March 2013

Naistepäev

Sihukesed üldised tähtpäevad meile eriti olulised pole ja meeles väga ei püsi, aga naistepäeva tulek jäi hiljuti kuskil silma ning norisin naljaga pooleks Abikaasa kallal, et ootan siis lillesülemeid.

Kui lillede suhtes on mul ka alati vastakad tunded ning välismaalt imporditud lilled võiks mulle pigem kinkimata jätta, siis tänane tulbikimp on igatahes puhas rõõm – kohalik kraam 🙂

IMG_5228

Lisaks ootasid pannkoogid. Nende puhul valmistas mulle suurimat rõõmu see, et Abikaasa oli täiesti omaalgatuslikult pannud taignasse pool täisterajahu ja chia seemneid 😀 No tõsiselt, mul on alati NII hea meel, kui tal sellised asjad meeles püsivad 🙂

Inspireerivate dokumentaalfilmide õhtu

Ei jõudnud eile õhtul blogi kirjutada, sest vaatasin järjest ära kaks filmi.

Kõik sai alguse sellest, et sain kirja, mis teavitas, et Hungry for Change on märtsi lõpus jälle tasuta täispikkuses netis nähtav. Vaatasin seda juba aasta tagasi ja soovitasin teilegi. Nüüd tuli isu üle vaadata, aga mõtlesin, et oleks mõttekam võtta ette hoopis mõni selline toitumisteemaline film, mis seni veel nägemata. Leidsin googleldades selle postituse, kust kolm filmi (Food Matters, Super Size Me ja Food, Inc) olid nähtud – eile õhtul vaatasin ära ülejäänud kaks ja soovitan soojalt kõiki viit.

Forks Over Knives oli mulle ema jutust tuttav, aga ise polnud seni näinud. Sick, Fat and Nearly Dead oli minu jaoks täiesti tundmatu. Mõlemad olid väga kaasahaaravad ja informatiivsed, samas piisavalt kergesti jälgitavad. Uskumatu on vaadata neid pakse ameeriklasi (ok, üks oli austraallane), kes on tänu rohkele rämpsu söömisele oma tervise täiesti tuksi keeranud, ja jälgida nende teekonda normaalsema söögi avastamise ja tervenemise poole.

Kõigi taoliste toitumisfilmide puhul on kriitikaks see, et nad propageerivad rohkemal või vähemalt määral täielikku taimetoitlust. Mind väga ei häiri, sest ma olen omad otsused juba nagunii teinud – ma usun siiralt, et taimetoidu osakaal on meie menüüs kõige olulisem ja teadlik veganlus, kus on tõesti pööratud tähelepanu menüü mitmekesisusele, on organismile hea (hoolimata sellest, et enamik Eesti tunnustatud toitumisteadlasi vastupidist arvab). Samas olen ma kindel ka selles, et süües veidi puhast liha, mune ning piimatooteid, ei tee ka need meile halba, pigem vastupidi. Igapäevaselt stressis kasvanud ja hormoone täis topitud liha õgimine muidugi kasuks ei tule 🙂 Lõppkokkuvõttes on kõige olulisem kuulata ikkagi omaenese keha, mitte hakata pimesi endale kõike keelama. Samuti olen ma kindel selles, et tervislikud rasvad on organismile kasulikud ja ei tee paksuks – kahjulikud võiks muidugi miinimumini viia ja kilode viisi pähklite-seemnete pugimine oleks ka liig, aga nende igapäevane toidus kasutamine teeb ainult head. Ja kui keegi räägib, et kasulikud on vaid low fat piimatooted, lähen suisa närvi 😀

Kriitikast rääkides, siis Forks Over Knives kohta on hirmpõhjalik artikkel siin (ei jõudnud täies mahus läbi lugeda, aga kinnitas mu arvamust, et nad kohati üle pingutavad) ning Hungry for Change filmi kohta on mõned märkused kirjas siin – nendega nõustun üldjoontes kõigiga, ehkki mulle isiklikult näiteks meeldis selle naise loo vahele põimimine, ma olengi lihtsama maitsega vaataja 🙂 Vähekese mõistusega võttes on kõik need filmid minu meelest suurepärased info ja inspiratsiooni allikad – enamik inimesi ei söö nii palju värsket kraami kui vaja ning pole endale teadvustanud, kui tõsist sõltuvust suhkur ja rasvad ikkagi tekitavad.

