Mar 052009
 

Pets küsis selle postituse kommentaaris meie korterieelistuste kohta. Ilmselt oleks lühike märksõnadest koosnev list talle täiesti rahuldav vastus olnud, aga kuna ma olen naine ja kodu kui sellise teema on mulle nii oluline ja südamelähedane, et lühidalt ei oska vastada, tuleb selle asemel pikk ja põhjalik sissekanne :)

Räägime kõigepealt reaalsusest. Kui eelmise aasta sügisel endale üle interneti korterit otsisime, oli meie praegune kodu (fotod siin ja siin) kõigist teistest pakkumistest peajagu üle – kordi stiilsem kui ükskõik milline teine üürikas ning hinnalt pigem soodne. Tol hetkel oli see tõesti parim võimalik variant.

Nüüdseks siin viis kuud elanuna võin kergesti tuua välja selle korteri valupunktid (mis on seda küll eelkõige meie jaoks ning mõnele teisele ei tekitaks üldse probleeme): liiga väike köök ja vannituba.

Meil on lihtsalt liiga palju nõusid ja keskmisest enam kodumasinaid, mis ei taha kööki ära mahtuda. Samas meeldib meile väga süüa teha (loe: Mees teeb tihti süüa) ja pidevaks põhjalikumaks kokkamiseks jääb seal samuti kitsaks.

No ja siis meeldib meile veel kahekesi last vannitada – kui üksinda saab meie väikeses vannitoas suurepäraselt hakkama, siis kahekesi elame sõna otseses mõttes üksteisel seljas.

Eks me oleme selle kõigega juba harjunud – kuna kõik muu peale ruumipuuduse on super, ei tulnud pähegi, et peaks kuskilt midagi paremat otsima.

Aga siis langes meile sülle pakkumine Mehe sõbralt, kes otsis üürnikke siit ca 500 m kaugusel asuvasse korterisse. Üür oli praegusest tunduvalt soodsam, seega mõtlesime korteri igaks juhuks üle vaadata – pigem selleks, et siis praeguse omanikuga üüri alandamise suhtes läbi rääkida.

Meie suureks üllatuseks hakkas meile seal korteris aga nii väga meeldima, et oleksimegi tahtnud päriselt sinna kolida. Tegu samuti kolmanda korrusega ja suht sarnase plaaniga korteriga – samuti ilusa korraliku remondiga (no mitte päris nii stiilne, kui siin, aga kõvasti üle keskmise) ja vähese mööbliga. AGA… Kuus ruutu suurem, mis tähendas avaramat elutuba ja vannituba. Köögis polnud lauda, mille arvelt oli tunduvalt rohkem kappe ja tööpinda – ühesõnaga just see, mida meil vaja oli.

Rääkisime praegusele omanikule asja täiesti ausalt ära ja saimegi temaga kolimise osas kokkuleppele. Oleksime küll ilma jäänud oma tagatisest ning pidanud ostma uude korterisse voodi ja diivani, aga odavam üür ja rohkem ruumi oleks selle tasa teinud – me saime küll siin ka üüri veidi alla, aga teise pakkumisega see paraku võistelda ei suutnud.

No ja siis arvas teise pakkumise tegija, et hoiab ikka korterit suveni müügis ning me lubasime praegusele omanikule, et me enne juulit-augustit ei koli. Ja siis avastasime kaks head pakkumist, millest mõlemast ilma jäime. Ja nüüd täna õhtul arvas selle teise pakkumise tegija, et kes kurat ikka praegusel ajal kortereid ostab, ta parem võtaks selle müügist maha ja me võiks kohe sisse kolida, vastasel juhul peaks ta mässama ajutiste üürnike leidmisega – aga kuna me ütlesime praegusele omanikule juba ära, et me enne suve ei koli, siis oleks nõme hakata kolmandat korda meelt muutma. Ei teagi, mis nüüd saab, lubasime veel mõelda ja arutada. Aga nüüd ma kiirustan juba asjade käigust ette, tahtsin noist kahest heast pakkumisest lähemalt rääkida.

Selle kuulutuse peale saadetud meilile tuli vastuseks, et üürnikud on juba leitud. Kolm päeva pärast kuulutuse üles panekut, aga nii soodsa tehingu peale seda oligi arvata. Ega me ei tea, kas see oleks meile reaalselt meeldinud ja sobinud, aga piltidelt paistis kena, kolm tuba ja odav üür olid kahtlemata suured plussid, oleks tahtnud üle vaadata.

