Oct 152013
 

Huvitav, mis värk sellega on, et minu nutitelefoni ihalused tekivad alati just sügistalvisel perioodil? Peaaegu kaks aastat tagasi, 2011 jõulude ajal, kaalusin esimest korda tõsiselt nutika ostu – juba siis oli ajendiks see, et vana telefoniga olid probleemid. Taganjärele lugedes ma selliseid probleeme ei mäletagi – et oleks pool aega levist väljas olnud. Huvitav, kuidas need siis lahenesid… Igatahes küsisin teilt toona nõu, siin ja siin. Ligi kuu aega hiljem aga selgus, et minu välja valitud mudel on igalt poolt välja müüdud, seega lükkasin nutimõtted tulevikku.

Pool aastat hiljem, eelmisel suvel, läks mu telefon katki. Siis polnud uue ostmiseks ei raha ega iha, kaalusin hoopis kasutatud odava mittenutika ostu. Lõpuks avastasin, et olemasolevat on võimalik remontida ning probleem lahenes iseenesest.

Läinud aasta novembris tekkis järjekordne nutikaihalus tänu sellele, et Abikaasa töö pärast endale sai. Kasutasin natuke ja leidsin, et on ikka mõnus küll. Sel hetkel mingit raha muidugi polnud, nii et ei ostnud miskit. Ja ihalus läks täiesti üle mõned kuud hiljem, mil arvasin, et mu arvuti tuksis on ning nutikas oli mõnda aega ainus side maailmaga. Olin siis küll tänulik, et see side olemas on, aga telefonist blogide, meilide ja FB lugemine oli minu jaoks pigem piin.

Novembrikuises postituses mainitud tahvelarvuti, muuseas, jõudis meie perre täiesti ootamatult paar nädalat tagasi. Üks endine klassikaaslane pakkus FB-s müüa oma praktiliselt kasutamata Nexus 7 – kuna olin ise kunagi just seda tahtnud, siis küsisin uitmõtte ajel hinda. Arutasin Abikaasaga, tema teatas, et tal oleks sellega väga hea tööd teha :D Nii ostsimegi, 32MB variandi, maksime €150. Ostetud oli see paar kuud varem ja kasutatud vaid mängimiseks – sellepärast müüki läkski, et omanik ei leidnud kasutust. Noh, meile kulub ära, Abikaasal tööl ja lisaks on vahel hea lõbustada lapsi – reisidel või mis iganes olukordades, kui oleks vaja, et nad rahulikult paigal istuks. Nii et tahvel on meil nüüd olemas, ma ise pole seda küll üldse kasutada saanud, läks otse Norrasse.

Jätkates nutiteemadel, siis mu eelmisel suvel remonditud telefon on septembri lõpust saadik jälle jukerdanud. Alustuseks keeldus ta ühel hetkel laadimast – õigemini laadis vaid siis, kui ma jõuga juhtme otsa telefonis hoidsin. Kuna mul oli vaja helistada, siis lahendasin asja nii, et panin telefoni valjuhääldi peale ja rääkisin samal ajal, kui laadijat sisse surusin. Pärast veerandtunnist kõnet laadis telefon edasi ka siis, kui ma juhtme lahti lasin ja sellest ajast saadik pole laadimisega probleeme olnud.

Kuna ma polnud aga tol hetkel kindel, kas laadimine normaalselt jätkub, vaatasin jälle pikalt nutikaid. Otsisin endiselt veekindlat, millel oleks hea kaamera. Kui kahe aasta eest ei olnud valikus ühtki, mis oleks mind piisavalt rahuldanud, siis nüüd leidsin lemmiku – Sony Xperia ZR. Selles Xperia seerias on terve rida veekindlaid, aga odavamatel on halb kaamera, veel kallimad on veidi suuremad – mulle meeldis just ZR, mis oli tibake väiksema ekraaniga, aga kaamera olevat hea ja välja nägi ka hea :) Hind oli muidugi €499, mis on ikka hirmus kallis, nii et mul oli üsna hea meel, kui mu telefon otsustas jälle laadima hakata.

