rasedus
20 nÀdalat
KĂ€isin eile Ă€mmaka juures, mĂ”ttetu visiit nagu tavaliselt – kĂ”ik oli korras. Nojaa, sĂŒdamelööke sain kuulda, mis oli nunnu, aga kuna ma tunnen juba kaks nĂ€dalat liigutusi, pole selleski midagi erilist. Ainus huvitav info oli see, et mu veri sisaldab veidike M-antikehi, millel nad nĂŒĂŒd hakkavad silma peal hoidma, et nad juhtumisi ei paljuneks – vĂ”imalik, et pean edaspidi iga kuu verd andma. Aga muidu on need suht suvakad asjad, seda kinnitas nii Ă€mmakas kui hiljem Google’ist loetu. Ja no mina, vana muretu rase, ei muretse ju millegi pĂ€rast đ
Neli nĂ€dalat ja ĂŒks pĂ€ev LA-ni… Ei suuda Ă€ra oodata! Ja katsugu ta siis vaid jalgu ristis hoida đ
Neelud kÀivad
Kohutav sefiiritordi isu tuli. Sefiir on mu absoluutne lemmik, ehkki sĂ”ltub tĂ€iesti tegijast – mĂ”nedel pole ĂŒldse nii hea. Tegelikult on kĂ”ige paremad hoopis sefiirikorvikesed, kus on eriti palju sefiiri peal đ PĂ€rnus meie koduselveris on mingi koogilett, kus on jumalikud korvid… Aah.
No igatahes – see, et sĂŒnnipĂ€evapidu ei tule, ei takista ometi torti tegemast. ĂkskĂ”ik, kas siis esmaspĂ€eval vĂ”i kolmapĂ€eval, kui Murakas kĂŒlla tuleb (siis saame meie mĂ”lema sĂŒnnipĂ€eva tĂ€histada, juhhei). Vaatasin retsepte ka ja… JÀÀb vist siiski Ă€ra. Meil pole siin ju mikserit (krt, miks see nende asjade listis polnud, mis ma Eestist kaasa vĂ”tma pidin, ah??), sefiiri tegemine tĂ€hendab aga veerandtunnist mikserdamist, mida ma tĂ”esti ei viitsi vispliga ette vĂ”tta – siis lĂ€heks ilmselt pool tundi. TĂ€nan, ei.
Nii et sefiiritort jÀÀb Ă€ra, nuuks. Pirukateo surun see nĂ€dalavahetus igatahes lĂ€bi – pidime juba eelmisel tegema, aga ununes. Hing ihkab kapsapirukaid, meil on veel kolm suurt purki Salvesti praekapsast kapis. Ja siis tahaks veel kaneelirulle – krt, nĂ€ljasena ei tasu ikka mööda koogiretseptide lehti tuulata, kĂ”ik ajab suu vett jooksma. Aga kaneelirullid peavad raudselt millalgi tulema – eks nĂ€is, kas koos kapsapirukatega vĂ”i hiljem.
No ja mingi maitsva tordi vĂ”iks ju ikkagi ka vĂ€lja mĂ”elda… Mmh. Peaks vist hoopis minema ja endale midagi sĂŒĂŒa otsima đ Ć okolaadikreemiga saia tahaks, veider isu. Aga pole kreemi, pole saiagi đ
Ja ongi jÀlle reede
NÀdalad lendavad jube kiiresti mööda. Alles oli esmaspÀev ja juba jÀlle reede. SuurepÀrane! NÀdalavahetused on ju nÀdala parim osa.