Sick, Fat and Nearly Dead mahlapaast tundub kusjuures täiesti selline asi, mida tahaks isegi proovida – kindlasti mitte 60 päeva, pigem alustuseks nädal või kümme päeva ja siis vaatab edasi. Nälgimisse ma ei usu, veepaast oleks minu jaoks liig, aga selline vitamiinilaks oleks organismile mõnus puhastuskuur. Vaatame, ehk teeme kunagi ära!

Keda huvitab, siis panen lõpetuseks treilerid ka. …

Eilsed maheleiud

Kuna meil oli vaja lastetoetuse paberimajanduse pärast kindlasti tööpäeval linna jõuda, viisime eile hommikul lapsed naabrite poole ja otsustasime ühendada oma käiguga ka osa tavaliselt laupäevasest nädala toidushoppingust. Abikaasal oli vaja käia vahepeal autol üht läbipõlenud pirni vahetamas, nii et ta jättis mu Coopi ja läks ise mõneks ajaks minema. Nii sain ma rahulikult omas tempos kulgeda ja mahekraami otsida.

Olin seni arvanud, et piiratud valik mahedaid piimatooteid on vaid Tinel ega polnud seega üritanudki poodidest leida midagi, mida nende kodulehel polnud. Paar päeva tagasi tuli aga pähe googeldada økologisk smør (mahevõi) ning leidsin veel ühe mahetootja, kelle toodang on lisaks homogeniseerimata – valikus piim (paraku küll vaid 1,5%), või, hapukoor ja kohupiim (mida pole kohalikes poodides üldse). Nüüd teades, mida konkreetselt otsida, leidsin Coopist üles nii piima, või kui hapukoore – kohupiima ei paistnud olevat. Hinnaklass oli paraku tunduvalt krõbedam – kui tavaline piim maksab umbes 15/€2.04 ning mahepiim Kiwis 12.20/€1.66 (ärge küsige, miks odavam – ma ütlen, et ebaloogiline), siis tolle firma homogeniseerimata piim oli 25.83/€3.50. Tine mahehapukoore kilo on 45/€6.11, teisel 133.21/€18.07. Tavalise või kilo on 52/€7.06, mahedal 125.60/€17.04 😛 Noh, vähemalt ma nüüd tean… Eelistaksin küll homogeniseerimata piimatooteid, aga need hinnad on minu jaoks siiski veidi liig. Või koha pealt veel mõtlen, sest võileival oleme selle asendanud avokoaadoga ja küpsetame harva – selle jaoks ju isegi võiks. Praadimiseks aga jällegi liig 🙂

Maheliha otsinguil hakkas silma ainult üks hakkliha, mille kilo oli 101.50/€13.77 (odavaim sehakkliha on Kiwis 48.50/€6.58, aga tavalised liha kilohinnad on 80-125 ja rohkem). Kahjuks ei olnud meeles üles kirjutada, MIS lihaga tegu on – veiseliha puhul oleks veidi kallim hind nagunii õigustatud. Järgmine kord vaatan… Kahju, et valik nii väike oli.

Kõige rohkem aega kulutasin juurviljade ja puuviljade osakonnas – käisin väga põhjalikult kõik läbi ja uurisin, ega midagi mahedat pole kahe silma vahele jäänud. Sain teada, et maheõunte kilo on 21.58/€2.93 (tavalistel Kiwis 10/€1.36 ringis, mujal poodides enamasti 20+), maheviinamarjad olid 57.80/€7.84 (tavalised 25.80/€3.50). Õunu kusjuures ilmselt hakkamegi mahedalt ostma ja vähendame sellevõrra kogust, viinamarju ei raatsi isegi tavahinna eest osta, nii et see on rohkem niisama infoks 🙂

Kui me eelmisel laupäeval Coopis käisime, polnud mahesidruneid. Kuna kodus veel mõned olid, lootsin nendega hakkama saada. Olen aga päris palju teed joonud, nii et sidrun oli peaaegu otsas – ja eile oli pettumus suur, kui IKKA polnud.