Paar päeva hiljem helistati mulle Elisast. Oli üks tore noormees, kes soovitas mul nutikas osta. Arutlesime siis temaga pikalt, ta pakkus mulle erinevaid variante, mis neil parasjagu soodsad olid. Olin too hetk väljas, ütlesin, et ilma ise arvutist parameetreid ja välimust vaatamata ei osta ma mitte midagi – ta lubas mõned tunnid hiljem tagasi helistada. Vaatasin kodus järele, et tema pakutud Sony Xperia V on kahetuumalise prose ja väiksema mäluga, kuna tehnika aga väga kiirelt vananeb ja ma vihkan aeglast tehnikat, ei olnud nõus selle koha pealt järeleandmisi tegema. Nii et kui mulle tagasi helistati, siis ütlesin, et tahaks siiski ZRi, mis on aga nii kallis, et ei raatsi praegu osta, isegi mitte järelmaksuga. Selle peale pakuti mulle veel mingeid variante, aga ütlesin, et ei saa sellist asja nii kiirelt otsustada ja tahan mõtlemisaega. Kuna noormees oli meeldiv ja temaga jutustada tore, lubasin tal lahkesti, et ta võib mulle nädal hiljem uuesti helistada. Tavaliselt ma vihkan telefonimüüjaid, aga noh, teema oli aktuaalne ja nagu öeldud – ta oli tore. Mõtlesin, et KUI ma peaks lõpuks nutika kasuks otsustama, siis ma võin ju lasta küll just temal selle endale vormistada, et ta oma tulemustasu kätte saaks.

Nädal läks mööda ja mu telefon töötas tõrgeteta, tagasi ka ei helistatud. Matsin kogu mõtte juba maha.

Viimastel päevadel on aga olnud selline jama, et telefonil kaob lambist levi ära ning tuleb tagasi alles peale välja ja uuesti sisse lülitamist. Äkki sama teema, mis kaks aastat tagasi? Igatahes on see tüütu – pole küll õnneks tihti juhtunud. Samuti on taas avaldunud vana mure, et sisse ja välja lülitamise nupp ei tööta korralikult – see oli probleemiks juba esimest korda remontides, lasin toona lõpuks lisa €10 eest mingi jupi ära vahetada, et saaks korda. Noh, nüüd siis jälle tuksis ja ilmselt ainult aja küsimus, millal lõplikult.

Täna öösel toimus midagi hoopis kummalist – õhtul enne magamaminekut panin meelespea, siis oli telefoniga kõik korras. Hommikune äratus ka toimis, aga telefoni ekraan oli valet värvi :D No mul on üks punane taust valitud, aga telefon oli sinine. Pakkus seal mingit sisse lülitamise võimalust vms, aga ei tulnud ikka “õige” asi. Mul polnud too hetk aega asjaga pikemalt tegeleda – viisin lapsed aeda ära, kui kodus jälle telefonijama meelde tuli, oli see pildi täiesti taskusse visanud. Panin laadima, sain veidi aja pärast sisse lülitada ja hetkel on jälle korras… Aga kõik need asjad kokku panevad mind paratamatult mõtlema, et kauaks seda telefoni ilmselt enam pole ja ma ei ole kindel, kas on mõtet lõputult remontida, kui seda iga poole aasta tagant uuesti tegema peab.

Siis rääkisime Skypes Abikaasaga, kellega olime nutiteemat enne arutanud – ta uuris, mis minu ja Elisa värgist sai, sest ta enda telefon on ka praeguseks otsi andmas ning ta plaanib nüüd Norrast uue ostu. Mina ütlesin, et pole tagasi helistatud ja homme saab juba kaks nädalat täis. Ja mis te arvate, mis pool tundi hiljem juhtus :D Saingi kõne. Noormees oli vahepeal haige olnud :D

Arutlesime temaga siis veel pikalt-laialt. Tekkis mingi lootus, et minu soovitud mudel tuleb äkki varsti soodusmüüki. Ta lubas uurida ja tagasi helistada. Lõpuks tuli välja, et soodushinnaga tuleb hoopis üks teine, suurem ja kallim sama seeria mudel, mida ma ei taha. Ütlesin, et praegu ma sel juhul ei osta, kuna sain oma vana telefoni ikkagi tööle ja seni, kuni too veel hingitseb, ei suuda ma €499 väljaminekut enese jaoks õigustada. Kui aga mu telefon lõplikult otsad andma peaks või ZRi hind alla minema, siis oleksin käpp. Nii et ma jäin tema potentsiaalsete klientide nimekirja edasi.