Teine rasedus möödub ebareaalselt, kolmapĂ€eval saab juba 20 nĂ€dalat tĂ€is. Ei ole kuidagi pĂ€riselt sellist tunnet, et ma nĂŒĂŒd olekski rase ja… Sellist erilist tunnet, mis esimesega oli. VĂ€simus, iiveldus ja muud ebameeldivad esimese trimestri nĂ€hud on ammu möödanik, nĂŒĂŒd on ainus mĂ€rk suurenev kĂ”ht, kus ĂŒks tegelane aeg-ajalt vaikselt toksib. Teksad enam jalga ei mahu, Ă”nneks on mul dressipĂŒksid ja vabaajapĂŒksid. Jope lukk lĂ€heb raskustega kinni, Ă”nneks avastasin kapist aasta tagasi Reservedist soodukaga ostetud kevad-sĂŒgismantlid, mille nööbid veel kinni lĂ€hevad, ehkki natuke juba ka kisub. Igatahes on ÀÀrmiselt vĂ€rskendav kĂ€ia vĂ€ljas ilusa punase mantliga – ilmad on siin soojad, 10+ kraadi, enamik pĂ€evadest on pĂ€ike ka vĂ€ljas (tĂ€na kĂŒll mitte), ĂŒldse on hea ja kerge olla… Ilus tunne kohe, noh.
Abikaasa tegi tĂ€na ettepaneku, et homme tuleks suurpuhastust teha. ĂĂ€rmiselt tervitatav – tavaliselt olen mina see, kes peale kĂ€ib ja lĂ”puks jÀÀb ikka kĂ”ik tegemata. Aga noh, korteriomanik avaldas kaks nĂ€dalat tagasi soovi kĂŒlla tulla, et pööningult oma kokkupandav töölaud vĂ”i midagi muud sama jaburat Ă€ra viia, ta vĂ”ib vabalt seda nĂŒĂŒd teha… Murakas tuleb kolmapĂ€eval… Ja no sĂŒnnipĂ€evaks on ikka kohane kĂ”ik puhtaks kĂŒĂŒrida – mis siis, et mingit pidu ei tule. Endalgi hea olla đ
Pluss muidugi meie iganÀdalane poeskÀik, mida ma alati rÔÔmuga ootan. Abikaasa on selle nÀdala jooksul autoga probleemideta sÔitnud, eks ole nÀha, mis homme saab, kui veidi pikem teekond ette vÔtta. Peangi hakkama poelisti tegema.
VĂ”i Ă”igemini alustuseks lĂ€hen teen hoopis hommikusööki. Plika sĂ”i tund aega tagasi ilusti ise kĂ”ik oma pudru Ă€ra ja jogurtit ka veel peale, mina ei ole veel söömiseni jĂ”udnud…
Viimaste pÀevade tegemistest
LaupĂ€eva hommikul kell 7.45 startisime bussiga Tartu poole. Plika kĂ€itus viisakalt, pool ajast magas suisa maha. Tartus vĂ”tsime takso TĂ€htverre ja lĂ€ksime esiti oma vana kodu ĂŒle vaatama. Oh, tĂ€ielik nostalgia! Ja pisike Sander, kes nĂŒĂŒd Plika voodis magab, on niiii armas. Ja nii pisike đ
Ma olin Ă€ra unustanud, kui palju asju meil panipaika Ă€ra pakitud oli, nende lĂ€bivaatamine oli enam kui tĂŒĂŒtu. Ănneks oli enamikele kastidest nende sisu peale kirjutatud. Oleks kaste vaid jĂ€tkunud, paraku said need mingi hetk otsa ja ĂŒlejÀÀnud trĂ€ni sai suurtesse kilekottidesse, millele keegi enam kirjutama ei vaevunud.
LĂŒhidalt leidsin ja pildistasin ĂŒles kĂ”ik titeriided, mille Plikast alles jĂ€tsin jĂ€rgmist ootama. Leidsin ĂŒles kĂ”ik soovitud rasedariided – mitu paari pĂŒkse mahub nĂŒĂŒd jalga, juhhei. Ja see oli ka enam-vĂ€hem kĂ”ik, ĂŒlejÀÀnud asjad jĂ€id sinnapaika. Polnud nii olulised ka.