Hoopis rohkem jäi mulle südamesse see kuulutus – kuna see oli lisatud möödunud aasta juunis, olin kindel, et tegu on mingi veaga, ei hakanud helistama, saatsin lihtsalt meili. Sain paar päeva hiljem üllatava vastuse, et korter on veel alles ning vaatamise kokkuleppimiseks peaksime helistama. Kui helistasin, siis öeldi, et korter üüriti pool tundi tagasi välja :D

Ega me ju sellegi puhul tea, kas see oleks päriselt sobivaks osutunud – kolmandast toast ja dušist pilte polnud jne. Aga see, mis kuulutuses olemas, pani kõrvu liigutama küll – kolm tuba, läbi kahe korruse (mulle kohutavalt meeldib selline paigutus, mis siis, et see trepp oleks lapse puhul paras surmalõks – oleks saanud ju piirded panna ja…), kamin!, mõnus kööginurgake, täiesti viisaka remondiga toad (mitte küll nii ilus kui praegu või selles teiseski korteris, mida meile pakuti, aga siiski kena). Vaid paarsada meetrit Rimini (norm toidupood läheduses oleks väga teretulnud), kuussada meetrit sõpradeni (miskipärast on nii välja kujunenud, et enamik sõpru pesitseb meil Karlovas, ehkki üks kolis just kesklinna, teised plaanivad suvel maale kolida jne). Ja kõigest 3000 krooni.

Lohutan ennast sellega, et ju polnud kumbki neist korteritest siis meile mõeldud.

Selline on siis reaalsus. aga kui rääkida ideaalist…

3000 krooni kandis.

Kolm tuba – 45-ruudusest korterist täiesti piisaks, ma arvan, need toad ei peaks üldse suured olema. Lihtsalt selleks, et oleks hea ööbivaid külalisi majutada (elutoad on ju enamasti läbikäidavad) ja pikemas perspektiivis juba Plikale. Samas on kolmas tuba luksus, mille eest eraldi suurt peale ei raatsiks maksta – lihtsalt juhtumisi leidsin kaks kuulutust, kus selle nii soodsalt nö kauba peale sai.

Esimesel korrusel (teine sobiks ka, kolmas oleks viimane piir). Kuna elu näitab, et 36 ruutu jääb meile väheks, siis no… Vähemalt 40 – mida rohkem seda parem. Võimalusel suurema köögiga või et seal vähemalt kappe-tööpinda piisavalt oleks.

Asukohast – otsides oleme silmas pidanud eelkõige Kesklinna, Karlova, Supilinna, Ülejõe ja Tähtvere linnaosasid. Üldiselt sõltub kõik siiski konkreetsest kohast ja pakkumisest – mingitel tingimustel oleksime kindlasti nõus ka mujale kolima. Normaalsete hindadega toidupoe lähedus oleks kahtlemata suur pluss.

Kütte koha pealt ei oskagi seisukohta võtta – keskküte ja gaasiküte on mugavad, ahjuküte odavam ja tervislikum. Ahjukütte puhul oleks ilmselt kasulik ka alternatiivne küttevõimalus elektri näol. Üldiselt oleme kütte suhtes leplikud.

Ilusa remondi ja mööbliga. See kõik võib vabalt olla odavate vahenditega tehtud – siingi korteris on mööblitükid pigem odavad, lihtsalt maitsekalt valitud ja/või korda tehtud. Mida rohkem eluks vajalikku mööblit olemas on, seda parem – meil endal on olude sunnil ka natuke mööblit muretsetud, aga selle kolimine on nii tüütu töö, et jätaks pigem enamiku rõõmuga maha, kui uues kohas vaja poleks. Jällegi – mingitel tingimustel oleme nõus ka ise midagi juurde ostma. Kindlasti poleks nõus kolima korterisse, mis on täiesti ilma mööblita, vana ja koleda mööbliga, remontimata või lihtsalt maitsetu.

Aed oleks hiigelsuureks plussiks – olgu see kasvõi nurgake, kuhu lapse käru panna, et ta saaks värskes õhus magada. Veel etem oleks muidugi selline aed, kus saaks soojemate ilmadega hommikukohvi juua või suveõhtutel grillida. Paraku pole aed niivõrd oluline, et selle puudumisel kolimata jääks.

Vannist me väga ei hooligi – kui on olemas, on hea, kui ei, pole hullu. Dušš on muidugi must be. Lapse vannitamiseks leiab vast ikka kuskil koha.

Normaalsed naabrid. Joodikute või 24/7 lärmakaid pidusid pidavate tudengitega kõrvuti elada tõesti ei tahaks.

Igasugused pehmed väärtused nagu kamin jms oleks olulised mõjutajad, aga nende puudumine pole jällegi määrav.

Ongi vist enam-vähem kõik. Praegu tundub kõige tõenäolisem see, et kolime ikkagi sinna Mehe sõbra korterisse (kas aprillis või augustis, eks seda veel vaatab), aga kui kellelgi peaks olema midagi meile sobivat välja pakkuda – kontakti leiate paremast äärest ;) Omalt poolt lubame usaldusväärseid, korralikke ja maksujõulisi üürnikke pikemaks ajaks – sest kui üür on soodne ja koht meie vajadustele vastav, siis ei ole küll enne kolimisplaani kui pind väikeks jääb (siinkohal tuleb mängu kolmas tuba) või oma kodu soetamine reaalseks saab (mida ei juhtu paraku ilmselt niipea).