Vaat selline lugu siis. Ma olen nüüd endiselt kahevahel – ausõna, tekkis ISU. Ma olen ehk nüüd tõepoolest nutika jaoks valmis :P Suurim pluss oleks minu jaoks kahtlemata see, et saaksin igal hetkel normaalseid fotosid teha – ma ei viitsi fotokat kaasas kanda.

Aga jah, maksta kohe €499 või kahe aasta jooksul €23 telefoni + €8 kõnede ja interneti eest, kui praegu maksan kuus €2.99… Kuniks karjuvat vajadust pole, seni siiski ootan. EHK peab mu telefon nii kaua vastu, kuni ZRi hind tiba normaalsemaks muutub :P

Millised nutikad teil on? Kas ma olen veidrik, et veekindlust taga ajan, kui niiskuskindel kest ajaks ka asja ära? Mul on lihtsalt väiksed lapsed ja ma olen tehnika suhtes paranoiline :) Telefon käib igal pool kaasas ka ja… Ma tunneks ennast palju kindlamalt, kui tean, et võin selle kasvõi veeklaasi uputada ja miskit ei juhtu. Mõelge, kui vinge oleks vee all pilti teha!

  8 Responses to “Üle pika aja jälle nutiteemadel”

 1. Mul on Samsung Galaxy S4. Sigarahul. Kaamera on väga hea ja selle pärast ma ta valisingi. Hinnast parem ei räägi :)

 2. Mina sain oma esimese nutika Nokia Lumia 620, windows8 süsteemiga (müüki tuli alles aasta alguses, hinnaks ca 190 eurot) fotokonkursi II koha auhinnaks eks :) On ilus ja värki. Aga pain in the ass! Olen hetkel kahtlevas olekus, kas tellida vana hea klahvikas uuena või jätkata nutika kasutamist.

  Esialgu ma paketti kohe ei ostnud, sest raha polnud. Vahetasin vaid sim kaardi (6 eurot) ning ostsin need ekraanikiled (2 tk. 6 eurot) Kile paigaldamine oli omaette huumor ning peale seda tekkisid nutikale ka mingid hallukad ehk sõnumite kirjutamise ajal virvendas, vahepeal virvendas terve ekraan ning kõnesid ise lõpetada ei saanud, pilt oli must. Lisaks sellele jäi mul kogemata Internet sisse ja sain selle eest 35 eurose arve. Vana klahvikaga sain pidevalt kallist netti kasutada! ja kunagi ei olnud arved isegi poole tunnise kasutuse eest üle 15 euro. Ulme!

  Tellisin siis paketi. Megadiil. 8 euro eest 1000 tasuta sõnumit, kõneaega ja netti. Netti ma pm. ei kasuta, sest igalpool kus liigun on wifi. Sõnumeid saates peab arvestama täpitähtede mitte kasutamist, sest siis läheb sul mingi 5 sõnumit korraga paar lause eest. Üleüldse on sõnumisisumaht ulmeliselt väike kui juba loed, et kirjas on 2, 3, 4 jne. sõnumit ühe eest. Ajuvaba! Kiled võtsin eest ja viskasin minema, sest see põhjustaski ekraani virvendamist.

  Suurim põhjus miks ma üldse kunagi nutikat oleks tahtnud, oli Instagrami võimalus. Muidugi win8 seda ei toeta. Nojah.

  Kõigele lisaks pean ma reaalselt 6 erinevat sammu tegema, et üldse kellegile helistada. Kaasa arvatud 112. Nojah.