MĂ”ned tĂŒkid kooki nosinud, kihutasime ĂŒheksa maja edasi Kessu poole, meie nĂ€dalavahetuse staapi. JĂ€rgmised kolm tundi möödusid mul peamiselt puhates, köögis istudes ja Ă”gardlusega  tegeledes. Pakuti lĂ”unat ja kooki ja lĂ”puks sĂ”straid kah veel đ Plika magas enamiku ajast Kessu plika kĂ€rus lĂ”unaund – kĂ€ru ise oli toas, ma lihtsalt ei saanud teda muudmoodi magama, kui kĂ€rru pannes ja seda poole meetri kaupa esikus edasi-tagasi sĂ”idutades.
Ăhtul lĂ€ksime rongile, et Haide juurde jĂ”uda. Mina olin muidugi aegsasti jaamas, eeldasin tĂ€ieliku naiivsusega, et rong lĂ€heb esimeselt platvormilt, viis minutit enne vĂ€ljasĂ”idu aega tekkisid aga kahtlused, mis telefoni teel aru pĂ€rides Ă”igeteks osutusid, nii et ronisin tunnelisse, kus ma vist varem ainult korra elus kĂ€inud olen, tulin vĂ€lja kahe rongi vahel, omamata Ă”rnimatki aimu, kumb neist Ă”ige on. Ăhest tuli just inimene vĂ€lja, nii et sain kĂŒsida ja kinnitust, et see on vale. Keerasin ĂŒmber, et teise peale astuda ja too pani uksed mu nina ees kinni. Otse loomulikult oli tegemist ka pĂ€eva viimase rongiga. Tuli juba kiire hĂŒsteeria, kui juhtus ime ja rong tegi minu pĂ€rast uksed uuesti lahti. Siiani ei suuda seda Ă”nne uskuda.
Haide juures oli mĂ”nus nagu alati. Plika asjatas enamiku ajast omaette ringi ja lasi lastel ennast kantseldada, meie saime mĂ”nusasti juttu ajada. Ăö veetsime koos kassiga printsessivoodis đ
Plika lemmiktegevus oli mööda treppi kihutamine – muudkui ĂŒles ja alla. Videot teha mĂ”istsin alles hommikul, siis ta polnud enam alla tulemisest huvitatud, sai ainult ĂŒlesminemine lindile (ehk kĂŒll pigem mĂ€lukaardile) pĂŒĂŒtud.
JĂ€rgmisel hommikul pĂ”rutasime ĂŒheksase rongiga tagasi Tartusse ning staapi ehk Kessu poole, et poolteist tundi aega parajaks teha. Siis jĂ€tsin kotid sinna, laenasin Plikale kĂ€ru ja lĂ€ksime kirikusse. Plika jĂ€i veidi enne kahtteist kĂ€russe magama ja pÔÔnas terve teenistuse aja – ma olingi just endamisi veidi muretsenud, kuidas ma temaga seal ĂŒksinda hakkama saan, ta on nĂŒĂŒd ju palju liikuvam, kui viis kuud tagasi, mil me viimati kirikus kĂ€isime. Aga lĂ€ks ĂŒlimalt hĂ€sti.
