peaaegu 30 Gardnerit. Ja alles SIIS kõik nood ülejäänud.

Ma kirjutasin seda neile ka. Näis, mis vastavad.

Muide, äärmiselt huvitav on see, kui erinevalt ühte teksti tõlkida saab. Toon näiteks tolle raamatu esimesed lõigud.

Esmalt 1995 ilmunud raamatu variant, tõlkijaks Toomas Huik:

Nero Wolfe urises – vaikselt, maa-aluse kõminaga, mida õieti polekski pidanud kuulma -, piidles korraks mind, vaatas siis uuesti doktor Vollmerit, kes istus punases nahktugitoolis tema kirjutuslaua ees. 

Probleem polnudki niipalju selles, et talt midagi paluti. Mehega, kes võinuks mis tahes palve Nero Wolfe’ist hoolimatumalt tagasi lükata, polnud ma veel tuttavaks saanud. Piinlik oli, et selle palve esitas doktor Vollmer, kelle korter ja vastuvõturuumid asusid meist paari maja võrra eemal; sest kui oleks kokku loetud teineteisele osutatud sõbrateened, jäänuks seis võrdlemisi ebamääraseks. Tõenäoliselt ei näinud Wolfe võimalust siit puhtalt välja tulla. Seetõttu ta uriseski.

Ja nüüd samad lõigud 2006 ilmunud variandist, tõlkijaks Liina Tordik:

Ta uratas – see on niisugune nõrk põgus kurgukõmin, mida ei peagi kuulda olema -, keeras siis veidi pead, et heita kiire pilk minu poole, ja pöördus taas dr Vollmeri poole, kes istus punases nahktugitoolis tema laua otsa juures. 

Asi polnud ainult selles, et temalt paluti üht teenet. Isegi kui ongi olemas mõni inimene, kes oskaks ladusamalt kui Nero Wolfe mingi teene osutamisest keelduda, siis mina teda igatahes küll kohanud ei ole. Häda oli hoopis selles, et palve esitas just nimelt dr Vollmer, kelle elamine ja vastuvõturuum asusid kõigest mõni maja meist edasi, ja teeneteskoor tema ja meie vahel oli peaaegu viigis. Nii polnud Wolfe’il ilmselt pääsu ja selles ka see uratus.

Noo, kumb tõlge teie meelest parem on? Täpsust on originaali nägemata raske hinnata, aga minule meeldib vist esimene isegi suti rohkem.

Äh, sellepärast mulle meeldibki raamatuid originaalkeeles lugeda. Aga tol ajal, kui ma neid autoreid koguma hakkasin, ei osanud ma sellest veel unistadagi…

Scroll to Top