Mingi hetk tuli minu juurde teenindaja ja küsis, kas ma otsin mahekaupa. Norra keelt ma ei mõista, aga sõna økologisk ei võimalda eksimist 😀 Küsisin, kas ta räägib inglise keelt – ei rääkinud, aga tal oli vanem naine ja rätt peas – ma väga ei lootnudki. Sellegipoolest saime suurepäraselt jutud kätega ja erinevates keeltes räägitud. Ta näitas näpuga paprikale ja sidrunile ning küsis, kas ma neid tahaksin. Mina hüppasin rõõmust ja ütlesin jaa. Ta küsis, kui palju ja tõi mulle tagant hunniku mahesidruneid 😀 Mis te arvate, kas ma olin rõõmus või mis 😀 Mahepaprika olemasolust me ka ei teadnud (kilohinnaks tuli 32/€4.34, tavalisel oli, vaatasin järele, veebruari lõpus 34.90/€4.74). Lisaks näitas ta mulle veel porgandeid ja kartuleid, mida ma juba teadsin ning tõdes, et tulebki lihtsalt otsida. Igatahes oli see tõeliselt südantsoojendav kogemus – ta lihtsalt pani tähele ja tuli küsima. Nüüd tean mina jällegi, et kui miski on otsas, siis taga võib vabalt olla. Super!

Mahepoest ostsime kakaovõid (400 g 199/€27 – eurodes tundub röögatu, kohalikus rahas lihtsalt kallis, aga kvaliteetse magusa suutäie jaoks täiesti okei, jagub ka pikaks ajaks) – silikoonist jääkuubikuvormid jäid muidugi Eestisse. Kui jälle kasutatud kraami poodi satun, vaatan sealt – kangesti tahaks teha just väikesed ampse, mitte suruda kuskile tahvliks. Vaatame 🙂

Magusamõtisklusi

Mulle jäeti mõni aeg tagasi link maailma kõige lihtsamate kaerahelbeküpsiste retseptiga ja tõepoolest – see on lihtsalt geniaalne. Ma poleks ise elu sees tulnud selle peale, et kaerahelbeküpsistest võib ära jätta ka muna ja või ning kui asendada suhkur banaaniga, kleebib see taigna veel paremini kokku 😀 Kui tavalisi pätsikesi oli pigem tüütu plaadile tõsta, sest need kippusid pudisema, siis banaanitaignaga seda muret pole.

Imelihtne – iga banaani kohta 1 dl kaerahelbeid, soovi korral sisse rosinaid, pähkleid, seemneid, šokolaaditükke või mida iganes muud suupärast… Ja ongi kõik!

Olen neid nüüd kaks korda teinud – 2 dl tundus vähe, eile õhtul tegin 3 dl, täna juba 4 dl kaerahelvestega. Eile tulid seemned meelde alles siis, kui plaat juba ahjus oli, aga täna lisasin chia, kanepi- ja linaseemneid – kõik hea omega 3 sisaldusega.

Enne…

IMG_5178

…ja pärast 🙂

IMG_5180

Muidugi tuli mul eile õhtul pärast esimest ampsu meelde, et mulle pole mitte kunagi maitsenud ükski banaanimaitseline asi peale banaani enda 😀 Aga mina ei tunne enam magusa järele nagunii vajadust, olen oma puuviljadega täiesti rahul. Küpsikud on rohkem Abikaasale ja lastele – neile maitsesid küll. Ja ma ei saa ka öelda, et mulle üldse ei maitsenud, lihtsalt külmaks jätsid, kuna esiteks pole ma banaanitoitude fänn ja teiseks pole mul magusaisu 🙂

Kusjuures lapsed ei küsi mul kunagi magusat, kui see neil just silma all pole – nad ei tule selle pealegi, et peaks kommi lunima vms. Kui vahel tuuakse või ma midagi küpsetan, siis muidugi tahavad, aga igapäevaselt on vaid hommikupuder meega ning erinevad puuviljad.