  Seega mina kaalun hetkel selle nutika mahamüümist ja klahvika ostmist. Müüa kaa raske, sest garantiipabereid ei saanud kuigi telefon tibens tobens terve, kes seda ikka usub eks :D

 3. Ma olen oma nutikat korduvalt maha visanud (seda küll mitte tahtlikult), kuid vett pole ta kordagi pidanud välja kannatama – kui on kaasa tulnud pikemale metsaüritusele või purjereisile, siis läheb lihtsalt veekindlasse kotti (kõige tavalisemasse sulguriga kilekotti). Ja ega seal metsas ning purjeka peal niiväga rääkida ka pole vaja… st mulle lihtsalt meeldib sel hetkel pigem loodust nautida, mitte telefoni kasutada. Aga see juba minu personaalne kiiks. Ehk siis mina seda veekindluse poolt nii oluliseks ei pea, et selle eest suuri summasid välja käia. Aga see jällegi minu personaalteema.

  Nutikas ise on 5 aastat vana iPhone. Hästi on vastu pidanud ja mõnus on kasutada, aga nüüd hakkab natuke ajale jalgu jääma… seda enam, et mõni aeg tagasi viskas põnn ta minu süles olles betooni peale ja nüüd on telefoni külje peal suur irve, mille vahelt tema ribisid saab imetleda. Lahe on asja juures see, et asi ikkagi kenasti edasi töötab.

  Ja pilte on küll mõnus nutikaga teha – pole kunagi seda muret, et midagi lahedat toimub, aga fotokat pole kaasas.

 4. Ja mina mõtlen, miks ma sinuga mitu korda ühendust pole saanud. Selge värk. Mul on sulle välja pakkuda ilus punane klahvikas. Täiesti tasuta. :)

 5. Minul on Sony Xperia Acro S, ehk siis vanem mudel kui Xperia V. Nüüdseks juba üle poole aasta, ning kiiruse ja võimsuse üle ei oska siiani küll ühtegi halba sõna öelda. Jah tegelikult minagi algselt tahtsin hoopis teist mudelit – Xperia T, aga seda ei tulnudki Eestisse müüki ning Xperia V oli siis kallis.

 6. Ma arvasin, et Eestis on juba absoluutselt kõigil nutitelefonid. Isegi algklassi omad ju jalutavad iPhonidega ringi!

  Mina, nii nagu sinagi, kasutan vanamoodsat telefoni aga hinges kripeldab ja tahaks ka mõnda vägevat nutikat. Mind tõmbavad Xperia T ja Z. Kõik teised telefonid jätavad täiesti külmaks! Olen käinud poes neid näppimas ja ikka väga vägevad on! Paremaid fotosid teevad, kui mu fotokas! Aga 500 eurot telefoni eest?! No way! Eriti, kui arved on alla kümne euro kuus. See oleks täiesti põhjendamatu väljaminek minujaoks. 500 euro eest saab juba reisile minna või paar jalgratast osta! Vanasti poleks ju mõttesegi tulnud 10 000 krooni mobla peale kulutada.

  Äkki sulle varsti tööl antakse uus telefon?

 7. Mul on mingi vanem Samsung Galaxy Ace gt-…. See oli suht emotsiooniost,sest hind oli väga hea,aga siiani kaks aastat täiesti rahuldavalt vastu pidanud. Nüüd aga kipub aeglaseks jääma ehk siis ilmselt lihtsalt vananeb. Tahaks küll jälle uut ja uhket ja võimeka kaameraga isendit,aga südametunnistus ei luba,kui vana veel töökorras :)

  PS! Kahe aasta jooksul on maha kukkunud 3-4 korda pigem enda süül ja vett pole ka saanud. Lapsed saavad hästi aru,et igat vidinat ei tasu näppida :)

 8. Isegi mina mõlgutan mõtteid, et kui ostaks nutika. Peaaegu oleks emti öömüügilt juba ühe ostnudki, aga läks nii, et ostin hoopis teise mudeli ja tütrele :)
  Samas ma ei leia enda jaoks põhjusi, miks mul nutikat vaja on. Ainult see, et minu vana telefon ei tööta enam korralikult :( Minu vana armas punane nokia, no sa tead küll :P
  Nii et hoian teemal silma peal ja loen huviga, et miks nutikas hea on :)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.