Siis jĂ€lle staapi, kus taas kord lĂ”unat pakuti ning seejĂ€rel tuli KĂŒlli meile autoga jĂ€rele ja viis tunnikeseks enda poole. Plika mĂ€ngis KĂŒlli poisiga, meie maiustasime KĂŒlli kĂŒpsetatud ĆĄokolaadikringliga (hm, seda kĂŒll me kĂ”ik, lapsed kaasa arvatud). LĂ”puks viis Iivo mind autoga bussijaama ning sĂ”itsimegi tagasi PĂ€rnu poole. TĂ€na avastasin saapast pisikese pastaka, mille Plika oli “tĂ€nutĂ€heks” KĂŒlli juures sinna peitnud – see pole pĂ€ris pastakas, vaid sihuke junn, millega ĂŒhele tahvlile kriipseldada ja seda kĂ”ike saab ĂŒhe nupuliigutusega Ă€ra pĂŒhkida, spets vĂ€rk. KĂ”ige jaburam on see, et ma ju kandsin neid saapaid ja ei tundnud ise kordagi, et midagi valesti oleks…
TĂ€na kĂ€isin ja vĂ”tsin ennast siinmaal ka rasedana arvele. Siiani imetlen pisikest nunnu pildiga rasedaraamatut – no te vĂ”rrelge ise selle mĂ”ttetult lahmaka A4 papkaga, mida UK-s kaasas kandma sunnitakse:
PĂ€rastlĂ”unasest kĂ€igust Abikaasa vanaema juurde sai juba eelmises postituses rÀÀgitud. Sealt tulime juba kahe tunni pĂ€rast Ă€ra, sest Plika oli kahtlaselt kuum ja kahtlaselt viril, nina tilkus ka. JĂ€i kodus kohe magama ja pÔÔnas kaheksani (hea kĂŒll, lĂ”unauni oli ka ainult veidi ĂŒle tunni ja tavalisest varem, nii et ta oli ka vĂ€sinud).
Aga… Palavik on :S See riba, millega laubalt mÔÔta, vĂ€rvis Ă€ra 38-39, aga kasutamisĂ”petuse jĂ€rgi olid vĂ€rvid puus, ei saanud tĂ€pselt aru, mis Ă”ige on. LĂ”puks saime kubemest mÔÔdetud 37.9. Pluss nohu alge… Ja seda meil mĂ”lemal.
Vietnami salv sai varvaste vahele mÀÀritud, kĂŒĂŒslaugutĂŒkid lĂ”hnavad voodipeatsis, ise ainult palvetan, et palavik oleks homseks kadunud ja nohu ka kaoks. Lootust on, sest nina tilkus tal suht vĂ€he ja need olid osaliselt ka nö nutupisarad.
Ise mÀÀrin iga 10 minuti tagant vietnami salvi nina alla ja loodan kah parimat. Ăks ninapool on vahelduva eduga kinni, muidu pole mingit hĂ€da.
Eks homme saab apteegist vajalikku kraami ostetud, et lend ladusamalt mööduks – midagi meie mĂ”lema ninale ja vajadusel paratsetamooli kĂŒĂŒnlaid. Kui seis peaks hommikul tĂ€naĂ”htusest hullem olema, siis ei vĂ€lista ka lendamise Ă€ra jĂ€tmist, usun aga siiralt, et hommik on ikka Ă”htust targem ja olukord parem – Plika haigus on tĂ”enĂ€oliselt pĂ”hjustatud sama palju Abikaasa jĂ€rele igatsemisest kui kĂŒlmetusest, ta paraneks Londonis tunduvalt kiiremini, kui veel kauemaks Eestisse ja issist eemale jÀÀdes (lennupiletitega seonduvast meeletust jamast ja rahakulust rÀÀkimata).
Nii et pöidlad pihku!
Johhaidii, kell on selle postituse kirjutamisega mĂ€rkamatult ĂŒle kesköö lĂ€inud. Kohver sai Ă”nneks ennist pakitud, viimase kahe tunni jooksul olen pidanud kolm korda Plikat rahustamas kĂ€ima – iga vĂ€hegi kĂ”vem heli (kohvri kolks vastu kapiust, minu köhatus jm) paneb ta lĂ€bi une hĂŒsteeriliselt nutma. Siis ei aita muud, kui tĂŒkk aega silitamist ja rahustamist. KĂ”ige jaburam on see, et kui ta ĂŒkskord jĂ€lle vait jÀÀb, hakkab kohe lĂ€bi une rÀÀkima – ja seda mitte nutuse, vaid tĂ€iesti rÔÔmsa hÀÀlega. AitĂ€h ja ta-daa…
Aga heakene kĂŒll, magama pidin ju minema. Ăratus on 6.45.
EDIT: Ja just tuli meelde, et pidin ju veel Katsiga tĂ€na kokku saama… Haigusejama pĂ€rast sai see kui meelest pĂŒhitud. Krt đ