Ma olen Plikale nüüd seletanud ka, millised toidud on kasulikud ja millised mitte. Ta teab, et komme, šokolaadi ja muud taolist ei ole kasulik tihti süüa – aga harva on okei. Näiteks siis, kui memme juures saab paar kommi või kui vanaema toob kohukest.

Praegu on mul muidugi see eelis, et nad on kodused ja välismõjusid õieti polegi – ootan huviga, mis saab lasteaias ja koolis. Ikkagi on mul tunne, et kuni nad igapäevaselt meie toiduvalikutega üles kasvavad, on lootus, et nad ka iseseisvalt paremaid valikuid teevad. Hea on see, et me ei keela midagi – kõike, mida kodus on, võib süüa. Lihtsalt puuvili on pigem magustoit või vahepala, nii et kui seda vahetult enne sooja sööki küsitakse, siis ütleme, et soolane toit kõigepealt.

Palju lihtsam ja mõnusam on kusjuures nüüd, kus meil endil ka enam šokolaadi salavarusid pole. Kõigile ühed reeglid 🙂 Aga mis šokolaadi puutub, siis tänaõhtune vestlus Liisiga inspireeris mind, nii et mul on plaanis osta kakaovõid ja ise šokolaadi tegemine ära katsetada (kakaovõi + kakaopulber + ilmselt vahtrasiirup + vbla ka tibake piimapulbrit). Endal ei isutagi eriti, aga katsetamine tundub põnev ja Abikaasa oleks kindlasti õnnelik, kui šokolaad jälle majas oleks. Pärast seda, kui ma arvutasin välja meie mõlema päevase energiavajaduse ja sain teada, et tema oma on minu omast täpselt POOLE suurem (2200 vs 4400), ei ole mul tema magusaisule enam mingeid etteheiteid. Peaasi, et kõht oleks enne soolast toitu täis ja magus tervislik. Ise tehtud šokolaad sobib suurepäraselt ja on Liisi väitel tunduvalt toitvam, nii et terve tahvli ära söömise asemel piisab ühest tükist. No vaatame 🙂

Teise ringi rõõmud

Täna oli lõpuks ometi see harukordne hetk, kus meid Külliga kahekesi linna peale lasti. No tegelikult oli tal lihtsalt vaja Knarvikusse tööasjus üks pakk ära viia ning kuna seal on mõnus kasutatud kraami pood, siis kasutasime juhust ja läksime sinna ka – mõlemad esimest korda ILMA lasteta. Küll oli hea ja rahulik ringi vaadata!

Kui jätta kõrvale otsatu nördimus, kuna ostsime just viimasel nädalavahetusel Coopist 89 krooni eest sõela ning leidsin täna täpselt sama suure, aga tunduvalt parema kvaliteediga sõela 10 krooni eest (käskisin siis Küllil ära osta, tal oli ka sellist vaja, saagu vähemalt keegigi kasu :D), siis ülejäänud saak oli puhas rõõm.

Plika on mitu korda küsinud oma nukukäru järele, mis Eestisse jäi – see hakkas seal nagunii lagunema ja oli kaasa võtmiseks liialt suur. Täna leidsin 25/€3.39 eest täpselt samasuguse ja väga mõnusates unisex värvides.

IMG_5161

Kui detsembris maksin ma kahe pusle eest 50/€6.78, siis seekord sain sama raha eest neli – kõik kinnistes kilekottides, nii et täiesti uus komplekt, mida pole kokku pandudki.

IMG_5170

Pipraveski maksis 15/€2.04 ja kõik ülejäänud asjad – kolm taldrikut, kaks kaussi, kohvitops, köögikäärid ja karp rongijuppide jaoks (jupid olid juba kodus olemas, eks :D) – 10/€1.36. Arve kokku 170/€23.07 🙂

IMG_5176

Scroll to Top