  7 Responses to “Minu ideaalne kodu”

 1. Kolm tuba on ilmselge luksus :)
  Aga tore, kui unistused reaalsuseks saaksid :D

  Meie elame (2 täiskasvanut + 2 väikest last) 2-toalises (57 ruutu) korteris. Kitsas, aga elatav :D

 2. Mina üürin välja oma 53 m2 korterit (ei asu Tartus), mis on normaalne kahetoaline, ma ei saa aru, mismoodi oleks võimalik väiksematele ruutmeetritele 3 tuba mahutada?
  Kui plika kõndima hakkab, vajab ta ruumi ja kuna algul laps kukub pidevalt, on ikka jama, kui on kitsas ja ta igalepoole vastu ennast ära lööma hakkab.
  Korralik trepp pole takistuseks, elame läbi mitme korruse ja trepist ise üles alla käimise õppis poiss ära õige varakult, alguses käpuli, hiljem käsipuust kinni käies, see oskus tuli koos käima hakkamisega, enam-vähem aastaselt.
  Ahiküte on nuhtlus mõneti, talvel ei saa kodunt üle päeva ära olla, kõik jahtub liiga maha, isegi veetorud võivad ära külmuda, kui väljas ootamatult väga külmaks läheb ja kodu paariks päevaks kütmata jääb, potililledest rääkimata.
  Oma majas mulle ahiküte meeldib, mõnus on ahju kütta, puude hankimine, tassimine ja prahi koristamine pole nii meeldivad, aga saab hakkama. Oma majja saab panna lisaks õhksoojuspumba või elektriradikad, aga üüripinnale neid ei saa alati ja vanemates majades ei pruugi elektrisüsteem seda lisakoormust välja kannatada.
  Nii et kui oma kodu ostma plaanite hakata, on ahjuküte hea lahendus aga üürika puhul soovitaks enne uurida. Puumajad kostuvad ka hästi läbi ja kontingent on neis seinast-seina. Noortel liikuvatel inimestel, kellel väike laps, on keskküttega kivimajapind ikka parem lahendus ja suure vanniga vannituba ka.

 3. Ega ma seda kolmandat tuba ju õhust võtnud – idee tuli just tänu nondele kahele reaalsele kuulutusele. Kuna ma kujutan ette, kuidas 36 või 42 ruudu peale ära mahutada kaks tuba, siis jah – kujutan ette ka seda, kuidas kolm tuba mahuks 45-le ruudule :D Ehkki ka minu meelest on ideaalne kahetoaline korter 50 ruudu kandis, nagu mu lapsepõlvekodu.

  Kolmas tuba võiks vabalt olla täitsa pisike – külalistele või väikesele lapsele pole ju palju vaja. Iseasi muidugi jah, kuidas selle käima õppimise ja kukkumisega on :)

  Aga veel praegu on küll kindel plaan harjutada Plika meist eraldi toas magama niipea, kui ta enam (öist?) tissi ei saa – ja selleks, olgem ausad, oleks kolmas tuba ikka parem, ehkki mingi ajani saaks ka elutoas hakkama. Ise arvan, et kuni kolmandat tuba pole, võib tema eraldi magama harjutamine pigem mugavuse pärast venida, sest ma pole just erilises vaimustuses lapse voodi elutuppa tõstmisest.

  Ega ei tea ju, võib juhtuda ka nii, et üürime kolmetoalise korteri ja Plika keeldub teises toas magamast :) Lihtsalt ei kujuta oma elu pikemas perspektiivis kahetoalises ette, seda enam, et teise lapse plaan mõlgub endiselt mõttes.

  Kõige rohkem tahaks muidugi oma kodu, aga kõigist unistustest hoolimata tundub see siiski kauge(m) tulevikumuusika :)

 4. Meil on praegu 100 ruutu ja see on meie miinimum… eriti kui ema siin elab, I need my space then :) Aga vannituba on meil ka nii vaike, et kaks inimest last vannitama ei mahu. Onneks voi kahjuks olen ma nadala sees niikuinii lastega uksinda kodus ja vannitan neid kahte korraga ja nuudseks ilma mingite viperusteta :)

 5. ma sul kolin aprillis (6)

 6. Eheheheee. Mul on juba köök-söögituba umbes sama suur kui mõned korterid. Umbes-täpselt 42 ruutu, tulge meile elama, alumine korrus niikuinii seisab hetkel tühjalt. Ainult üks takistus – me ei ela Tartus :)

 7. Õeke – kui aprillis kolime, siis ikka kuu alguses, sinu tuleku ajaks oleks vast juba mõnusasti sisse seadnud.

  Triibu-Liine – sa vaata ette, äkki võtamegi esimese lennu Assooridele (hm, ma vist lugesin kuskilt, et sinna on suht võimatu saada) ja oleme sul üks hetk kohvritega ukse taga :D

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.